PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Μοτέρ πλυντηρίου με 3 καλώδια (CARAD MB30)



mavros18
08-11-13, 20:14
Καλησπέρα,

Το πλυντηριάκι βγήκε εκτός και σαν αποτέλεσμα έχω στα χέρια μου όλα τα καλούδια του. Ο λόγος που βγήκε εκτός είναι ότι έσπασε μετά από πτώση, οπότε συμπεραίνω ότι όλα τα εξαρτήματά του είναι λειτουργικά.

Στο ζουμί τώρα.. Έχω αυτό το μοτέρ (3ο από το τέλος) http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...#26760_sxetika (http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=83&m=&partid=26760&cpi=&s=&l=1#26760_sxetika)
το οποίο και θέλω να εκμεταλευτώ. Στη ιντερνετική μου έρευνα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι αντίστοιχο (με 3 καλώδια).
Θα ήθελα να μάθω τον τύπο του, την συνδεσμολογία του και τις δυνατότητες του. Αν έχει αργό, γρήγορο και πως θα μπορούσα να ελέγχω τις στροφές του.

Παραθέτω και σχετικές φωτογραφίες.
36819368203682136822

FILMAN
11-11-13, 12:32
Είναι ασύγχρονος επαγωγικός κινητήρας. Για να το δουλέψεις θα χρειαστείς και έναν πυκνωτή κινητήρος 3μF τον οποίο λογικά φαντάζομαι θα τον έβγαλες και αυτόν από το πλυντήριο (μια και η συγκεκριμένη αξία είναι δύσκολο να βρεθεί στο εμπόριο). Δεν έχει αργό και γρήγορο. Οι δυο ταχύτητες που γράφει πάνω του αφορούν την τροφοδότηση με 50 ή 60Hz. Εσύ λογικά θα το τροφοδοτήσεις μόνο με 50, οπότε θα έχεις μόνο την ταχύτητα των 2700rpm. Για να αλλάξει η ταχύτητά του πρέπει να αλλάξει βασικά η συχνότητα τροφοδοσίας, πράγμα που προϋποθέτει inverter. Όσο για τη συνδεσμολογία, για να σου πω πώς θα το συνδέσεις, θα πρέπει να πάρεις 3 μετρήσεις. Απ' ότι βλέπω, τα καλώδιά του έχουν χρώματα μαύρο, κόκκινο και πράσινο. Θέλω λοιπόν να μετρήσεις ωμικά τα παρακάτω ζεύγη:

μαύρο - κόκκινο
μαύρο - πράσινο
κόκκινο - πράσινο

και να μου πεις τα αποτελέσματα.

JOUN
12-11-13, 13:49
Φιλιππε εγω βλεπω τα κλασσικα Μπλε -Μαυρο -Καφε χρωματα..

FILMAN
12-11-13, 14:09
Ίσως με γελούν τα μάτια μου... Πάντως γενικά στα μοτέρ Ιούνιε τα χρώματα δεν πάνε όπως στις εγκαταστάσεις, δηλ. αν το τρίτο καλώδιο στο συγκεκριμένο μοτέρ είναι όντως μπλε κι όχι πράσινο, δεν σημαίνει πως είναι και ο ουδέτερος. Γενικά στα μοτέρ ο ουδέτερος είναι μαύρος, αν και μου έχει τύχει να είναι και άσπρος, μπλε ή καφέ (σπάνιες περιπτώσεις).

mavros18
13-11-13, 10:38
Καλημέρα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Απ' ότι βλέπω, τα καλώδιά του έχουν χρώματα μαύρο, κόκκινο και πράσινο.
Τελικά είναι μαύρο, καφέ και μπλέ.



Θέλω λοιπόν να μετρήσεις ωμικά τα παρακάτω ζεύγη:

μαύρο - κόκκινο
μαύρο - πράσινο
κόκκινο - πράσινο

και να μου πεις τα αποτελέσματα.

Διορθώνοντας τα χρώματα έχουμε:

μαύρο - καφέ : 101,2Ω
μαύρο - μπλε : 184,7Ω
καφέ - μπλε : 94,4Ω

Πως θα είναι η συνδεσμολογία με τον πυκνωτή και αν δεν είναι κόπος θα ήθελα να μάθω κ την συνδεσμολογία με inverter.

FILMAN
13-11-13, 11:18
Τώρα απογοητεύτηκα! Πρέπει να επισκεφτώ οφθαλμίατρο!

Λοιπόν, το κοινό είναι το καφέ. Οπότε, θα πάρεις έναν πυκνωτή 3μF όπως είπαμε, και θα κάνεις την παρακάτω σύνδεση: Θα συνδέσεις στον πυκνωτή το μαύρο και το μπλε. Στη συνέχεια θα δώσεις 220V~ στο μπλε (που θα είναι ταυτόχρονα και το ένα άκρο του πυκνωτή) και στο καφέ (κατά προτίμηση ουδέτερο στο καφέ και φάση στο μπλε). Επίσης θα χρειαστεί να γειώσεις το μεταλλικό σώμα του μοτέρ.

