PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] προγραμμα πλυντηριου και θερμοκρασια



SDrikos
14-12-13, 16:05
Θα ηθελα να κανω την εξης (ισως χαζης ερωτησης) γιατι προσπαθω να δω αν λειτουργει σωστα το πλυντηριο ρουχων.

Πλυντηριο ανω φορτωσης, με εναν διακοπτη για τα προγραμματα και εναν για την θερμοκρασια. Πανω στο πλυντηριο αναφερει οτι τα προγραμματα 1&2 και δπλα τους εχει τους 90 βαθμους κελσιου, στο 3 εχει 60, στο 4 εχει 40 κ.ο.κ.

Η ερωτηση μου ειναι: αν το βαλω στο προγραμμα 4 και τους βαθμους στο 80 , το πλυντηριο θα ζεστανει το νρο στους 80 η θα φτασει μονο μεχρι το 40?

Κυριακίδης
14-12-13, 17:52
Η ερωτηση μου ειναι: αν το βαλω στο προγραμμα 4 και τους βαθμους στο 80 , το πλυντηριο θα ζεστανει το νρο στους 80 η θα φτασει μονο μεχρι το 40?
Εξαρτάτε από την κατασκευή του. μου φαίνεται ακόμα και να επιλέξεις τον θερμοστάτη στους 80 , το πρόγραμμα 4 που είναι για 40 βαθμούς θα πλύνει για 40 βαθμούς.

Εννοείται είναι πρόγραμμα για σκούρα / χρωματιστά και θα ήταν αδιανόητο να κάψει τα ρούχα στους 80 βαθμούς αλλιώς θα τα καταστρέψει . επίσης εννοείται μια σοβαρή κατασκευή θα έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο (ακόμη και αν εσύ επιλέξεις μεγάλη θερμοκρασία) .

Το πλυντήριο κανονικά στο 4 πρέπει να καταργεί με κάποιον τρόπο τον θερμοστάτη επιλογών και να "διαβάζει" έναν επιπλέον θερμοστάτη σταθερών βαθμών θερμοκρασίας (κλίξον λέγετε ) και συνήθως είναι πάνω στον κάδο με καλώδια . παρακάμπτει δηλαδή τον βασικό θερμοστάτη που ρυθμίζουμε την θερμοκρασία με το χέρι στους 80 βαθμούς. και "διαβάζει" από εδώ και μπρος το κλίξον που έχει στους 40 βαθμούς