PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Πλυντήριο πιάτων Candy



spiroslouis7
28-12-13, 23:06
Πολύ καλησπέρα σας,

Έχω ένα πλυντήριο πιάτων Candy CSF 4575E. Μου έβγαλε όμως ένα πρόβλημα και ανάβουν τα φωτάκια πρόπλυσης αι πλύσης ταυτόχρονα.

Είδα τον οδηγό που έρχεται με το πλυντήριο και το ερμηνεύει σαν να έχει μεγαλύτερο χρόνο παροχής νερού και το αίτιο ότι οι ρουμπινέδες ( wtf is dat? ) δεν είναι ανοικτοί.

Έχετε καμιά ιδέα; Να αρχίσω να πετάω βίδες έξω σαν να μην υπάρχει αύριο; http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/biggrin.png

nyannaco
28-12-13, 23:11
οι ρουμπινέδες ( wtf is dat? )Οι διακόπτες νερού

spiroslouis7
29-12-13, 11:26
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο πρέπει να γίνεται πάντως για νερό ακούω να ρουφάει κανονικά νερό αλλά δεν νομίζω να βγάζει.

Κυριακίδης
29-12-13, 12:26
Καθάρισε το φίλτρο νερού στην παροχή νερού του λάστιχου παροχής και έλεγξε αν η πίεση του νερού είναι κανονική. Δες και καθάρισε το φίλτρο αντλίας και ξαναδοκίμασε.

spiroslouis7
31-12-13, 19:27
Τελικός έφερα έναν μάστορα της εταιρίας το κοίταξε καλά καλά και απεφάνθη ότι δεν έχει τίποτα αλλά είναι βουλωμένο το σιφόνι. Παρ' αυτά κάτι έκανε στο πλυντήριο, κάτι κουμπιά πατούσε - που δεν είδα γιατί έλειπα, και έφτιαξε. Άνοιξα και σιφώνια και ιστορίες αλλά δεν είναι βουλωμένο τίποτα.

Κάποιο reset πρέπει να έκανε στον εγκέφαλο αλλά όπως προείπα έλειπα και δεν είδα. Σχεδόν τσάμπα το 40€...

Κυριακίδης
31-12-13, 21:24
Για ποιο σιφόνι μιλάμε? (εντός πλυντηρίου? ή εκτός?) ποιος ήταν παρόν όταν ήρθε μάστορας? ρώτα να μας πει περίπου τι άνοιξε πάνω στο πλυντήριο , εκτός τα κουμπιά που πείραζε.

konman
31-12-13, 23:46
37036 Αυτο ειναι το σιφονι και βουλωνει εκει που ειναι η μαυρη ταπα (εκει συνδεεται το πλυντηριο)
με αποτελεσμα να μην μπορει να βγαλει τα νερα.

spiroslouis7
01-01-14, 13:34
Η μητέρα μου ήταν παρών αλλά δεν μπόρεσε να καταλάβει τίποτα. Μόνο τα κουμπάκια ακουμπούσε.

Το άνοιξα όπως προείπα το σιφόνι και δεν είδα τίποτα το μεμτό. Δεν ξέρω τι έκανε. Κανένα reset στον επεξεργαστή, δεν ξέρω.

ghostdog
01-01-14, 21:10
μπορει να εκανε ρεσετ, μπορει ομως και το λαστιχο της παροχης να ειχε τσακισει οπως το εβαλες το πλυντηριο στην αρχη. Το ειχες κοιταξει αυτο;
Το νερο που ειπες οτι ακουγες να το ρουφαει κανονικα, εισαι σιγουρος γι'αυτο; Οταν ξεκινα το πλυντηριο το πρωτο που δουλευει ειναι η αντλια που το βγαζει το νερο. Υστερα πρεπει να παρει.
Παιρνει και γεμιζει στο πλαι το πλαστικο δοχειο που εχει, κι υστερα ξεκινα και μπαινει μεσα στο πλυντηριο.

spiroslouis7
02-01-14, 12:43
Και να είχε τσάκιση πως μπορεί να δούλευε τόσο καιρό και να χάλασε ξαφνικά.(αν και δεν είχε το είδα δει εγώ)
Ναι σίγουρα ρούφαγε νερό γιατί έριχνε την πίεση στο δίκτυο.