PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Sony Ericsson V100i (Yari)



manolo
13-10-13, 08:33
Καλημέρα σε όλους,
έχω ένα τηλέφωνο Sony Ericsson U100i το οποίο πατώντας το ON button ανοίγει κανονικά αλλά σε 3-4 δευτερόλεπτα κλείνει αμέσως! Μετά ξαναπροσπαθώ πάλι τα ίδια, δηλαδή ανοίγει αλλά, εμφανίζεται στην οθόνη το λογότυπο, όλα κανονικά αλλά σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ξανακλείνει πάλι. Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ πολύ.:001_huh:

rep
13-10-13, 08:40
κανε update

manolo
13-10-13, 08:47
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Χρυσόστομε. Γνωρίζεις που μπορώ να βρω το firmware του μοντέλου;

rep
13-10-13, 09:03
στο site τις sony.

windmill82
13-10-13, 15:13
Φανταζομαι οτι η μπαταρια εχει επαρκη ταση για να αναψει , ετσι?

manolo
13-10-13, 23:22
Κατ' αρχήν Χρυσόστομε και Windmill82 σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο θέμα τώρα. Λοιπόν όπως είπα το κινητό ανοίγει κανονικά, όλα κομπλέ και η μπαταρία και μάλιστα όταν συνδέω το φορτιστή εμφανίζει την ένδειξη ότι φορτίζει. Ήδη τη δείχνει φορτισμένη πανω από το μισό. Μόλις πάω να πατήσω το πρώτο νούμερο για το pin δεν ανταποκρίνεται και απ' ότι είδα κάποια νούμερα ανταποκρίνονται κάποια όχι και μετά από 2-3 secs το τηλέφωνο κλείνει. Με το PC Companion από το site της SONY προσπάθησα να κάνω firmware update αλλά ενώ το τηλέφωνο αναγνωρίζεται κανονικά, 1-2 βήματα πριν αρχίσει το update μου βγάζει μήνυμα ότι η σύνδεση δεν είναι σωστή και πρέπει να πάω στις "Ρυθμίσεις" -> Σύνδεση USB -> και να επιλέξω "Υπολογιστής" για να συνεχίσω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω αυτό για τον παραπάνω λόγο που ανέφερα!!! Δηλαδή το τηλέφωνο κλείνει λίγο μετά που θα πληκτρολογήσω τα πρώτα νούμερα (αν τα καταφέρω, γιατί όπως ειπα δεν ανταποκρίνονται όλα) του pin..To περίεργο που παρατήρησα είναι ότι αν το ανοίξω και δεν το κάνω slide για να πληκτρολογήσω το pin μένει ανοιχτό κανονικά ζητώντας βέβαια Pin αλλά πάντως δεν κλείνει...Καμιά ιδέα;

windmill82
14-10-13, 00:00
Γιατι εμενα τωρα η περιγραφη μου φερνει περισσοτερο για προβλημα στο flex?
Και γιατι χρησιμοποιεις το pc companion, το οποιο για να λειτουργησει προυποθετει να ειναι αναμενη η συσκευη? Το update service το οποιο εκανε sw update σε νεκρες συσκευες δεν υπαρχει πλεον σε λειτουργια?

manolo
14-10-13, 00:04
Για το flex όντως έχεις δίκιο κι εγώ σαν πρώτη εκτίμηση τώρα αυτό σκέφτομαι. Στο site της SONY όταν δηλώσεις το μοντέλο (στη περίπτωση αυτή τη YARI) σου βγάζει prompt να κατεβάσεις το PC Companion.!!?? Ενώ σε παλιότερα μοντέλα π.χ. το W205 που προσπαθώ επίσης εκεί σου βγάζει prompt να κατεβάσεις το update service..

manolo
14-10-13, 18:49
Να ενημερώσω ότι το U100i (Yari) φτιάχτηκε. Τελικά ήταν το flex cable. Αντικαταστάθηκε το flex και λειτουργεί τώρα κανονικά. Όλα ΟΚ. Ευχαριστώ τον Χρυσόστομο και τον Windmill82 για τη βοήθεια.