PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] Προβλημα με καταψυξη



stefanos1979
27-01-14, 23:24
Καλησπερα.Εδω και μερικους μηνες ασχολουμαστε με τη καταψυξη ενος ψυγειου Liebherr,γιατι δε μπορουμε να βρουμε ικανο τεχνικο να μας πει ακριβως τι προβλημα εχει.
Ειναι 2 πορτο με 2 μοτερ και μοντελο CNESF-5013 NO FROSΤ.
Το προβλημα που εχει ειναι το εξης:το μοτερ της καταψυξης δουλευει ασταματητα και ψυξη ειχαμε μονο στο κατω ραφι αυτης.Αλλαξαμε τον αισθητηρα της καταψυξης κι ενω ειναι ρυθμισμενο στους -18,αυτο πιανει -25...Το μοτερ σταματα μονο οταν ριξει το θερμικο,σβηνει το αλαρμ και μετα απο περιπου 2 ωρες ξαναξεκινα.Δηλαδη τωρα εχουμε πολυ καλη ψυξη, αλλα το αλαρμ συνεχιζει να χτυπα οτι δεν εχει πιασει τη θερμοκρασια που εχουμε ρυθμισει.

stefanos1979
28-01-14, 20:34
Παιδες κανενας δε γνωριζει κατι???Εχει θερμοστατη ξεχωριστο ή ειναι πανω στη πλακετα?

παπαδοπουλος μιχαλης
26-10-16, 08:39
βαλε εναν χρονοδιακοπτη εν σειρα

Markon
26-10-16, 08:59
Έχω τον ίδιο ψυγειοκαταψυκτη και πριν λίγο καιρό μου έκανε σχεδόν τα ίδια. Άλλαξα δυο πυκνωτές που έχει στην πλακέτα (ένα ηλεκτρολυτικο και ένα τετράγωνο) και έστρωσε αμέσως. Δοκίμασε, το κόστος είναι αστείο. Μπορεί και σε σένα να είναι το ίδιο πρόβλημα.

iliastri
01-01-17, 08:30
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Θα ηθελα τα φωτα σας

Εχω ενα Pitsos no frost πολλων ετων . Ενω δουλευει κανονικα παρατηρησα οτι η καταψυξη εχανε ψυξη και μετα τα ξαναπαγωνε . Εβαλα θερμομετρο εσωτερικα και με το θερμοστατη στο MED οι θερμοκρασιες που μετρησα ειχαν μεγαλη αποκλιση. Δηλαδη απο -4 εως -24. Η συντηρηση δεν ειχε προβλημα αφου ειχα θερμοκρασια γυρω στο +5. Το μοτερ δουλευε μεχρι να πιασει πολυ ψυξη και μετα σταματαγε . Ξαναδουλευε αφου επεφτε στους -4 η καταψηξη. Καποιια στιγμη που το εβαλα στο MAX εφτασε -33 και φοβηθηκα και το ξαναχαμηλωσα.
Το αφησα κλειστο για αποψυξη μιση μερα αλλα παλι τα ιδια .

Εχετε καποια ιδεα;;

iliastri
01-01-17, 18:37
Αν βοηθαει σε κατι το μοντελο ειναι το PITSOS KSP2000(365/2)

tipos
02-01-17, 00:16
Γιασου Ηλια.Το μοντελο που εδωσες δεν το βγαζει το site της pitsos.Κατι δεν εγραψες σωστα,βγαλε φοτο το καρτελακι του ψυγειου και το ιδιο το ψυγειο με πορτες ανοιχτες και ανεβασε τις φοτο για να δουμε πιο ψυγειο ειναι μπας και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε

iliastri
02-01-17, 19:09
Καλησπερα καποτε που ρωτησα την PITSOS για λαστιχο πορτας και τους εδωσα το παραπανω κωδικο ουτε αυτοι μπορεσαν να βρουν κατι αλλα μου ειπαν οτι ουσιαστικα το μοντελο ειναι το KSP2365. Μολις μπορεσω θα σας βγαλω και φωτογραφιες

tipos
02-01-17, 20:24
Συμφωνα με τη διασκορπιση του KSP2365 το ψυγειο δεν ειναι nofrost.Ειναι απλο ψυγειο με ενα μοτερ που ελεγχεται απο 1 θερμοστατη.Αυτο σημαινει οτι εφοσον εχεις 5 βαθμους στη συντηρηση τοτε το ψυγειο δουλευει σωστα.Το γεγονος οτι χανει πολυ ψυξη η καταψυξη σημαινει οτι αργει να ξαναπαρει μπρος ο κηνητηρας πιθανοτατα επειδη ο χωρος που βρισκεται το ψυγειο δεν εχει επαρκη θερμανση η δεν γινεται συχνη χρηση του ψυγειου.Οταν το ψυγειο εχει 1 θερμοστατη τοτε η θερμοκρασια ελεγχεται απο τη συντηρηση και αφου εχεις 5 βαθμους τοτε το ψυγειο δεν ξεκιναει.

iliastri
02-01-17, 23:14
Ευχαριστω για το μηνυμα και το ενδιαφερον.

Στον χωρο υπαρχει θερμοκρασια 18 βαθμοι . Βεβαια λογω του προβληματος η συντηρηση δεν εχει πολλα πραγματα φοβουμενος το προβλημα. Το θεμα ειναι με την ιδια χρηση πρωτα δεν ειχα προβλημα. Τι να κανω ομως να βαλω πολλα πραγματα για να αναγκαστει να δουλευει πιο συχνα; Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει ο θερμοσταστης;

tipos
02-01-17, 23:22
Δεν πιστευω οτι εχεις βλαβη{αν το ψυγειο ειναι αυτο που ειδα}.Αν υπηρχε βλαβη θα την ειχες στη συντηρηση και οχι στην καταψυξη.Αν υπαρχει τροπος να ανεβασεις την θερμοκρασια χωρου πανω απο 22 βαθμους τοτε θα φανει αν εχω δικιο η οχι.Ειναι συνηθες προβλημα στα στατικα ψυγεια οπως το δικοσου να χανουν θερμοκρασια στην καταψυξη τον χειμωνα.Οσο πιο χαμηλα βαλεις τον θερμοστατη τοσο πιο πολυ θα αργει να ξεκηνησει με τα γνωστα αποτελεσματα.