PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Sony Ericsson W205



manolo
13-10-13, 09:45
Καλημέρα σας. Αλλη μία ερώτηση στο forum σχετικά με ένα Sony Ericsson W205 το οποίο δεν φορτίζει ή τουλάχιστον δεν δείχνει καμία ένδειξη επ΄αυτού. Του έβαλα άλλη μπαταρία η οποία δουλεύει, πατάω το ΟΝ button και δεν ανοίγει καν. Σκέφτηκα ότι μπορεί να χρειάζεται αντικατάσταση οθόνης γιατί μου έχει ξανατύχει σε Sony Ericsson άλλο μοντέλο βέβαια παρόμοιο, και με την αλλαγή της οθόνης έπαιξε κανονικά. Να δοκίμαζα κάτι τέτοιο ή μπορεί να είναι κάτι άλλο; Επαφές και connector φόρτισης που μέτρησα με πολύμετρο είναι ΟΚ.
Ευχαριστώ πολύ.

rep
13-10-13, 10:00
πρωτα δοκιμασε αλλη μπαταρια μετα κανε update μετα ελεξε το φλεξ και μετα ολα τα αλλα.μερικα πραγματα πρεπει να μαθουμε να τα κανουμε με σωστα βηματα.

manolo
13-10-13, 11:55
Ευχαριστώ πολύ Χρυσόστομε. Όπως ανέφερα και πριν άλλαξα μπαταρία και πάλι δεν έκανε τίποτα. Ούτε ανοίγει ούτε φορτίζει οπότε υποθέτω ότι δεν είναι η μπαταρία. Όσον αφορά το update πως θα γίνει αφού το τηλέφωνο είναι νεκρό; Όταν το συνδέσω στον Η/Υ δεν "αναγνωρίζεται". Οπότε μου μένει όπως λες το flex το οποίο το σκέφτηκα κι εγώ και η οθόνη..

rep
13-10-13, 13:09
sτα sony-ericsson update γινεται απο νεκρο ψαξε λιγο στο site τις sony.
στα χρονια του internet που βρίσκεις τα παντα στην κυριολεξία στο διαδίκτυο ειναι κακο καποιος να μην γκουκλαρει πριν κανει μια ερωτηση σε καποιο forum.....

windmill82
13-10-13, 16:12
Αληθεια τι ταση εχει η μπαταρια που χρησιμοποιεις?
Αν ειναι flex θα πρεπει τουλαχιστον βαζοντας το να φορτισει να παρεις καποιο σημαδι λειτουργιας , ειτε να δονηθει ειτε να αναψουν εστω τα κατω πληκτρα. Επισης νομιζω οτι σε αυτη τη συσκευη διπλα στον κονεκτορα φορτισης υπαρχει ενα ενδεικτικο led που αναβει κατα τη φορτιση. Εφοσον δεν κανει τπτ απο τα παραπανω πρωτα απο ολα δοκιμαζεις sw update και ακολουθεις την διαδικασια που περιγραφει πολυ σωστα ο Χρυσοστομος.
Αναφερω και κατι επιπλεον εγκυκλοπαιδικα και μονο , συνηθως οταν κοβεται το main flex , δεν κοβεται περα για περα , αλλα καποιες γραμμες του , οποτε εχε κατα νου οτι σε τετοια περιπτωση ολο και κατι παιρνουμε στο πανω κομματι της συσκευης , ειτε εχει μονο backlight ειτε εχει μονο φωτισμο στα πανω πληκτρα , ειτε ανοιγοκλεινοντας το αργα παιρνουμε καποιες ενδειξεις στην οθονη.

manolo
14-10-13, 00:26
Προσπάθησα firmware update με το λογισμικό από το site της SONY αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το τηλέφωνο είναι νεκρό δεν αναγνωρίζεται καν από το software, σαν να μη συνδέθηκε στον υπολογιστή. Όντως windmill έχεις δίκιο. Αν ήταν το flex κάποια ένδειξη θα είχε, κάτι θα έκανε έστω η δόνηση. Γι' αυτό προσανατολίζομαι στην οθόνη..χωρίς να είμαι σίγουρος.

manolo
14-10-13, 00:35
Να συμπληρώσω ότι δοκίμασα τα ίδια test και με καλή μπαταρία χωρίς αποτέλεσμα. Το κινητό παρέμεινε dead.

windmill82
14-10-13, 00:52
Προσπάθησα firmware update με το λογισμικό από το site της SONY αλλά δεν γίνεται τίποτα. Το τηλέφωνο είναι νεκρό δεν αναγνωρίζεται καν από το software, σαν να μη συνδέθηκε στον υπολογιστή. Όντως windmill έχεις δίκιο. Αν ήταν το flex κάποια ένδειξη θα είχε, κάτι θα έκανε έστω η δόνηση. Γι' αυτό προσανατολίζομαι στην οθόνη..χωρίς να είμαι σίγουρος.
Και αφου δεν κανει ουτε sw γιατι λες οτι φταιει η οθονη? αν ειναι τελειως dead αστο κλαφτο.

manolo
14-10-13, 01:01
Χωρίς να είμαι σίγουρος όπως είπα, σε δυο παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν σε ΝΟΚΙΑ κινητά όμως, κι αυτά dead, άλλαξα οθόνη και ζωντάνεψαν. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κι εδώ. Ο σχεδιασμός δεν είναι ο ίδιος απλά είπα μήπως δοκίμαζα..