PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Πρόβλημα κάδου για pitsos vario 701



stk75
18-01-14, 12:27
Γειά σας, έχω το pitsos e-nr wfdp160gr/01 fd 8302 type wcm2b1 το πρόβλημα είναι στον κάδο, γυρνάει ο ιμάντας αλλά δεν μου γυρνάει τον κάδο, έχω νερά και ρεύμα. Από την δική μου άποψη είναι ότι κάτι γίνεται με τον άξονα που συνδέεται από τον ιμάντα με τον κάδο, θα ήθελα την επαγγελματική σας άποψη πάνω σε αυτό. ευχαριστώ.

ghostdog
18-01-14, 13:13
Παρατηρεις δηλαδη το λουρι να γλιστραει πανω στην τροχαλια του καδου;
Η υποψιαζεσαι οτι γυρναει τρελα η τροχαλια του πλυντηριου σαν να εχει σπασει ο αξονας;
Ο καδος με το χερι γυρναει;

stk75
18-01-14, 13:21
to louri pernei kati san dinamo kinisi kai me to louri girnaei tin troxalia kanonika apla den dinei kinisei sto kado,o kados girnaei me to xeri alla einai san na briskei kapou,mallon exei kopsei ton axona.pws mporo na to dw auto?kai an exei kopsei axona ti prepei na kanw?ftiaxnetai?prepei na bgei exw o kados?axizei?

ghostdog
18-01-14, 13:45
Το λουρι ειναι για να μεταδιδει την κινηση απο το μοτερ στον καδο.
Σκεψου οπως στο ποδηλατο, το μοτερ ειναι το πεταλι, και ο καδος η πισω ροδα.
Στα καλα καθουμενα δεν γινεται ομως ετσι ζημια.Ειδικα ο αξονας!! Μηπως σου εκανε θορυβο το πλυντηριο πιο πριν? (απο ρουλεμαν ισως?)

Αν ανοιξεις την πορτα του πλυντηριου και πιασεις το τυμπανο (εκει που βαζουμε τα ρουχα, καποιοι το λενε κατα λαθος καδο)
και το κανεις μεσα-εξω, δεν πρεπει να εχει ανοχη. Αν εχει τζογο σημαινει πως υπαρχει προβλημα.
Για να δεις αν ειναι χαλασμενος ο αξονας , πρεπει να λυσεις το πλυντηριο. Για αρχη δοκιμασε να βγαλεις το πισω το καπακι. Θα δεις μπροστα σου την τροχαλια του καδου. η τροχαλια βιδωνει με μια βιδα τορξ (40 πρεπει να ειναι-και ειναι με κολα σπειρωματων,).

για το αν αξιζει να φτιαχτει αυτο παντα ειναι σχετικο, πρωτα πρεπει να βρεις τι εχει, αν ειναι να το πας σε μαστορα, ειναι και λαχειο το που θα πεσεις, με τα τοσα που ακουμε καθε μερα...

Κυριακίδης
18-01-14, 17:03
Σκούρα τα πράγματα .
37087
Αυτό που σημείωσα με κόκκινο κύκλο (είναι ο σταυρός που κρατάει το τύμπανο που περιστρέφει τα ρούχα) και έχει 62 ευρώ (δεν ξέρω αν εννοεί σημερινή τιμή) και για να το αλλάξει και μάστορας? αιιιιιντεεε!!:cursing:

Μια ερώτηση ... πες κάποιον να κρατάει το τύμπανο (που βάζεις τα ρούχα μέσα) σταθερά και ακίνητο ... και κάποιος άλλος να γυρίσει την τροχαλία ... (στο σχέδιο η τροχαλία με το Νο 26772) γυρίζουν αντίθετα? ή όπως και να έχει?

http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodp.htm?prod=WFDPI60GR/01

konman
18-01-14, 17:10
Το πιο λογικο ειναι να εχει σπασει ο αξονας.


http://rompogianakis.gr/products/012208010.jpg

Κωδικος Ανταλακτικου: 351917 (https://www.google.gr/search?q=351917+bosch&newwindow=1&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=M5TaUt3RJaiuyAPz1IGABA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=652#imgdii=_)

konman
18-01-14, 17:16
Αυτό που σημείωσα με κόκκινο κύκλο (είναι ο σταυρός που κρατάει το τύμπανο που περιστρέφει τα ρούχα) και έχει 62 ευρώ (δεν ξέρω αν εννοεί σημερινή τιμή) και για να το αλλάξει και μάστορας? αιιιιιντεεε!!:cursing:


