PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαγγελματικο ψυγειο



Tapavakos
08-11-13, 11:41
Καλημερα . Θα ηθελα τα φωτα ενος τεχνικου για ενα μικρο επαγγελματικο ψυγειο. Το ψυγειο δεν εκανε ψυξη. Αυτο που διαπιστωσα ηταν οτι το μοτερ ξεκινουσε για 2 δευτερολεπτα κ σταματουσε. Ελεγξα τον πυκνωτη εκκινησης κ ητανε καλος. Εβγαλα το θερμικο του συμπιεστη , εδωσα ταση απαυθειας και το προβλημα λυθηκε, ο συμπιεστης δουλευε. Η ερωτηση μου ειναι ητανε το θερμικο που προκαλουσε το προβλημα; Επισης παρατηρησα οτι η αναροφηση πριν το συμπιεστη επιανε παγο; Ετσι πρεπει να λειτουργει; Ευχαριστω

aris285
08-11-13, 14:24
αργα η γρηγωρα θα τα τηναξει. το θερμικο ειναι προστασια και την κατηργησες.

Tapavakos
08-11-13, 15:37
αργα η γρηγωρα θα τα τηναξει. το θερμικο ειναι προστασια και την κατηργησες.


Να διαβαζεις τι γραφω , το εβγαλα για να το δοκιμασω . Το ψυγειο ειναι εκτος λειτουργιας μην αναλωνομαι σε λεπτομερειες που εννουνται. Αν γνωριζει καποιος ας τοποθετηθει σε αυτα που ρωταω .πληροφοριες χρειζομαι αν θπαρχει η καλη θεληση και η απαραιτητη τεχνικη εμπειρια και οχι chat.
Ευχαριστω

nyannaco
08-11-13, 15:51
Με το ύφος που υιοθετείς απέναντι σε ανθρώπους που έχουν την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν αφιλοκερδώς, τους την κόβεις. Δεν σου χρωστάει κανείς.

Tapavakos
08-11-13, 17:20
Τοσο το υφος οσο και η τοποθετηση του αρχικου κειμενου μου ητανε κοσμια. Ημουνα συγκεκριμενος στις ετωτησεις και τις αποριες μου. Το υφος το δικο σου ητανε προσβλητικο του τυπου το καψες... Δεν μπηκες καν στον κοπο να ρωτησεις αν δουλευει το ψυγειο χωρις θερμικο αλλα διατυπωσες μια προχειρη απαντηση εκτος θεματος. Αν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας μου απαντησει. Οποιεσδηποτε επιπλεον ερωτησεις μπορω να απαντησω για την καλυτερη διαγνωση κ επιλυση του θεματος. Ευχαριστω

xsterg
16-11-13, 23:44
η αρχικη σου τοποθετηση ηταν κοσμια. οι υπολοιπες οχι. κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει με το ζορι. επίσης βελτιωσε και την ορθογραφια σου.

Κυριακίδης
17-11-13, 19:07
να αμπερομετρήσεις αν μπορείς να δεις οτι τα αμπέρ που τραβάει είναι λογικά (σύμφωνα με τον κατασκευαστή) αν είναι κανονικά τα αμπέρ μπορεί το θερμικό να έχει κάποιο ελλάτωμα. αντικατέστησε το . Όσο για τον πάγο στην αναρρόφηση ίσως έχει παραπάνω υγρά.

Tapavakos
18-11-13, 12:07
Καλημέρα σε όλους. Ευχαριστώ Πέτρο για την απάντησή σου. Πήρα ένα ίδιο θερμικό και το αντικατέστησα. Θα αναφέρω παρακάτω βήμα προς βήμα τί έλεγξα για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Το πρόβλημα του ψυγείου ήτανε ότι δεν έκανε ψύξη ή αργούσε να κάνει ψύξη γιατί το μοτέρ ξεκινούσε για λίγα δευτερόλεπτα και σταματούσε αμέσως.

1) Πήρα το θερμικό και το αντικατέστησα με ένα ίδιο , το έβαλα να δουλέψει και το αποτέλεσμα το ίδιο.

2) Έλεγξα αν η εκτονωτική μου ψεκάζει - δουλεύει. Όντως δούλευε γιατί άσπριζε ο εξατμιστής και έδινε ψύξη στον θάλαμο.

3) Έλεγξα τον θερμοστάστη , δούλευε κανονικά.

4) Έλεγξα τις επαφές του συμπιεστή . Οι μετρήσεις μου ήτανε σωστές , οπότε απέκλεισα το "κάψιμο των τυλιγμάτων"

5) Αφαίρεσα το θερμικό δίνοντας τάση απευθείας στο C για να παρατηρήσω σε συνεχή λειτουργία πόσα Amper τραβάει. Διαπύστωσα ότι τραβούσε 2,2 - 2 Amper σε κανονική λειτουργία...

Μιλώντας με συναδέλφους μου είπανε ότι όταν τραβάει πολλά amper και παράλληλα έχω πάγωμα (άσπρισμα) της αναρρόφησης ως και την την είσοδο του συμπιεστή έχει πολλά υγρά. Αφαίρεσα με τα μανομετρά μου τα απαραίτητα υγρά , αλλά τα Amper δεν μεταβάλλονταν.

6) Έλεγξα αν το ανεμιστήρας του εξατμιστή και του συμπυκνωτή αν λειτουργούν σωστά και όντως λειτουργούσαν.

Το μοτέρ ηλεκτρολογικά όσο και μηχανικά δεν είναι κολλημενό ή ελλατωματικό. Το διαπίστωσα τόσο από την ωμομέτρηση που έκανα όσο και από την απευθείας τάση που του έδωσα (δεν ζεσταινότανε και δεν δούλευε "στεγνά") , οπότε αποκλείω το ενδεχόμενο να τραβαει πολλά Amper από σφάλμα του μοτέρ.

