PDA

Επιστροφή στο Forum : [Σταθερό Τηλέφωνο] Forthnet αναγνώρηση κλήσεων



stratos111
10-12-13, 21:13
Καλησπέρα. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και να ακούσω γνώμες.
4-12 πήγα Forthnet από Wind που ήμουνα.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Μέχρι πρίν αλλάξω εταιρία είχα 2 τηλεφωνικές συσκευές. Μια ασύρματη και μία απλή. Και στις δύο δούλευε η αναγνώριση μια χαρα. Από τότε που πήγα Forthnet στην απλή δεν έχω αναγνώριση. Πήρα την συσκευή και πήγα σε 2 σπίτια άλλα το ένα είχε Forthnet και πάλι δεν είχα αναγνώριση και το άλλο Wind και μου έβγαζε κανονικά αναγνώριση.
Από τις 4-12 μέχρι και σήμερα μιλάω 5-6 φορές καθημερινά με το τεχνικό τμήμα αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.
Ενέργειες που έχω κάνει: Έχω αλλάξει spliter φίλτρα. Έχω βάλει σκέτη την συσκευή στην πρίζα(κεντρική),έχω αλλάξει μεταξύ των δύο τηλεφώνων τα βύσματα, αλλά το ίδιο.
Να σημειώσω ότι στις δοκιμές που κάνουν οι τεχνικοί από το κέντρο, 2 φορές δεν έχω σε κανένα τηλέφωνο αναγνώριση.Την πρώτη φορά για 2-3 ώρες και τώρα δεν έχω από χτες.Η γραμμή, μου λένε ότι δεν έχει καθόλου θόρυβο. Από τις δοκιμές που κάνουν, μου λένε ότι είναι η γραμμή καθαρή και δεν υπάρχει κανένα βραχυκύκλωμα.
Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Δικό μου πρόβλημα, δεν πιστεύω.

nyannaco
11-12-13, 08:31
Είναι παρατηρημενο ότι δεν δουλεύει η αναγνώριση με όλους τους συνδυασμούς παρόχου συσκευής. Σε εξειδικευμένο forum έχω δει πολλές σχετικές αναφορές. Δυστυχώς η μόνη λύση είναι να αλλάξεις το ένα από τα δύο (συσκευή ή πάροχο :001_rolleyes: )

stratos111
12-12-13, 11:15
Τελικά ήρθε σήμερα τεχνικός στο σπίτι, καλό παιδί και συνεννοήσιμο, και μετά από καμιά ώρα το αποτέλεσμα ήταν:
Ασυμβατότητα συσκευής. Έπιασα κουβέντα μαζί του και μετά από κανένα μισάωρο που μιλούσαμε, μου ανάφερε ότι μάλλον φταίει ότι η Forthnet έχει την χαμηλότερη τάση από όλα τα άλλα δίκτυα.