PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] SHARP ΨΥΓΕΙΟ SJ-68M-WA ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΡΤΑΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ



stonecityboys
21-11-13, 12:40
Καλησπερα παιδια,

Εχω το SHARP ΨΥΓΕΙΟ SJ-68M-WA και εχει διπλωσει/βγει/χαλασει , το κατω μερος του λαστιχου της πορτας της συντηρησης με αποτελεσμα να μην κραταει ψυξη.

Εχει κανενας καμια ιδεα που μπορω να βρω ανταλλακτικο η καλυτερα καμια πατεντα για το συγκεκριμενο?

Ελπιζω να με βοηθησετε.....

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Κυριακίδης
21-11-13, 13:26
Πατέντα δεν γίνεται γιατί το λάστιχο θα είναι κομπλέ ή έτοιμο αν βρεις ... (ειδικά στις γωνίες του λάστιχου η ένωση γίνεται με ένα θερμικό μηχάνημα εξιδεικευμένο) ή θα υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται με παραγγελίες με αυτά (του πας δείγμα προφίλ του λάστιχου) + διαστάσεις ακριβείς και στο φτιάχνει. Ήξερα παλιά έναν που τα έφτιαχνε (στην Θεσσ/νίκη) αν φυσικά είχε το προφίλ του λάστιχου που ζητάς.
Στην περίπτωση σου στην Αθήνα ... πάρε τα στοχεία ψυγείου μαζί σου (μάρκα μοντέλο) + διαστάσεις ακριβείς σε cm ύψος - πλάτος... πόσους μαγνήτες έχει (σε όλες τις πλευρές? Χ 4 πλευρές ? γιατί μερικά στο σημείο της πλευράς που ακουμπάνε με τους μεντεσέδες δεν έχουν μαγνήτες και είναι κούφιο κτλ στο κούφιο λέμε με 3 μαγνήτες στις 3 πλευρές κτλ )
Κάνε επίσκεψη σε καταστήματα ανταλλακτικών οικιακών συσκευών και θα σε καθοδηγήσουν
Παρακάτω ενδεικτικά για το "προφίλ" κομμάτι που πρέπει να πάρεις μαζί σου για να το δείξεις . αν είναι (κουμπωτό στην τοποθέτηση -- απλό με βίδες ή οδηγούς τακουνάκι ή καμιά φορά και φιξ που πάει όλη η πόρτα αλλαγή)
http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=44_208&osCsid=v101qarudcg2usbcrnsm1v5v82

stonecityboys
21-11-13, 13:36
Σε ευχαριστω πολυ.
Ναι Αθηνα ειμαι και τον πηρα τηλ και μου ειπε να περασω να μου δωσει 3-4 δειγματα!!! (ΜΠΡΑΒΟ του!!!) να τα δοκιμασω και εαν κανουν να του πω τις διαστασεις ....

Θα παω να δω και ο Θεος βοηθος γιατι κατι ακουσα για κατι 67-75 Ευρω για ενα λαστιχο...!!!! χρυσο εχει μεσα????:confused1:

Ερωτηση: θα πρεπει εαν ειναι να τους παω γωνια Η καποιο μερος του λαστιχου???

Κυριακίδης
21-11-13, 13:57
από το κάτω μέρος που διαλύθηκε πάρε ένα μικρό κομμάτι (προφίλ) για να καταλάβει (μέσα στο λάστιχο έχει και μαγνήτη εκείνο δεν χρειάζεται να το πας να το δει , μόνο το προφίλ) . όμως δες και αν έχει μαγνήτες και στις 4 πλευρές ή μόνο στις 3 . π.χ. στην πλευρά που ακουμπάει προς τους μεντεσέδες ενδέχεται να μην έχει. αν έχει θα του το πεις ανάλογα. επίσης η πλευρά προς μεντεσέ μπορεί το προφίλ να είναι διαφορετικό από τις άλλες 3 πλευρές ... αν είναι διαφορετικό εκείνο μόνο το προφίλ ... δείξε του και ένα κομμάτι και από εκεί (2 δείγματα δηλαδή) ... πάρε τις ακριβείς διαστάσεις του λάστιχου (ύψος Χ πλάτος).