PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Πρόβλημα μη ψύξης σε συντήρηση ψυγείου Bosch No Frost KDN30X00/02 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΥΞΗ!



Georgeboro
18-11-13, 00:42
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66172

Δυστυχώς ξανά εμφανίστηκε το πρόβλημα μη ψύξης στη συντήρηση!Καμιά ιδέα;Εκανα απόψυξη που είχαμε πει,σήκωσα το μπροστινό μέρος ωστε τα νερά να φεύγουν προς τα πίσω.Η κατάψυξη δουλεύει κανονικά!Εαν υπάρχει κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα!

Ευχαριστώ

PanagiotisHlektrlogos
18-11-13, 05:31
Καλημερα..
Εχεις τσεκαρει αντιστασεις αποψυξης? Τα ρελεδάκια στη πλακέτα ειναι οκ? η μηπως δεν δίνει η πλακέτα εντολή για απόψυξη?

Georgeboro
19-11-13, 01:22
Καλησπέρα
Τι εννοείς με τις αντιστασεις αποψυξης?Στο λέω επειδή δεν είμαι τεχνικός!Σε δυο μάστορες που μίλησα έκαναν λόγο για πλακέτα!Οσες φορές έκανα απόψυξη μετά από μια βδομάδα η συντήρηση υπολειτουργούσε σε αντίθεση με την κατάψυξη που λειτουργεί κανονικά!

Georgeboro
25-11-13, 18:05
Τελικά σήμερα μετά απο μια ακόμη 48ωρη απόψυξη άλλαξα πλακέτα και περιμένω να δω πως θα πάει.Να σημειώσω ότι μια εβδομάδα μετά απο την καθε απόψυξη η συντήρηση δεν λειτουργούσε.Αναμένω και θα ενημερώσω!

nyannaco
26-11-13, 08:44
Τελικά σήμερα μετά απο μια ακόμη 48ωρη απόψυξη άλλαξα πλακέτα και περιμένω να δω πως θα πάει.Σίγουρα έφταιγε η πλακέτα; Θα δείξει. Πόσο πήγε το μαλλί;

Να σημειώσω ότι μια εβδομάδα μετά απο την καθε απόψυξη η συντήρηση δεν λειτουργούσε.Αναμένω και θα ενημερώσω!Αρα 100% πρόβλημα στην απόψυξη, φράξιμο αεραγωγού προς συντήρηση από τον πάγο.

Georgeboro
26-11-13, 23:23
Εν αναμονή των εξελίξεων για το αν τελικά ήταν η πλακέτα.Αν και δυό μάστορες που ρώτησα μου είπαν ότι έφταιγε η πλακέτα.Το κόστος της ήταν 55,35 ευρώ με τα ταχυδρομικά!Βέβαια μου κάνει κάτι θορύβους (κρακ-κρακ) πάλι. Είδωμεν

Georgeboro
12-12-13, 12:49
Δυστυχώς δυο εβδομάδες απο τοτε που αλλαξα την πλακετα η συντηρηση μου κανει τα ιδια.Τις τελευταιες τρεις μερες εχανε σταδιακα την ψυξη της και αυτο συνεχιζεται.Καμια ιδεα;

Κυριακίδης
12-12-13, 13:22
Πάλι συμβαίνει αυτό που σου είπαν στο #5 .
Επιπλέον να σε ρωτήσω ... από στεγανότητα στα λάστιχα πόρτας πως πας? κάνε έναν εξονυχιστικό έλεγχο . επίσης μήπως παρατήρησες να δουλεύει περισσότερη ώρα το μοτέρ (όχι ανεμιστήρες) σε σχέση με παλιότερα ?. Η ψύξη σου σε αυτές τις 2 βδομάδες που πέρασαν και (πριν τις 3 τελευταίες μέρες) ... ήταν "τουρμπάτη"?

Georgeboro
12-12-13, 15:28
Τα λαστιχα ειναι οκ.Πολλες φορες ακουγοταν τα κρακ κρακ που περιεγραψα σε προηγουμενα post.Η ψυξη ηταν πολυ δυνατη οπως μου λες.Η δε καταψυξη δουλευει κανονικα.

Georgeboro
10-01-14, 11:29
Παιδια καλη χρονια ευχομαι.Δυστυχως και μετα το αλλαγμα της πλακετας η συντηρηση του ψυγειου παραγει ψυξη.Καποιος να προτεινει κατι γιατι στο τελος βλεπω να το δινω στην ανακυκλωση!!

ploukas
03-03-16, 00:09
φιλε Γιωργο συνηθως τα κρακ κρακ ειναι ο παγος που διαστελετε και σπαει λιωνει, θα σου ελεγα να αφεισεις τα πειραματα και να φωναξεις το σερβις γιατι το ψυγειο κανει τεστ εξαρτιματων με βαττομετρο μετραμε καποιο ευρως τιμων. το προβλημα ειναι οτι πιανει παγο και φυσικα το βλεπεις το προβλημα μετα απο 3-4 μερες

ploukas
03-03-16, 00:32
πολλα μπορει να συμβαινουν χωρις τεστ ομως δεν μπορει να σου λυθει το προβλημα, εγω με την σειρα μου θα σου εεγα να δεις 1 πραγμα που εχουν παρατηρηθει 1 στην καταψυξη κοιτα πανω απο το στοιχειο αν εχει φουσκοσει το φενιζον, αν ναι θελει αλλαγει και μονο αυτο ειναι που προκαλει το προβλημα.

tipos
03-03-16, 15:00
ΤΑ ΨΥΓΕΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΨΗΓΕΙΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΜΠΗΚΝΩΤΗ [ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΣΧΑΡΑ ] .ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΤΑΠΩΣΕ ΤΗΝ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΗΔΕΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΙΥ ΜΟΤΕΡ.ΔΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ

nyannaco
03-03-16, 15:04
Off-topic
Φίλε Σάκη, παράκληση να μην γράφεις όλο κεφαλαία. Εκτός του ότι στο internet τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις, είναι και το κείμενο πιο κουραστικό στο διάβασμα.

tipos
03-03-16, 15:09
οκ νικος .εχεις δικιο

ploukas
04-03-16, 22:25
ΤΑ ΨΥΓΕΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΨΗΓΕΙΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΜΠΗΚΝΩΤΗ [ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΣΧΑΡΑ ] .ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΤΑΠΩΣΕ ΤΗΝ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΗΔΕΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΙΥ ΜΟΤΕΡ.ΔΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ

Η οπη αυτη που αναφερεσε tipos ειναι οπως γνωρισεις κατα το κλεισιμο των θαλαμων για την αποσυμπιεση, βεβαιως και παιζει ρολο. ( αν εχει ξεραθει η μεμβρανη σιληκονης) το συγκεκριμενο μοντελο δεν θυμαμε ναν εχει αυτη την οπη.