PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] Αλλαγή Υποδοχέα Ρουλεμάν Πλυντηρίου Ρούχων



παρις
11-11-13, 23:02
Παιδια γεια σας.Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα φωτα του για το πως θα μπορουσα να λυσω τον καδο απο πλυντηριο Brandt που φορτωνει απο πανω (san giorgio στην πραγματικοτητα,αλλα ειδα οτι ειναι αδελφακια σε ενα γαλλικο forum ανταλλακτικων)για να αλλαξω τον υποδοχεα ρουλεμαν που θελει αντικατασταση;
Ευχαριστω
Υ.Γ. Το πλυντηριο το εχω λυσει μεχρι το σημειο που φαινεται ο αξωνας του τυμπανου.

παρις
13-11-13, 21:51
Παιδια γεια σας.Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα φωτα του για το πως θα μπορουσα να λυσω τον καδο απο πλυντηριο Brandt που φορτωνει απο πανω (san giorgio στην πραγματικοτητα,αλλα ειδα οτι ειναι αδελφακια σε ενα γαλλικο forum ανταλλακτικων)για να αλλαξω τον υποδοχεα ρουλεμαν που θελει αντικατασταση;
Ευχαριστω
Υ.Γ. Το πλυντηριο το εχω λυσει μεχρι το σημειο που φαινεται ο αξωνας του τυμπανου.

Ο.Κ.,το ανοιξα το πλυντηριο,εβγαλα τον καδο και προχωραω!

niksol
17-11-13, 14:43
Ο.Κ.,το ανοιξα το πλυντηριο,εβγαλα τον καδο και προχωραω!

Να προσέξεις οταν λυσεις τον κάδο ,μετά την τοποθέτηση των καινούριων ρουλεμάν στο κλεισιμο του κάδου ,στη στεφάνη συγκράτησης ,η βιδα συσφιξης να τοποθετηθεί στο ανω σημείο του κάδου.

παρις
18-11-13, 20:15
Νίκο σε ευχαριστώ.Τελικά το πρόβλημα ήταν το έδρανο!Το βρήκα στον Κουραμπά,κόστος 17.50 eur.Εργατικά...0.Με παίδεψε το λύσιμο του κάδου,και λίγο το μοντάρισμα.Τελικά σήμερα το τελείωσα.Ευχαριστώ για την απάντηση!368533685436855Στις πρώτες φωτο η διάσπαση του...έδρανου λόγω αλάτων,και στο τέλος,η λύση.(ΟΥΦ)

takisegio
05-02-14, 23:58
επειδη εχω προβλημα στη τσιμουχα του ρουλεμαν χανει πολυ νερο πεσ μου πως συναρμολογειται διοτι εχει λοιωσει ολη

takisegio
12-02-14, 15:43
με ποια σειρα μπαινει η τσιμουχα διοτι εχει 2 μερη οπως φαινεται στη πιο πανω φωτο.τα φωτα σας!!!!

παρις
19-02-14, 15:50
Καλησπέρα.Πρώτα βάζεις το μαύρο λάστιχο-δαχτηλίδι στον άξωνα,και τελευταία την τσιμούχα και πάνω της κουμπώνει το ρουλεμάν.Πρέπει να προσέξεις πως θα κουμπώσεις το ρουλεμάν στη τσιμούχα,γιατί εκεί είναι το λεπτο σημειο!

παρις
19-02-14, 16:03
το μαύρο λάστιχο το τοποθετείς με το λεπτό σημείο προς τα έξω

vtsonis
23-05-14, 22:57
Γειά σου Πάρη.
Μπορείς σε παρακαλώ να βοηθήσεις με τις απαντήσεις σου?
1. Πώς έβγαλες τον ανοξείδωτο κάδο από το πλαστικό περίβλημα?
2. Το φθαρμένο έδρανο (που φαίνεται οτι ειναι πρεσσαριστό) πως βγαλινει για να μπεί το νέο έδρανο (που μπαίνει με βίδες + παξιμάδια).
3. με την επανασυναρμολόγηση πετυχαίνεις στεγανοποίηση?

σε ευχαριστώ

Βασίλειος