PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Αλλαγη βυσματος usb



kokoblue
06-01-14, 21:09
Παιδια καλησπερα εχω το Alcatel ot 990 κι εχει θεμα με την φορτιση προφανως εσπασε το βυσματακι η ξεκολλησε
το ειχε κανει και περυσικαι το πηγα εξω...εναντι 60ε..τωρα λεω να το κανω μονος μου..βρηκα πολλα βυσματακια στο ebay
αλλα ποιο ακριβως να παρω δεν ξερω...Εχετε να προτεινετε καποιο μαζι με κανενα εργαλειακι;;
Επισης ηθελα να ρωτησω..πρεπει ντε και καλα η κολληση αποκολληση να γινει με θερμο αερα;; εγω εχω καλα κολλητηρι
θα γινει δουλεια η μπα;; απλως ξερω οτι ειναι λιγο μπελαλιδικο

johnnyb
07-01-14, 01:40
Eιναι πολυ πιθανο η προηγουμενη επισκευη που σου εκαναν να ειναι κακη και να εχει μισοξηλωσει καποια απο τις νησιδες. Πρεπει να το ανοιξεις και να δεις με μεγεθυντικο τι συμβαινει. Χωρις θερμο αερα δε θα σου προτεινα σε καμια περιπτωση την αποκόλληση αλλα ουτε και να δοκιμασεις σε συσκευη που θες , πρωτα αρκετες δοκιμες σε παλιες -αχρηστες πλακετες με τα καταλληλα εργαλεια flux κλπ και αρκετη υπομονη.

kokoblue
07-01-14, 14:07
βυσσατα mini usb για κινητα υπαρχουν στο εμποριο η μονοαπο ebay;;
εχω δει πολλα και με διαφορα pin δν ξερω ομως ποιο να επιλεξω
θα ταιριαζει στο μεγεθος;;; εχετε να προτεινετε κατι απο ebay;;

Να παω να παρω θερμο αερα δυσκολο για μια επισκευη στο τοσο
οπως λυπαμαι να δωσω και 50-60ε για ενα βυσμα του 1ε
Σεσουαρ μαλλιων κανει των 2000watt;;
γενικα τι θα χρειαστω αν μπορει καποιος να με βοηθησει...

nyannaco
07-01-14, 15:55
Σεσουαρ μαλλιων κανει των 2000watt;;Αν το πιστολάκι μαλλιών έφτανε τις θερμοκρασίες που απαιτούνται για να λιώσει η κόλληση, κανείς χρήστης του δεν θα είχε όχι μαλλιά, αλλά ούτε κεφάλι. Προφανώς δεν είναι θέμα μόνο ισχύος αντίστασης, αλλά και ροής αέρα.

johnnyb
07-01-14, 16:31
Αν το πιστολάκι μαλλιών έφτανε τις θερμοκρασίες που απαιτούνται για να λιώσει η κόλληση, κανείς χρήστης του δεν θα είχε όχι μαλλιά, αλλά ούτε κεφάλι. Προφανώς δεν είναι θέμα μόνο ισχύος αντίστασης, αλλά και ροής αέρα.

μεσα στο μυαλο μου εισαι :lool::lool:

qazwsx
31-03-14, 17:33
Φιλε μου δεν σε συμφερει να το φτοιαξεις μονος σου απο αποψη καθαρα οικονομικη εκτος και θελεις να ασχοληθεις και να σου μεινουν τα εργαλειο...
αυτο που θα χρειαστεις ειναι ενα usb φις καθως και ενα πιστολι θερμου αερα με πολυ λεπτη μυτη καθως αν παρεις αυτα τα μεγαλα θα κανεις ζημια στα υπολοιπα εξαρτηματα της πλακετας..
αν θελεις μπορω χωρις χρηματα να το αναλαβω πληρωνοντας εσυ τα μεταφορικα..
με εκτιμηση

nextforbest
06-05-14, 03:22
Παιδια sos!Εχω το ιδιο προβλημα δεν φορτιζει το tablet μου, φτηνο κινεζικο το πηγα σε ηλεκτρονικο μαζι με το ανταλλακτικο mini usb που ειχα παραγγειλει αλλα εκανε μαπα κολληση και σε 2 μερες ξεκολησε(δεν παιζει να ειχε θερμο αερα και την εκανε με κολλητηρι).
Ειναι καποιος Αθηνα να του το παω?

nextforbest
08-05-14, 04:43
κανενας?

windmill82
08-05-14, 23:52
Γιάννη εφοσον πριν δυο μερες εγινε η επισκευη πηγαινε παλι και ζητησε του να το ξανακολλησει. Για τετοιες δουλειες μην εμπιστευεσαι οποιονδηποτε . Δεν ειναι κατι επιστημονικο , αλλα θελει προσοχη και εμπειρια.