PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] ADP 952. ελαχιστη ροη νερου στον θαλαμο πλύσης των πιατων



harrist
16-11-13, 20:01
γεια σας
Πρόκειται για ένα πλυντήριο πιάτων το οποίο όταν ξεκινάει το πρόγραμμα πλύσης κάνει τα εξής:
1ον τραβάει τυχόν υπολείμματα νερού (το έκανα πάντα)
2ον ενώ μετά από μερικά δευτερόλεπτα ξεκινούσε κανονικά την πλύση στέλνοντας νερό στα ψεκαστήρια,
τώρα κάνει κανα 5λεπτο μέχρι να αρχίσουν τα ψεκαστήρια να ρίχνουν το νερό. Σε αυτό το χρόνο αυτό
που γίνεται είναι το εξής:
Στην αριστερή πλευρα του πλυντηρίου υπάρχει μια πλαστική σχάρα από την οποία εισέρχεται ελαχιστη ποσοτητα
καθαρού νερού το οποίο συσσωρεύται στον πυθμένα, όταν η στάθμη ανέβει σε κάποιο σημείο τότε παίρνουν και
ψεκαστήρια μπροστά και αρχίζει η πλύση. Όταν πάλι βγάλει τα βρωμικα νερά μεχρι να ξαναδουλέψουν τα ψεκαστηρια
πρέπει να περάσει καποια ωρα ώστε να μαζευτεί καποια ποσότητα και να συνεχίσει το πλύσιμο.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να είναι η ηλεκτροβάνα αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Εάν κάποιος μπορεί να γνωρίζει την αιτία της δυσλειτουργίας αυτή θα περιμένω την άποψή του
Ευχαριστώ

ezizu
16-11-13, 20:16
Μπορεί όντως να έχει πρόβλημα η ηλεκτροβάνα.
Πιθανόν όμως να υπάρχει κάποιο βούλωμα π.χ. σε κάποιο φίλτρο στην παροχή του νερού,ή σε σωληνάκι κ.λ.π. , που να μειώνει την παροχή νερού και για αυτό να γίνεται αυτή η καθυστέρηση.

ghostdog
03-12-13, 22:14
με ενα δοκιμαστικο, η με πολυμετρο δες αν πηγαινουν 220 βολτ σε μια απο τις βαλβιδες. αν πηγαινει ρευμα και δεν περνει νερο ισως να ειναι η βαλβιδα. μετα πλενει κανονικα;
Στο πλαστικο πλαισιο στα αριστερα, μετα το τελος της πλυσης πρεπει να παραμενει νερο, με την σταθμη ψηλα. αυτο το πλαστικο πλαισιο βγαινει, και χρειαζεται καθαρισμα καμια φορα, γιατι εχει ενα πολυ ψιλο σημειο που πρεπει να περασει το νερο, και αυτο μπορει να κλεισει απο αλατα. μην βαλεις πιεση πολυ γιατι δεν αντεχει και μπορει να σπασει. σου συστηνω με ακουαφορτ, καθαριζει. (οχι υδροχλωρικο, αν δεν εισαι σιγουρος οτι θα αντεξει, με ακουαφορτ το εχω δοκιμασει)

nyannaco
04-12-13, 09:48
με ενα δοκιμαστικο, η με πολυμετρο δες αν πηγαινουν 220 βολτ...Το δοκιμαστικό δεν είναι ασφαλής μέθοδος. Μπορεί να πηγαίνει κανονικά φάση και να μην πηγαίνει ουδέτερος, μπορεί να ανάβει και χωρίς κανονική τροφοδοσία, γενικά μπορεί να "κοροϊδέψει". Αν δεν υπάρχει πολύμετρο, καλύτερα δοκιμή με μία μικρή λάμπα 230V.