PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Δεν γυρίζει ο κάδος



LedZep
09-11-13, 09:52
Καλημέρα και απο μένα.
Η μητέρα μου έχει ένα πλυντήριο Candy...που του έδωσε και κατάλαβε πως είναι να ανοίγεις βίαια το καπάκι περιμένοντας το μπλόκο της πόρτας....που είχε άλλη άποψη.Φυσικά βραχυκύκλωσε τις επαφές και έριχνε την ασφάλεια.
Όταν το άνοιξα είδα ένα θερμικό με αρπαγμένες και σπασμένες επαφές αλλά απο οτι κατάλαβα κλείνει ρεύμα και προς το μοτέρ με έναν πιεζοηλεκτρικό διακόπτη (λευκό-πράσινο).Αγοράζω ένα καινούργιο διακόπτη Τ85 626/1 και λέω τελείωσε..έτοιμο.Βάζω πρόγραμμα..τραβάει νερά-αδειάζει νερά..το μοτέρ τίποτα.Ακίνητο τελείως.
Πυκνωτής σκέφτηκα αν και το μοτέρ δεν έκανε την παραμικρή κίνηση σαν να πάει να πάρει στροφές.
Αλλάζω πυκνωτή με ένα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο απο 14μF σε 16μF που είχα σε πλυντήριο που δούλευε και λέω πάλι τελείωσε...έτοιμο.Τίποτα.Και ξεκινάω ψάχνοντας.Σκέφτηκα οτι ή χρονοδιακόπτης είναι ή μοτέρ.
Δοκίμασα μπακαλίστικα με ένα δοκιμαστικό αν φέρνει ρεύμα και είδα να φέρνει ρεύμα σχεδόν σε όλες τις επαφές του μοτέρ.Μου έριξε το ρελέ διαρροής σε κάποιες δοκιμές αλλά υποθέτω οτι θεώρησε το δοκιμαστικό ως διαρροή.
Βγάζω μοτέρ και μετράω επαφές ώπου διαβάζω διάφορες τιμές αναλογικά μεγαλύτερες και σύμφωνα με άλλο πόστ εδώ στο φόρουμ που αφορούσε ίδιο μοτέρ ΙΒ-ΜΕΙ 2/12-158:

Μαύρο : Κιτρινο 71Ω - Κόκκινο 41Ω - Πράσινο 71Ω - Μπλέ 22 Ω
Μπλέ : Κίτρινο 93Ω - Κόκκινο 62Ω - Πράσινο 93Ω - Μαύρο Ω
Κόκκινο: Κίτρινο 110Ω - Μαύρο Ω - Πράσινο 110Ω - Μπλέ Ω
Κίτρινο: Κόκκινο 110Ω - Μαύρο 71Ω - Πράσινο 87Ω - Μπλέ 93Ω
Πράσινο: Κίτρινο 110Ω - Κόκκινο 110Ω - Μαύρο 71Ω - Μπλέ 93Ω

Του δίνω ρεύμα στο κοινό(μαύρο) και το κίτρινο και γειωμένο και ξεκινάει σε αργές στροφές.
Στις άλλες τίποτα γιατί μάλλον θέλει τον πυκνωτή ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΊΟ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΩΣΩ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.

Τσπ παίρνω θάρρος και ανοίγω και τον χρονοδιακόπτη γαι να δώ τις πλατίνες μήπως είναι αρπαγμένες.Ο συγκεκριμένος CROUZET 900/907/317 ανοίγουν τα 2 πλαστικά απο το πλάι αλλά έχει και 2 αυτάκια που πιάνουν το πλαίσιο των πλατίνων με τις επαφές.Οι φωτό παρακάτω είναι νομίζω κατατοπιστικές.Δεν είδα κάτι και με το πολύμετρο που τσέκαρα κάποιες γραμμές απο τα χρώματα που είδα στην φίσα του μοτέρ, όσο τουλάχιστον μπόρεσα να δώ εκει μέσα.Πιθανόν να μην παίρνει απο κάποια κεντρική που δεν ξέρω ποιά είναι και δεν δίνει ρεύμα απο εκεί.Σκέφτηκα και τα ρουλεμάν μήπως είναι καθώς στην δοκιμή με το κίτρινο καλώδιο έκαναν ενα σίρσιμο αλλά θεώρησα οτι είναι απο τον χρήση χρόνων.Να τονίσω οτι σε 3 δοκιμή με το κίτρινο καλώδιο δεν ξεκίνησε το μοτέρ και έκανε ΄τον γνωστό ήχο οταν δεν περνά ρεύμα και θεώρησα οτι και αυτή η ταχύτητα θέλει πυκνωτή.

