PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] πλυντηριο πιατων bosch nr-skt5002/02 δεν αδειαζει νερα!



yanni42
15-10-13, 11:02
Το εν λογω πλυντηριο πιατων εχει δουλεψει ελαχιστα!μετα απο δυο χρονια ακινησιας αποφασισα να το βαλω να δουλεψει αλλα δεν μου αδειαζει τα νερα!εβγαλα την αντλια της εδωσα απευθειας ταση και δουλευει ρολοι!κοιταξα ολα τα σωληνακια και ειναι πεντακαθαρα!ο διακοπτης του φλοτερ κι αυτος επισης δουλευει!ζεσταινει κανονικα τα νερα!ο εκτοξευτηρας δουλευει!κοιταξα ακομη και ενα εμβολακι που εχει στο δοχειο της ρητινης και δεν ειναι κολλημενο!οι γνωσεις μου σταματανε εδω!εαν υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων!συγγνωμη που δεν βαζω τονους αλλα οι γνωσεις μου στους υπολογιστες ειναι περιορισμενες!!

Κυριακίδης
15-10-13, 11:34
εβγαλα την αντλια της εδωσα απευθειας ταση και δουλευει ρολοι!κοιταξα ολα τα σωληνακια και ειναι πεντακαθαρα!

2 Πράγματα δες τότε . Αν από την κανονική λειτουργία πλύσης δεν έρχεται και δεν τροφοδοτείται με τάση η αντλία (βάλε ένα πρόγραμμα προς το τέλος ξέπλυμα)

Αν έρχεται δες μήπως η φτερωτή της αντλίας γυρνάει στον "αέρα " δηλαδή να ξεκόλλησε από άξονα.

yanni42
15-10-13, 13:41
Μυστηρια πραγματα!η αντλια επαιρνε ταση κανονικα στο ξεβγαλμα!την ξαναεβγαλα εξω την αντλια και την δουλεψα λιγο με εξωτερικη ταση!την ξαναμονταρισα και τωρα δουλευει κανονικοτατα και βγαζει τα νερα εξω!!παντως χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και την πολυτιμη βοηθεια σας!

Κυριακίδης
15-10-13, 15:16
Ότι και να είχε , πιθανόν κάποιο πετραδάκι μικροσκοπικό (άλατα) ή καμιά φορά σπάζει εσωτερικά ο άξονας. και μια δουλεύει μια όχι ...

Πιθανόν να στο ξανακάνει .. ε τότε άλλαξε την