PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κατάψυξη sharp



tsakaritas
20-01-14, 21:04
Καλησπέρα παιδια εχω ενα ψυγείο sharp, το προβλημα ειναι(ειναι πολλα βασικα) οτι η κατάψυξη δεν κλεινει καλα και χτυπαει συνεχεια το κουδουνακι οτι ειναι ανοιχτη. Ξεβιδωσα τη πορτα της κατάψυξης μήπως είχε πέσει λιγο αλλα τίποτα. Σφυρίζει ακόμα. Μήπως φταίει το λάστιχο γύρω γύρω ?
Επισης το ψυγείο έχει πεσει λιγο απο τη δεξια πλευρα με αποτέλεσμα να μην ανοιγει εύκολα γιατι ακουμπάει στο τοίχο. Έχει ρυθμιση στα πόδια αρστερά να κατεβαίνει και απο δεξιά να ανεβαίνει αλλα το ειχα κανει πιο παλια οπότε τώρα το αριστερα ειναι τελιος κάτω και το δεξι ποδι τελείως πάνω και τώρα γέρνει στο τοιχο. Καμια λυση ?

Κυριακίδης
20-01-14, 21:49
οτι η κατάψυξη δεν κλεινει καλα και χτυπαει συνεχεια το κουδουνακι οτι ειναι ανοιχτη.

Εσύ το είδες ότι πράγματι η πόρτα δεν κλείνει καλά ? (τα λάστιχα γύρω γύρω τα είδες με τα μάτια σου ότι δεν εφαρμόζουν καλά?) γιατί το κουδυνάκι μπορεί να χτυπήσει και αν δεν έχεις καλή ψύξη (ενώ τα λάστιχα να είναι εντάξει.

risk
20-01-14, 22:36
παιδια συγνωμη που γραφω και εγω εδω αλλα θελω να ρωτησω στο δικο μου το ψυγειο πιανει παγο το τελευταιο συρταρι της καταψυξης και δεν ανοιγει ξερετε τι μπορει να φταιει?Κατα τ'αλλα το ψυγειο δουλευει σωστα. ευχαριστω και συγνωμη

Κυριακίδης
20-01-14, 23:03
παιδια συγνωμη που γραφω και εγω εδω αλλα θελω να ρωτησω στο δικο μου το ψυγειο πιανει παγο το τελευταιο συρταρι της καταψυξης και δεν ανοιγει ξερετε τι μπορει να φταιει?Κατα τ'αλλα το ψυγειο δουλευει σωστα. ευχαριστω και συγνωμη
Και εσύ το ίδιο για την στεγανότητα στα λάστιχα πόρτας δες.
πιθανότητες διάφορες υπάρχουν όπως να θέλει ποιο τακτικά απόψυξη από εσάς (1 φορά το χρόνο)
Σε περιπτώσεις δυσλειτουργίας (κακής απόδοσης ψύξης) που σχηματίζει επίσης πάγο σε ένα απομονωμένο σημείο (στην κακή απόδοση ψύξης τυγχάνει και να ακούγεται το μοτέρ να δουλεύει συνεχώς ή περισσότερο χωρίς να διακόπτει)

risk
20-01-14, 23:37
τα λαστιχα πατανε καλα και κοβει το ψυγειο ολα καλα...Κποιος μου ειχε πει για αντισταση...εχει σε εκεινο το σημειο το ψυγειο ειναι πιτσος

Κυριακίδης
20-01-14, 23:58
τα λαστιχα πατανε καλα και κοβει το ψυγειο ολα καλα...Κποιος μου ειχε πει για αντισταση...εχει σε εκεινο το σημειο το ψυγειο ειναι πιτσος
Έχει σίγουρα αντίσταση εκεί? δεν συνηθίζεται σε κατάψυξη με ράφια (συρταρωτά ) να βάζουν τέτοιο πράγμα . περισσότερο λέω να είναι φυσιολογικά "φουσκώματα" πάγου . Πόσο συχνά δηλαδή σου φρακάρει τα ράφια? αν είναι 6μηνο ή χρόνος δεν είναι και κάτι αφύσικο.

tsakaritas
21-01-14, 03:04
η ψυξη ειναι μια χαρα. Η πορτα μου φαινεται καλα απλα τα λαστιχα δεν κολλανε. φαινεται σαν να μην εχουν δυναμη να κολλησουν , ξερω γω τι να πω

Κυριακίδης
21-01-14, 09:11
η ψυξη ειναι μια χαρα. Η πορτα μου φαινεται καλα απλα τα λαστιχα δεν κολλανε. φαινεται σαν να μην εχουν δυναμη να κολλησουν , ξερω γω τι να πω
βάλε 2 τάκους στα 2 εμπρός πόδια ρύθμισης (ή ρύθμισε τα ίδια πόδια) να γύρει το ψυγείο ελαφρά πίσω , έτσι ώστε την πόρτα όταν την αφήνεις να προσπαθεί να κλείσει.
Ψυγεία που γέρνουν αντίθετα (που προσπαθούν να ανοίξουν) κάνει ζημιά στο λάστιχο (φουσκώνουν/στραβώνουν/κόβονται)