Η εταιρεια το εχει καταργησει και τα 62¤ ειναι η τελευταια τιμη που το ειχαν.

gRooV
18-01-14, 17:20
Στεφανία σε παρακαλώ μην ξαναγράψεις με greeklish. Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Κυριακίδης
19-01-14, 10:28
Μάνο θυμάσαι τους παλιούς σταυρούς που είχε η Pitsos? σκέτη χαρμανιέρα ήταν ... τώρα βλέποντας τον σταυρό στο #6 .. δεν είναι να νιώθεις "εμετικές" τάσεις? ... και άλλο τόσο για την κωνική υποδοχή τοποθέτησης της τροχαλίας?

Το πιο "εμετικό " που νιώθω εγώ είναι (εκτός του ότι είναι γνωστό ... τα κάνουν πιο ψεύτικα για να βγάζουν και κανένα χαρτζιλικάκι) δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά φροντίζουν και για το πιο απαράδεκτο να μην είναι διαθέσιμα τα ανταλλακτικά στο κοινό . Και μετά βγήκε η ατάκα .... PITSOS ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ !!! :thumbdown:

ghostdog
19-01-14, 13:25
ειδικα τα τουρκικα τα PITSOS ειναι πολυ εμπιστοσυνης!!
Ακομα κι αν δεν στο δινει η εταιρια, μπορεις να το βρεις εξω, με τα μισα λεφτα, ή ακομα και μεταχειρισμενο!!
Και τουλαχιστον δεν ειναι απο τα indesit που δεν ανοιγει καν ο καδος!!

konman
19-01-14, 16:47
ειδικα τα τουρκικα τα PITSOS ειναι πολυ εμπιστοσυνης!!
Ακομα κι αν δεν στο δινει η εταιρια, μπορεις να το βρεις εξω, με τα μισα λεφτα, ή ακομα και μεταχειρισμενο!!
Και τουλαχιστον δεν ειναι απο τα indesit που δεν ανοιγει καν ο καδος!!

Να σου πω κατι για να το ξερεις,
το συγκεκριμενο ανταλλακτικο ειναι λιγο πιο ακριβω απο τι το ειχε τοτε η εταιρια,
το πιτσος το συγκεκριμενο ειναι απο Ισπανια,
τα πλυντηρια που εχουν θερμοκολλημενο καδους ειναι παρα πολλα,
και κατι για τα τουρκικα οσο και να σας φαινεται παραξενο ειναι πολυ πιο
καλα απο πολλα αλλα πλυντηρια.

konman
19-01-14, 16:57
Μάνο θυμάσαι τους παλιούς σταυρούς που είχε η Pitsos? σκέτη χαρμανιέρα ήταν ... τώρα βλέποντας τον σταυρό στο #6 .. δεν είναι να νιώθεις "εμετικές" τάσεις? ... και άλλο τόσο για την κωνική υποδοχή τοποθέτησης της τροχαλίας?

Το πιο "εμετικό " που νιώθω εγώ είναι (εκτός του ότι είναι γνωστό ... τα κάνουν πιο ψεύτικα για να βγάζουν και κανένα χαρτζιλικάκι) δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά φροντίζουν και για το πιο απαράδεκτο να μην είναι διαθέσιμα τα ανταλλακτικά στο κοινό . Και μετά βγήκε η ατάκα .... PITSOS ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ !!! :thumbdown:

Πετρο εχω απελπιστει με την BSH (Bosch Siemens Pitsos),
να δεις πλυντηριο να εχει σπασει ο σταυρος στα 3χρονια και να μην ξερω τη
να πω του πελατη οταν με ρωταει γιατι εγινε (μαπα μεταλλα δεν υπαρχει αλλος λογος).

ghostdog
19-01-14, 18:56
Για μισο ρε παιδια.... στα καλα του καθουμενου σας σπανε οι αξονες? χωρις να εχει καμια αλλη βλαβη το πλυντηριο;
Η μηπως το πλυντηριο εχει προβλημα στα ρουλεμαν και η νοικοκυρα το αφηνει να δουλευει μεχρι τη δευτερα παρουσια;
Γιατι στην δευτερη περιπτωση, δεν φταιει το υλικο, που οντως ειναι-φαινεται ψευτικο

konman
19-01-14, 21:13
Για μισο ρε παιδια.... στα καλα του καθουμενου σας σπανε οι αξονες? χωρις να εχει καμια αλλη βλαβη το πλυντηριο;
Η μηπως το πλυντηριο εχει προβλημα στα ρουλεμαν και η νοικοκυρα το αφηνει να δουλευει μεχρι τη δευτερα παρουσια;
Γιατι στην δευτερη περιπτωση, δεν φταιει το υλικο, που οντως ειναι-φαινεται ψευτικο