368283682936830

Καθώς το όλο εγχείρημα βαίνει σε αποτυχία..οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη θεωρώντας ως αξίωμα τα μέτρα ασφαλείας παρόλο που δεν είμαι ηλεκτρολόγος...:001_smile:

klik
10-11-13, 03:34
Ποιό μοντέλο είναι;
Δεν έχει
πλακέτα ελέγχου για το μοτέρ;
Φωτόγραφία από το "καμμένο" θερμικό;

LedZep
10-11-13, 09:00
Eίναι το CTI 653T 36835 το Service Manual, όσο διαβάζεται τουλάχιστον.
Όταν πελάγωσα, για πλακέτα σκέφτηκα και εγώ με άλλα που διάβασα στο φόρουμ αλλά το πλυντήριο είναι η επιτομή της απλότητας...ούτε αμορτισέρ δεν έχει, παρά ελαστικούς σύνδεσμους με δίχαλο και για αυτό είναι ιδανικό και σε εξαιρετική κατάσταση για 17 χρόνια.Ένα καθάρισμα απο κάτω και έτοιμο.¶ντε να αλλάξω ρουλεμάν-τσιμούχες κάδου και ρουλεμάν μοτέρ, αν δεν είναι καμένο.Απο κάτω στον κάδο είδα μόνο κάποια καλώδια, θερμοστάτη να υποθέσω και την αντίσταση με τα καλώδιά της.Στο βάθος της φωτό φαίνεται και η αντλία και τίποτα άλλο.Τώρα τι να πώ για πλακέτα..να ξανακοιτάξω μήπως μου διέφυγε κάτι.

Τον θερμοδιακόπτη δεν τον κράτησα καθώς έβαλα καινούργιο http://www.kourlaba.gr/eshop/popup_image.php?pID=327&image=0&osCsid=lpoa6i406em0l9u08vqleckal6 3 επαφών. 1Ν το ουδέτερο Καφέ, 3L η γραμμή Λευκό-κάτι και 2C Λευκό-Πράσινο μάλλον εντολή εννοεί;Πάντως αυτό το καλώδιο είναι που καταλήγει στο μοτέρ μέσω χρονοδιακόπτη, σαν κοινός.Πάει και αλλού όπως στον διακόπτη που ακυρώνει το στίψιμο.
Οι γραμμές αυτές δοκιμάστηκαν με πολύμετρο και είναι λειτουργικές.Το μοτέρ εννοείται οτι δεν δουλέυει καθόλου και σε καμμία επιλογή προγράμματος.Τουλάχιστον γύρισε όταν του έδωσα ρεύμα στο Μαύρο και κίτρινο το οποίο υποθέτω οτι είναι καλός οιωνός μήπως και γλυτώσουμε το μοτέρ που είναι και ακριβό.

Προσωπικά ο νούς μου πάει στον χρονοδιακόπτη ώπου με το βραχυκύκλωμα απο το μπλόκο να άρπαξε κάποια επαφή που δεν φαίνεται και αφορά κύκλωμα Πυκνωτή-μοτέρ.Να τονίσω απο όσα μου είπε η μητέρα μου, οτι το καπάκι τον τελευταίο καιρό δεν άνοιγε εύκολα και για αυτό το πίεσε να ανοίξει και έγινε το βραχυκύκλωμα.
Επίσης δεν βγήκε κάποια μυρωδιά καμμένου, ούτε εγώ μύρισα κάτι στο μοτέρ πυκνωτή ή χρονοδιακόπτη.

LedZep
10-11-13, 11:28
Το πρόβλημα επιδιορθώθηκε και δεν ντρέπομαι να γράψω οτι...παραπάνω έγραψα μόνος μου τη λύση και συνειδητοποίησα ποιό ήταν το λάθος...1Ν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ. Απο μια λάθος σύνδεση στο μπλόκο έλυσα ολόκληρο πλυντήριο....Shit happens.
Παρακαλώ να γραφτώ στο "μπαλαούρο" του φόρουμ ως το "περίγελο" της ημέρας...

¶ει στο διάκο....πάω να πιώ καφέ με τα παιδιά μου....