PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ LCD SAMSUNG LE40A336J1D ΒΛΑΒΗ ΟΘΟΝΗΣ



boyxba
17-10-13, 20:38
Εχω μια τηλεόραση 40αρα SAMSUNG LE40A336J1D με την εξης βλάβη :
Μετά απο 6-7 δευτερολεπτα που ανοίγει μεγαλωνει το contrast της χωρις καμία παρέμβαση δικια μου με αποτέλεσμα να παραμορφωνει .
αν την ξανακλέισω και τη ξανανοίξω αμέσως το κανει σε 2 με 3 sec.
To τροφοδοτικό με μία πρώτη ματιά δεν δείχνει να εχει πυκνωτές χαλασμένους. Είναι πιθανόν να είναι προβλημα τροφοδοσίας ? η του inverter .
Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα εδώ και καιρό (κάπως αφύσικο contrast ) απλα τωρα εγινε πιο έντονο . Το κάνει σε ολη την οθόνη και οχι μεμονωμενα.
Τι να κάνω?
Ευχαριστώ

ioannislab
17-10-13, 20:50
Πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να φταιει Η πλακετα T-con που χειριζεται το πανελ ή το ιδιο το πανελ. Σου ειναι ευκολο να ανεβασεις φωτογραφια πως ειναι πριν και πως μετα την αυξηση του κοντραστ?

boyxba
17-10-13, 21:01
Σε ευχαριστώ θα ανεβάσω τις φωτογραφιες κατα τις 9.30 που θα ειμαι σπιτι

boyxba
17-10-13, 22:39
Σε ευχαριστώ θα ανεβάσω τις φωτογραφιες κατα τις 9.30 που θα ειμαι σπιτι
ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ
Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ

ioannislab
17-10-13, 22:57
Αν δοκιμασεις να αλλαξεις το κοντραστ χειροκινητα το δεχεται? ή το ξανα αλλαζει? Επισης το κανει και σε αλλες πηγες εισόδου ή μονο στην τηλεοραση?

boyxba
17-10-13, 23:18
Αν δοκιμασεις να αλλαξεις το κοντραστ χειροκινητα το δεχεται? ή το ξανα αλλαζει? Επισης το κανει και σε αλλες πηγες εισόδου ή μονο στην τηλεοραση?
Ολα ακουνε κανονικα . ναι το κανει και στην συνδεση με τον υπολογιστή. αν αυξησω το contrast , φωτεινοτητα κλπ απλως ειναι σαν να κανει υπερεκθεση...
αν βγαλω ενα καλωδιο απο την υψηλη που παει στο inverter στιγμιαια δειχνει κανονικα και μετα κλεινει η οθονη .
ισως τελικά να μην ειναι contrast αυτο που κανει αλλα παραμορφωση.

ioannislab
17-10-13, 23:54
Απεφυγε να αποσυνδεεις τo ινβερτερ τη στιγμη που δουλευει διοτι μπορει να κανει κανα τσαφ και να καουν. Αν χαμηλωσεις τερμα την φωτεινοτητα κανει το ιδιο η βελτιωνεται? Το θεωρω ακραιο τo ινβερτερ να κανουν κατι τετοιο διοτι οταν χαλανε συνηθως πεφτει η ισχυ τους και οι λαμπες φωτιζουν λιγοτερο.υπαρχει βεβαια πιθανοτητα να βραχυκυκλωνουν και να δινουν παραπανω ρευμα και να υπερφωτιζουν. ΠΟσες εξοδοι φευγουν απο το ινβερτερ? δοκιμασε να αποσυνδεσεις μια η δυο λαμπες(με κλειστη τηλεοραση) για να δεις αν θα αλλαξει κατι.

boyxba
18-10-13, 09:39
Oτι αποσυνδεσεις έκανα τις εκανα με κλειστή την τηλεόραση ενοειται. Αρχικά εβγαλα την μια φαση πανω απο την κεντρικη τροφοδοσια. εχει δυο καλωδια στους δυο μετασχηματιστες υψηλής. Δούλεψε κανονικά για 2-3 sec kai μετα εκλεισε η οθόνη. το ιδο εκανα και με τις λάμπες εβγαλα μια φισα απο τις λάμπες εδειξε κανονικα για 2-3 sec και εκει εκλεισε η οθονη . οι εξοδοι εννοεις στις λαμπες 10 ενω στο τροφοδοτικο 2 καλωδια διπλά . Οι ρυθμισεις χρωματος φωτεινοτητας ευκρινειας δουλευουν ολα αλλα ειναι η οθόνη σε κατασταση υπερέκθεσης. ακόμα και το μενου που βγαζει μπροστά ειναι και αυτό ανοιχτοχρωμο . υπάρχει περίπτωση να παιρνει παραπάνω τάση απο την υψηλή και να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα ? Μπορεί να ειναι πυκνωτής στην υψηλή γιατι οταν την ανοιγεις αρχικά κανει 5-6 sec να το κάνει μετα το κάνει πιο γρηγορα . Δεν ξέρω και αν το κοστος επισκευης ειναι τετοιο που την κανει απαγορευτικη την εππισκευη της. Εξω βρισκω και Τ-con και τροφοδοτικο περίπου συνολο στα 100 ευρω.

νεκταριοος
19-10-13, 21:46
αν επιτρεπεται ποσα χρονια την εχεις? απο περιεργεια ρωταω.

boyxba
20-10-13, 09:33
αν επιτρεπεται ποσα χρονια την εχεις? απο περιεργεια ρωταω.
Απο το 2007 η 2008

boyxba
20-10-13, 09:36
Με ενα τεχνικό που μίλησα μου ειπαε οτι φταιει το τ-con , το εβγαλα και του εδωσα να το τσεκαρει σε αλλη τηλεοραση πριν μπω στην διαδικασία να φερω αλλο απο εξωτερικο

νεκταριοος
20-10-13, 15:03
αν σου πω (ασχετο μεν)οτι εχω απο τον πατερα μου μια Σ.Ρ.Τ. σανυο απο το 1975 και παιζει καλα μονο οτι εχει πεσει ο σωληνας λιγω αλλα δεν με πειραζει ,αυτες οι καινουργιες τβ ειναι για κανα 2χρωνακια μετα αντε για.τωρα τι να πω δεν ξερω καλη τηχη .

rigatos
28-01-14, 10:07
Απο το 2007 η 2008

ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ Η ΒΛΑΒΗ ΜΕ ΤΟ CONTRAST?? ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ..?? ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΙΔΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SAMSUNG LE40A536I1F.

boyxba
28-01-14, 21:25
ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ Η ΒΛΑΒΗ ΜΕ ΤΟ CONTRAST?? ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ..?? ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΙΔΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SAMSUNG LE40A536I1F.
NAI . ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΠΛΑΚΕΤΑ T-CON. THN ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΣΤΑ 35 ΕΥΡΩ ΝΟΜΙΖΩ.
ΑΝ ΘΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΛΙΝΚ .
http://flattvparts.co.uk/

ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΟΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ Τ-CON ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕ ΤΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ . ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ACS. ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΒΑΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 -60 ΕΥΡΩ (ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ) . Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ . ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΥΚΑΜΠΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΠΑΣΕΙ.