PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Δεν δουλεύει το πλυντήριο



apilot
28-01-14, 09:46
Καλημέρα παιδιά
Έχω το εξής πρόβλημα αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.
Το πλυντήριο της μητέρας μου μάρκας (SCHAUB LORENZ W 6005) δεν ξεκινάει καθόλου. Αφού τοποθετήσει τα ρούχα προς πλύση και βάλει τα απορρυπαντικά μαλακτικά και ότι βάζουν άλλα, όταν πατήσει το κουμπί για να ξεκινήσει το πλυντήριο αναβοσβήνει το LED συνέχεια και δεν ξεκινάει η διαδικασία πλυσίματος. Τι μπορεί να φταίει να το ψάξω μήπως και μπορέσω να το κάνω. Για τυχόν βοήθεια ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
28-01-14, 14:05
Η πόρτα κλειδώνει? Αν όχι εξέτασε το μπλόκο πόρτας (δεν υπάρχουν και πληροφορίες για το μοντέλο) . στο μπλόκο επάνω πιθανόν έχει περισσότερο από 2 καλώδια τα 2 από αυτά συνήθως χοντρότερα είναι ο διακόπτης για να εκκινήσει.

Φωτογραφίες? βγάλε ότι μπορείς σε όποια σημεία μπορείς κατά δύναμη
Εξέτασε για καμμένα καλώδια /επαφές
Τι εγκέφαλο έχει? μηχανικό? κτλ

apilot
28-01-14, 14:50
Φίλε Πέτρο η πόρτα κλείνει καλά την δοκίμασα πρώτα πρόχειρα με το κατσαβίδι να κλείσω κύκλωμα αλλά τον μέτρησα και με όργανο. Ο εγκέφαλος ηλεκτρονικός είναι , κάτι καμένο οπτικά δε βλέπω σε ότι αφορά καλώδια διακόπτες αντλίες . Μια αντίσταση 100 Ω /1W λίγο αρπαγμένη έχει την μέτρησα 97,6 Ω καλή είναι . Μέτρησα διόδους και κάτι τρανζίστορ SMD και αυτά καλά είναι. Όλα αυτά στην κεντρική πλακέτα βρίσκονται. Θα περιμένω και κανέναν άλλο φίλο μήπως ξέρει κάτι . Μάλλον θα φωνάξω κάποιο ειδικό για πλυντήρια

FILMAN
28-01-14, 15:52
Φίλε Βαγγέλη ανέβασε αν θες μια φωτο της κεντρικής πλακέτας

apilot
28-01-14, 16:38
Φίλιππα δεν μένω με την μητέρα μου άμα πάω θα βγάλω μια. Είναι περίπου 30Χ10 cm και έχει αριστερά 3 μπουτόν στην μέση ένα ποτενσιόμετρο για ρύθμιση θερμοκρασίας και δεξιά τον μεταγωγικό διακόπτη για τα προγράμματα.

FILMAN
29-01-14, 16:18
Το κομμάτι του τροφοδοτικού θα ήθελα να δω

apilot
29-01-14, 16:46
Φίλιππα δεν πήγα στην μάνα μου ακόμη. Όταν θα πάω θα βγάλω φωτογραφίες. Αν βέβαια προλάβω γιατί θέλει να φωνάξει κάποιο τεχνικό για να το κάνει

Κυριακίδης
29-01-14, 20:12
Μια αντίσταση 100 Ω /1W λίγο αρπαγμένη έχει την μέτρησα 97,6 Ω καλή είναι
Όταν βλέπεις τέτοια πράγματα , εκεί κοντά στις κολλήσεις μπορεί να θέλει ένα πέρασμα με το κολλητήρι σε κάποια κόλληση που ξέφυγε. (συμβαίνει συχνά , και δεν μπορείς να το διακρίνεις εύκολα)

apilot
29-01-14, 21:22
Πέτρο σε ευχαριστώ θα τα ελέγξω όλα μόλις έχω χρόνο. Αν και την αντίσταση την πέρασα ένα χέρι κόλληση όπως και κάτι άλλες κολλήσεις. Αλλά όταν πήγα δεν είχα το βαλιτσάκι με τα εργαλεία τα ηλεκτρονικά για να κοιτάξω καλύτερα με τον μεγεθυντικό φακό. Θα πάω το Σάββατο.

apilot
02-02-14, 18:43
Τελικά το πλυντήριο έγινε ήταν ο διακόπτης της πόρτας. Αν και τον μέτρησα ωμικά αλλά είχε τρείς επαφές. Δύο για το ρελέ και η Τρίτη του διακόπτη. Τον άνοιξα τον καθάρισα έτριψα της επαφές και τώρα δουλεύει άψογα. Ευχαριστώ τους Φίλιππα και Πέτρο για την βοήθεια.