Στα καλα καθουμενα σπανε.

stk75
20-01-14, 16:53
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δούλευα όλη μέρα χτες και σήμερα μέχρι τώρα. Καταρχήν όπως θα καταλάβατε και από το μοντέλο το πλυντήριο είναι 12 χρόνων περίπου .Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο του έκανα πολύ κακή χρήση γιατί το φόρτωνα πολύ λόγω περιορισμένου χρόνου. Όσο για τον θόρυβο που με ρωτάτε επειδή το άφηνα να δουλεύει και έφευγα δεν το παρατήρησα ποτέ. Έκανε βέβαια σαν τρελό κάποιες φορές, κοπανιόταν πολύ, αλλά νόμιζα ότι ήταν επειδή είχαν λασκάρει οι ρυθμιστές που έχει στα πόδια για τα ανισόπεδα πατώματα, γιατί το δικό μου έχει μια κλίση. Όταν το ανοίξαμε, όπως σας είπα, το βάλαμε σε λειτουργία και λουρί και άξονας δούλευαν κανονικότατα αλλά το τύμπανο δεν γύρναγε. Αν είχε σπάσει ο άξονας δεν θα φαινόταν. Δεν θα έδινε καν κίνηση φαντάζομαι. Η αλήθεια είναι ότι έκανε και έναν πολύ δυνατό θόρυβο που δεν το είχα παρατηρήσει ξανά. Το τύμπανο γυρνάει με το χέρι αλλά είναι σαν να βρίσκει κάπου, δεν γυρνάει άνετα και ελεύθερα όπως θα έπρεπε. Το κούνησα και μέσα έξω όπως μου είπατε και δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου! Πάνω κάτω κουνιέται αλλά πάλι σαν να έχει τζόγο κάπου. Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο μέσα το πρόβλημα? ¶ξονας του μοτέρ για παράδειγμα, ή το ίδιο το μοτέρ? Δεν το έχω ξανανοίξει από την μέρα που σας έγραψα, πρέπει να έρθει ο φίλος μου να βοηθήσει γιατί μόνη δεν μπορώ. Και να δοκιμάσω και αυτό που λέτε με το να κρατάει ο ένας το τύμπανο σταθερό και τα υπόλοιπα. Εσείς τι πιστεύετε, είναι πιθανό να μπορέσουμε να το λύσουμε εντελώς και να βρούμε τι έχει και να το φτιάξουμε μόνοι, με κάποια βοήθεια και από το forum, ή να το ξεχάσω, ειδικά αν είναι μοτέρ ή κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη για τα greeklish των πρώτων μηνυμάτων, αλλά έγραφα από υπολογιστή αγορασμένο από έξω και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες.

stk75
20-01-14, 18:41
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας και συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δούλευα όλη μέρα χτες και σήμερα μέχρι τώρα. Καταρχήν όπως θα καταλάβατε και από το μοντέλο το πλυντήριο είναι 12 χρόνων περίπου .Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο του έκανα πολύ κακή χρήση γιατί το φόρτωνα πολύ λόγω περιορισμένου χρόνου. Όσο για τον θόρυβο που με ρωτάτε επειδή το άφηνα να δουλεύει και έφευγα δεν το παρατήρησα ποτέ. Έκανε βέβαια σαν τρελό κάποιες φορές, κοπανιόταν πολύ, αλλά νόμιζα ότι ήταν επειδή είχαν λασκάρει οι ρυθμιστές που έχει στα πόδια για τα ανισόπεδα πατώματα, γιατί το δικό μου έχει μια κλίση. Όταν το ανοίξαμε, όπως σας είπα, το βάλαμε σε λειτουργία και λουρί και άξονας δούλευαν κανονικότατα αλλά το τύμπανο δεν γύρναγε. Αν είχε σπάσει ο άξονας δεν θα φαινόταν. Δεν θα έδινε καν κίνηση φαντάζομαι. Η αλήθεια είναι ότι έκανε και έναν πολύ δυνατό θόρυβο που δεν το είχα παρατηρήσει ξανά. Το τύμπανο γυρνάει με το χέρι αλλά είναι σαν να βρίσκει κάπου, δεν γυρνάει άνετα και ελεύθερα όπως θα έπρεπε. Το κούνησα και μέσα έξω όπως μου είπατε και δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου! Πάνω κάτω κουνιέται αλλά πάλι σαν να έχει τζόγο κάπου. Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο μέσα το πρόβλημα? ¶ξονας του μοτέρ για παράδειγμα, ή το ίδιο το μοτέρ? Δεν το έχω ξανανοίξει από την μέρα που σας έγραψα, πρέπει να έρθει ο φίλος μου να βοηθήσει γιατί μόνη δεν μπορώ. Και να δοκιμάσω και αυτό που λέτε με το να κρατάει ο ένας το τύμπανο σταθερό και τα υπόλοιπα. Εσείς τι πιστεύετε, είναι πιθανό να μπορέσουμε να το λύσουμε εντελώς και να βρούμε τι έχει και να το φτιάξουμε μόνοι, με κάποια βοήθεια και από το forum, ή να το ξεχάσω, ειδικά αν είναι μοτέρ ή κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πολύ και πάλι και συγνώμη για τα greeklish των πρώτων μηνυμάτων, αλλά έγραφα από υπολογιστή αγορασμένο από έξω και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες.




