PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Πρόβλημα στην συντήρηση.



kosths
25-10-13, 13:42
Το ψυγείο μου είναι BOSCH KDN36X03 δίπορτο,επάνω κατάψυξη και κάτω η συντήρηση.Ενώ η κατάψυξη λειτουργεί κανονικά, η συντήρηση δεν έχει ψύξη.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

nyannaco
25-10-13, 14:09
Το ψυγείο σου, σαν κλασσικό δίπορτο no frost, έχει το ψυκτικό στοιχείο στην κατάψυξη, και στέλνει από εκεί ψυχρό αέρα στη συντήρηση μέσω μίας διόδου αέρα, με τη βοήθεια ενός ανεμιστήρα. Για να λειτουργεί κανονικά η κατάψυξη αλλά όχι η συντήρηση, δεν πηγαίνει κανονικά ο κρύος αέρας στη συντήρηση. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε δύο αιτίες, (α) δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας, ή (β) έχει φράξει από πάγο η δίοδος του αέρα.
Διάγνωση:
Κατ'αρχήν πρόσεξε αν ακούγεται κατά διαστήματα ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη. Οταν λειτουργεί, σταματάει μόλις ανοίξεις την πόρτα της ψύξης και συνεχίζει μόλις την κλείσεις, ενώ ανοίγοντας την πόρτα της κατάψυξης δεν σταματάει. Αν δεν παίρνει μπροστά καθόλου, ελέγχεται ο ίδιος ο ανεμιστήρας, ο θερμοστάτης της συντήρησης κλπ
Αν ο ανεμιστήρας λειτουργεί, αδειάζεις το ψυγείο και κάνεις απόψυξη βγάζοντάς το από την πρίζα για τουλάχιστον ένα 24άωρο. Αν μετά από αυτό λειτουργήσει σωστά, ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι η φραγμένη δίοδος του αέρα. Μετά, αν το πρόβλημα δεν επανέλθει σε λίγες μέρες, σημαίνει ότι απλά έχεις αμελήσει την απόψυξη (θέλει τουλάχιστον μία φορά το χρόνο). Αν το πρόβλημα επανέλθει σε λίγες μέρες, τότε αρχίζει το ψάξιμο στις αντιστάσεις απόψυξης, το χρονοδιακόπτη, τους θερμοστάτες που εμπλέκονται στη διασικασία της απόψυξης, και πάει λέγοντας.
Δες αυτά και πάμε παρακάτω αν χρειαστεί.

kosths
25-10-13, 14:24
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Ο ανεμιστήρας λειτουργεί όπως ακριβώς είπες, αλλά δεν ξέρω αν σταματάει ανα διαστήματα.

nyannaco
25-10-13, 15:22
Λογικά θα σταματάει, αλλά το ότι λειτουργεί σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι εκεί.
Οπότε προχωράς στην απόψυξη. Αλήθεια, έχεις κάνει πρόσφατα;

kosths
25-10-13, 15:28
Εχω κάνει απόψυξη και για 10 ημέρες περίπου λειτούργησε κανονικά,στην συνέχεια όμως πάλι το ίδιο πρόβλημα.

nyannaco
25-10-13, 15:51
Τότε αρχίζει το ψάξιμο, όπως σου έγραψα και στο #2.
Αν αισθάνεσαι ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου και έχεις τουλάχιστον ένα πολύμετρο, αναζήτησε τη λίστα των ανταλλακτικών από τη σελίδα του e-shop, με οδηγό το E-NR (KDN36X03/01? 02? κλπ) που θα βρεις στην ταμπέλα του ψυγείου, στο εσωτερικό της ψύξης. Ο οδηγός θα σου δείξει και τη θέση των εξαρτημάτων (αντιστάσεις, χρονοδιακόπτης, θερμοστάτες στοιχείου).
Διαφορετικά φέρνεις ψυκτικό.

Edit: Τώρα που το θυμάμαι, στο δικό μου δεν θυμάμαι να είχα δει θερμοστάτες στο ψυκτικό στοιχείο (κλίξον), ούτε και στο διάγραμμα στο e-shop βλέπω. Ισως τελικά να μην έχουν όλα τα ψυγεία, οπότε μην το ψάχνεις άδικα.

Πέτρο, ισχύει ότι δεν έχουν όλα; Ενα General Electric που πεταξα πέρσι είχε, στο Siemens/Bosch δεν βλέπω.

nyannaco
25-10-13, 15:56
Για την ιστορία, είχα το ίδιο θέμα με ένα Siemens (είναι περίπου ίδια) αγορασμένο το 2007. Το πρόβλημα μου το έβγαλε, ευτυχώς, μέσα στην εγγύηση. Εφερα τεχνικό της αντιπροσωπέιας, ο οποίος μου είπε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είχε από τη μάνα του σχεδιαστικό πρόβλημα, και συγκεκριμένα στο σχήμα της αντίστασης που δεν εξασφάλιζε το λιώσιμο του πάγου γύρω από τη δίοδο του αέρα. Μου αντικατέστησε το σετ της αντίστασης (η σχεδιαστική διαφορά ήταν εμφανής και με το μάτι) και έκτοτε τη βγάζω καθαρή με μία απόψυξη το χρόνο (ενώ το 18 ετών Samsung μου, και πέντε χρόνια να μην του κάνω απόψυξη, δεν διαμαρτύρεται ποτέ!).

kosths
25-10-13, 16:38
Ο χρονος λειτουργίας του ανεμιστήρα απο πού ελέγχεται?

nyannaco
25-10-13, 16:49
Λογικά από θερμοστάτη στη συντήρηση. Δεν είπες ότι λειτουργεί; Οταν λειτουργεί, αισθάνεσαι στο χέρι σου κρύο αέρα να βγαίνει από τις θυρίδες του αεραγωγού στη συντήρηση;
(θα χρειαστεί να πατήσεις με το χέρι το διακόπτη της πόρτας της συντήρησης για να το ξεγελάσεις να πάρει μπροστά με την πόρτα ανοιχτή).

kosths
25-10-13, 17:29
Ο θερμοστάτης στην συντήρηση είναι μηχανικός και συνδεδεμένος με τάμπερ που ανοίγει η κλείνει ανάλογα με την θερμοκρασία που είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης,και έτσι ελέγχεται η ροή αέρα απο το χώρο της κατάψυξης.Μάλλον κάποιο αισθητήριο θα υπάρχει.Ο ανεμιστήρας λειτουργεί στέλνοντας αέρα και στην κατάψυξη.