Το θερμικό που αντικατέστησα το επέλεξα με βάσει το παλιό θερμικό που υπήρχε και ΟΧΙ με βάσει του μοτέρ.. Παρακάτω θα σας αναφέρω τον τύπο του μοτέρ και θα σας επισυνάψω φωτο από το θερμικό που χρησιμοποίησα. Θέλω να ελπίζω ότι το θερμικό είναι μικρό για το συγκεκριμένο μοτερ και γι αυτο το κόβει αμέσως.. Αν μπορούσατε να με βοηθούσατε ή να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ

Τύπος συμπιεστή: Aspera E6210E 217RA02
220-240V , R22 , 50HZ

Θερμικό: Το μόνο που αναγράφει είναι Rt 029 , και ακριβώς δίπλα έχει ένα τριγωνάκι με τον αριθμό 077 (Το επισυνάοτω σε φώτο)
36852

Κυριακίδης
18-11-13, 12:42
Ο θερμοστάτης είναι με βολβό ή πιέσεως?

Tapavakos
18-11-13, 14:36
Θερμοστάτη με βολβό έχει.

Κυριακίδης
18-11-13, 15:09
Μια στιγμή τώρα είδα το μοτέρ (από αναζήτηση ) περίμενα να βρω "επαγγελματικό" μοτέρ αλλά αυτό δεν είναι ...
ρίξε μια ματιά για το παρακάτω μοτέρ πρόκειται?
http://www.sosfrio.com/loja/compressores/137-compressor-embraco-aspera-e6210e-.html

Tapavakos
18-11-13, 16:54
Αυτό είναι , όσο μπορώ να το διακρίνω στο ψυγείο γιατί έχει τα μαύρα του τα χάλια (καλώδια χύμα , χωρίς καπάκι ) και το ταμπελάκι του κατασκευαστή το έχει σε άλλη θέση. Απ ' ότι δείχνει στο ψυγείο έχει "πέσει πολύ πατέντα"... και αυτό με δυσκολεύει πολύ γιατί δεν ξέρω αν δούλευε , πως δούλευε , τι έκανε να βγαλω ένα συμπέρασμα. Σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει και λάθος υγρά και να τραβάει πολλά amper . Τι να πω...
Έδωσα τον τύπο του συμπιεστή σε μια εταιρεία και μου είπε ότι φοράει 1/3-3/8 θερμικό. Το θερμικό που έχω επισυνάψει στην φωτο κάνει στην προκειμένη περίπτωση ή είναι μικρό; Υπάρχει τρόπος να το μετρήσω ή με τα νούμερα που έχει πάνω να εξακριβώσω ότι είναι για 1/4-3/8 συμπιεστή;

Κυριακίδης
19-11-13, 07:51
Σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει και λάθος υγρά και να τραβάει πολλά amper . Τι να πω..
Για να πω γνώμες το "ιστορικό" του ψυγείου είναι σημαντικό για να υπολογίσουμε τι μπορεί να φταίει... αλλά όλα είναι περιττά , παρόλο που λες ότι ομωμέτρησες το μοτερ . για να έκανε ότι έκανε με θερμικό , κάποιο πρόβλημα θα έχει το μοτέρ . και δίνω μεγάλα ποσοστά σε αυτό. μπορεί και το τύλιγμα ακόμη (που μέτρησες) να είναι εντάξει (αλλά λόγω άγνωστου ιστορικού) είτε από ατασθαλίες από κάποιους στα υγρά ή και κάποιο μπλοκάρισμα στο ψυκτικό κύκλωμα ή μηχανικό πρόβλημα στο μοτέρ (π.χ. πιστόνι κτλ)..


Έδωσα τον τύπο του συμπιεστή σε μια εταιρεία και μου είπε ότι φοράει 1/3-3/8 θερμικό. Το θερμικό που έχω επισυνάψει στην φωτο κάνει στην προκειμένη περίπτωση ή είναι μικρό; Υπάρχει τρόπος να το μετρήσω ή με τα νούμερα που έχει πάνω να εξακριβώσω ότι είναι για 1/4-3/8 συμπιεστή;
Γιαυτό είπαμε παραπάνω πρέπει να γνωρίζουμε το "ιστορικό" του ψυγείου π.χ. αν πήγε κάποιος και έβαλε άλλο θερμικό που δεν ήταν το δικό του.
Αν η εταιρία σου είπε για 1/3 του ίππου τότε κάτι θα ξέρουν .
Εγώ δεν βρίσκω για τον τύπο του μοτέρ που λες τι θερμικό παίρνει .. αλλά και αν είχα μεγάλο πρόβλημα να το εντοπίσω θα το υπολόγιζα χοντρικά από τα βατ του μοτέρ.
δεδομένου ότι 1 ίππος = 745 βατ ... και θα το έβρισκα αναλογικά.

Tapavakos
19-11-13, 15:08
Ευχαριστώ πολύ Πέτρο για το χρόνο σου. Θα αγοράσω ένα θερμικό με βάσει τον τύπο του μοτέρ να δω αποτελέσματα . Αν βρω κάποια άλλη λύση και δουλέψει θα επανέλθω να σας ενημερώσω. Καλό απόγευμα.

chrisrigas
20-11-13, 01:20
καλησπερα ,
υπαρχει και το ενδεχωμενο να εχει παρει υγρασια το κυκλωμα και τραβαει περισσοτερα αμπερ
σε αυτη την περιπτωση κανεις ενα καλο κενο αλλαζεις και το φιλτρο και ξαναβαζεις υγρα
Καλο θα ηταν να μετρησεις και ποσα αμπερ τραβαει ο συμπιεστης