Συγνώμη έκανα ένα σημαντικό λάθος στο προηγούμενο μήνυμά μου, όταν είπα ότι το ανοίξαμε και το βάλαμε σε λειτουργία εννοούσα ότι το λουρι γύρναγε κανονικά ο άξονας όμως έμενε ακίνητος, οπότε δεν γύρναγε και το τύμπανο. Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που να δείχνει πώς λύνεται το πλυντήριο για να βγεί ο άξονας? Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Κυριακίδης
20-01-14, 22:31
Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που να δείχνει πώς λύνεται το πλυντήριο για να βγεί ο άξονας? Ευχαριστώ πολύ και πάλι
Αν δεις το παρακάτω βίντεο θα προτιμήσεις να πας στην γειτόνισσα για καφέ , παρά να ψάξεις για εγχειρίδιο ..:lool:

http://www.youtube.com/watch?v=Banus1D9VHY

Στο παραπάνω βίντεο θέλω να μου πεις (αφού δεις από την αρχή μέχρι το 45ο δευτερόλεπτο ... στο 43ο δευτερόλεπτο τον βλέπεις να αγγίζει το τύμπανο για να δει αν "κουνιέται " το τύμπανο είτε από φθαρμένα ρουλεμάν είτε από σπασμένο άξονα. Δεν θα κάνεις τίποτα άλλο μόνο αυτό να μας πεις .... "κουνιέται" πάνω - κάτω? (δεν εννοούμε περιστροφικά) αλλά πάνω κάτω ... (στο συγκεκριμένο βίντεο στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα έτσι όπως το μετακινεί πάνω - κάτω ο τύπος ... φαίνεται ότι δεν υπάρχει σπασμένος άξονας ) ... και απλά προχώρησε στην αλλαγή ρουλεμάν επειδή φαίνεται άκουσε τα ρουλεμάν (με την περιστροφή του τυμπάνου) να είναι φθαρμένα.

stk75
22-01-14, 10:54
Αν δεις το παρακάτω βίντεο θα προτιμήσεις να πας στην γειτόνισσα για καφέ , παρά να ψάξεις για εγχειρίδιο ..:lool:

http://www.youtube.com/watch?v=Banus1D9VHY

Στο παραπάνω βίντεο θέλω να μου πεις (αφού δεις από την αρχή μέχρι το 45ο δευτερόλεπτο ... στο 43ο δευτερόλεπτο τον βλέπεις να αγγίζει το τύμπανο για να δει αν "κουνιέται " το τύμπανο είτε από φθαρμένα ρουλεμάν είτε από σπασμένο άξονα. Δεν θα κάνεις τίποτα άλλο μόνο αυτό να μας πεις .... "κουνιέται" πάνω - κάτω? (δεν εννοούμε περιστροφικά) αλλά πάνω κάτω ... (στο συγκεκριμένο βίντεο στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα έτσι όπως το μετακινεί πάνω - κάτω ο τύπος ... φαίνεται ότι δεν υπάρχει σπασμένος άξονας ) ... και απλά προχώρησε στην αλλαγή ρουλεμάν επειδή φαίνεται άκουσε τα ρουλεμάν (με την περιστροφή του τυμπάνου) να είναι φθαρμένα.