Για να το δουλέψεις με inverter δεν σου αρκεί ένα απλό που να βγάζει μια απλή μονοφασική έξοδο μεταβλητής συχνότητας, διότι για διαφορετικές συχνότητες χρειάζεται και διαφορετικός πυκνωτής. Θέλεις λοιπόν ένα inverter με διφασική έξοδο για μονοφασικούς επαγωγικούς κινητήρες που δεν είναι πολύ συνηθισμένο (συνήθως φτιάχνονται για τριφασικούς). Επίσης το μοτέρ σου έχει ισχύ μόνο 30W οπότε μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο.

mavros18
10-12-13, 13:57
Για να το δουλέψεις με inverter δεν σου αρκεί ένα απλό που να βγάζει μια απλή μονοφασική έξοδο μεταβλητής συχνότητας, διότι για διαφορετικές συχνότητες χρειάζεται και διαφορετικός πυκνωτής. Θέλεις λοιπόν ένα inverter με διφασική έξοδο για μονοφασικούς επαγωγικούς κινητήρες που δεν είναι πολύ συνηθισμένο (συνήθως φτιάχνονται για τριφασικούς). Επίσης το μοτέρ σου έχει ισχύ μόνο 30W οπότε μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγνώμη για την καθυστέρηση. Η εφαρμογή στην οποία θα το χρησιμοποιήσω (νομίζω κ ελπίζω) δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ισχύ, οπότε πιστεύω ότι τα 30W αρκούν.

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο απόλυτος έλεγχος στροφών και ούτε είναι απαραίτητος για την εφαρμογή μου. Θα είναι όμως ένα έξτρα αν το έχει. Αν παίζω με την τάση τροφοδοσίας δεν θα έχω κάποιο υποτυπώδη έλεγχο έστω και με μειωμένη ισχύ.

FILMAN
10-12-13, 14:08
Αν παίζω με την τάση τροφοδοσίας δεν θα έχω κάποιο υποτυπώδη έλεγχο έστω και με μειωμένη ισχύ.
Ναι, θα έχεις.

Κυριακίδης
10-12-13, 15:00
Κάτι δεν πάει καλά ... είναι δυνατόν πλυντήριο (βαρελάκι) να λειτουργεί με 30W μοτέρ? αν υπάρχει τέτοιο μοτέρ πρέπει ήδη να λύσαμε το ενεργειακό πρόβλημα .
30 W λογικά δεν έχει ούτε 1 μοτέρ αντλίας εξόδου νερού .... το συγκεκριμένο δηλαδή μπορεί να "ανακατεύει" και ρούχα? (ξέρω έχω δει τέτοια πεταμένα και έχουν υποβοήθηση με εξωτερικό γραναζωτό προσαρμωσμένο πάνω στον περιστροφικό κάδο ) ... αλλά πάλι περίεργο το βρίσκω να έχουν τέτοια δύναμη . τέλος πάντων (έπειτα με επηρεάζει το μέγεθος του μοτέρ που έδειξε παραπάνω ) που λογικά δείχνει πολύ μεγαλύτερο από το μέγεθος που έχει μια αντλία νερού (που την τελευταία την σταματάς και με το χέρι) ..

FILMAN
10-12-13, 16:21
Δεν νομίζω να γύρναγε κάδο αυτό το μοτέρ, άλλωστε δεν έχει αργό - γρήγορο, αν και ακόμα κι εκείνα τα μοτέρ πλυντηρίων μικρή ισχύ έχουν, π.χ. 60W πλύση, 250W στύψιμο.

mavros18
12-12-13, 17:58
Κάτι δεν πάει καλά ... είναι δυνατόν πλυντήριο (βαρελάκι) να λειτουργεί με 30W μοτέρ? αν υπάρχει τέτοιο μοτέρ πρέπει ήδη να λύσαμε το ενεργειακό πρόβλημα .
30 W λογικά δεν έχει ούτε 1 μοτέρ αντλίας εξόδου νερού .... το συγκεκριμένο δηλαδή μπορεί να "ανακατεύει" και ρούχα? (ξέρω έχω δει τέτοια πεταμένα και έχουν υποβοήθηση με εξωτερικό γραναζωτό προσαρμωσμένο πάνω στον περιστροφικό κάδο ) ... αλλά πάλι περίεργο το βρίσκω να έχουν τέτοια δύναμη . τέλος πάντων (έπειτα με επηρεάζει το μέγεθος του μοτέρ που έδειξε παραπάνω ) που λογικά δείχνει πολύ μεγαλύτερο από το μέγεθος που έχει μια αντλία νερού (που την τελευταία την σταματάς και με το χέρι) ..

Κι όμως δεν υπήρχε άλλο μοτέρ μέσα. Φαντάζομαι οτι το γρανάζι και ίσως κάποιος ιμάντας που να αλλάζει την "σχέση" ροπής θα έκανε την δουλεία. Εξάλου ο μέγας Αρχιμίδης είχε πει ("Πα βω και χαριστιωνι ταν γαν κινησω πασαν;" = "Που να σταθώ και με ένα μοχλό να κινήσω τον κόσμο ολόκληρο;" -wikipedia (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%87%CE%BB%CF%8C%CF%82)). Επίσης αν θυμάμαι καλά δεν είχε στύψιμο. Μόνο τα ανακάτευε δηλαδή με απορυπαντικό :001_tt2:.. Αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν θυμάμαι να είχε ιμάντα (αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο). Πάντως το βαρελάκι του δεν ήταν και τόσο μικρό!

nyannaco
12-12-13, 19:53
Αν θυμάμαι σωστά, δεν έχει περιστρεφόμενο τύμπανο, απλά μια φτερωτή μέσα στον κάδο που στροβιλίζει μαζί νερό και ρούχα.