Από το να πάω για καφέ στην γειτόνισσα συγκεκριμένα, θα πάρω την επιλογή με το εγχειρίδιο!:thumbdown:Πίστεψέ με...
Είδα το video στο σημείο που μου λες. Λοιπόν κοίταξε να δεις, όπως το κουνάει ο τύπος δηλαδή μέσα έξω, το έκανα στην αρχή και δεν θα έλεγα ότι κουνιόταν. Το κούνησα όμως μετά πάνω κάτω (δηλαδή οροφή-πάτωμα) και ήταν σαν να μετακινήθηκε από την θέση του το τύμπανο. Τότε άρχισε να κουνιέται και μέσα έξω, όπως στο video δηλαδή. Το νιώθω δηλαδή σαν να έχει φύγει από τη θέση του ή σαν να έχει σπάσει ό,τι το κρατάει. Στο περιέγραψα όσο πιο περιφραστικά μπορούσα για να είμαι ακριβής.

Κυριακίδης
22-01-14, 13:01
Το κούνησα όμως μετά πάνω κάτω (δηλαδή οροφή-πάτωμα) και ήταν σαν να μετακινήθηκε από την θέση του το τύμπανο.
Αν μετακινήθηκε πάνω - κάτω τότε είναι σπασμένος ο άξονας (αυτό που έδειξε ο Μάνος σε μεγάλη φωτογραφία) η ζημιά μεγάλη και ασύμφορη.

fanisb
04-12-19, 08:52
Έχουμε και λέμε. Μετά από επίσκεψη στο πατρικό και αντικατάσταση αντίστασης σε pitsos vario 600D/16, παρατήρησα το εξής: Γυρνώντας με το χέρι το τύμπανο, ακούγεται ένας δυνατός χτύπος σαν κάτι να έχει μεταλλικό να έχει "πιαστεί" μεταξύ τυμπάνου και εξωτερικού περιβλήματος (κάδου) και μόλις περιστραφεί το τύμπανο, "ξεπιάνεται" αυτό το κάτι και πέφτει χαμηλότερα πάνω στο τύμπανο δημιουργώντας τον ήχο τακ-τακ-τακ.

Κατά την περιστροφή προς τη μια κατεύθυνση παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. Κατά την περιστροφή προς την άλλη κατεύθυνση είτε δεν ακούγεται τίποτα, είτε ελάχιστα.
Ο κάδος περιστρέφεται ομαλά, χωρίς να μαγκώνει ή να κάνει άλλον θόρυβο.

Οι γονείς λένε ότι κάνει τον ήχο αυτόν πολύ καιρό.

Με αυτά που διάβασα στο forum υποψιάζομαι σταυρό; Το απόγευμα θα ξαναπεράσω να ελέγξω αν έχει τζόγο το τύμπανο.

Τι κίνδυνο μπορεί να ελοχεύει το να συνεχίσει να λειτουργεί το πλυντήριο έτσι για όσο πάει;

diony
04-12-19, 20:35
πιθανό κάποιο σύρμα Η κάποια μπαλένα , έχω βρει πολλές φορές στα τόσα χρόνια σε πελάτες

να υποθέσω ότι η αντίσταση τοποθετήθηκε σωστά φυσικά , και δεν είναι από εκεί ο θόρυβος

fanisb
05-12-19, 10:03
πιθανό κάποιο σύρμα Η κάποια μπαλένα , έχω βρει πολλές φορές στα τόσα χρόνια σε πελάτες

να υποθέσω ότι η αντίσταση τοποθετήθηκε σωστά φυσικά , και δεν είναι από εκεί ο θόρυβος

Δεν είναι από την αντίσταση γιατί όπως μου λένε προϋπήρχε ο ήχος. Επίσης, ακούγεται (όπως το αντιλαμβάνομαι) από την πάνω και πίσω πλευρά του τυμπάνου.

diony
05-12-19, 23:14
Με ένα καλό φακό κολλημένο στο κάτω μέρος του τυμπάνου , προσπάθησε να δεις κάτω από τις τρυπούλες του , γυρίζοντας το τύμπανο σιγά - σιγά αριστερά - δεξιά ,και μετατόπιζε το φακό από πίσω προς τα εμπρός Η αντίστροφα

Αν είναι ξένο σώμα , συνήθως βρίσκεται στο κάτω μέρος

Με λίγη προσπάθεια , το μάτι εξοικειώνεται

Ότι κάνεις , με τη συσκευή εκτός πρίζας