PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ψυγείο καταψύκτη pitsos.



briko
10-10-13, 20:34
Έχω ένα ψυγείο καταψύκτη με 2 μοτέρ απλό . Το κύκλωμα της κατάψυξης δουλεύει κανονικά.
Στο θάλαμο συντήρησης όμως έχω ένα πρόβλημα , από την μέση και πάνω έχω πολύ υψηλή θερμοκρασία ενώ από την μέση και κάτω έχω κανονική ψύξη.
Με την ρύθμιση του θερμοστάτη σε max ψύξη το μόνο που γίνετε είναι να έχω πολύ χαμηλή θερμοκρασία από την μέση και κάτω .
Στην μέσα πλάτη του ψυγείου έχω κανονική ψύξη από τη μέση και κάτω ενώ από την μέση και πάνω έχω πρόβλημα.

Τα λάστιχα της πόρτας δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

konman
10-10-13, 20:38
Εχει ανεμιστηρα μεσα στη συντηρηση;;;;

briko
10-10-13, 20:49
όχι και μια σκέψη μου ήταν.. είναι να βάλω κανένα μέσα για να στέλνει την ψύξη προς τα πάνω.

konman
10-10-13, 21:08
Το μοτερ δουλευει συνεχεια η σταματαει την λειτουργια του;;

briko
10-10-13, 21:13
από όσο μπορώ να κρίνω το μοτέρ δουλεύει περισσότερη ώρα και πιο συχνά αλλά σίγουρα μετά από κάποια λεπτά σβήνει.

konman
10-10-13, 21:33
Τοτε το πιο λογικο ειναι να εχει χαλασει ο θερμοστατης.

briko
10-10-13, 21:50
Μάνο ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.
Η πρόβλεψη όμως για θερμοστάτη δεν θα πρέπει να είναι σωστή διότι ρυθμίζοντας τον θερμοστάτη εχω μεταβολή της ψύξης στο κάτω μισό της συντήρησης . Το πάνω μισό είναι σαν να μην βρίσκετε μέσα στο ψυγείο.Ζεστό όπως έξω.

Κυριακίδης
10-10-13, 22:06
Πάλι μπορεί να έχει σχέση με το θερμοστάτη .. δηλαδή να κόβει ακανόνιστα αλλά και να σταματάει για περισσότερο χρόνο , οπότε θα σου δίνει την εντύπωση ότι μόνο κάτω "παγώνει" .

Με βάση το #5 θα μπορούσαμε να υποθέσουμε έλλειψη υγρών ή άλλης αιτίας , αλλά από την στιγμή που λες ότι με κάθε μεταβολή του θερμοστάτη έχεις και μεταβολή ψύξης?... (τουλάχιστον έχεις σιγουρευτεί ότι η ψύξη που αποδίδει είναι "τουρμπάτη" και δεν βγάζει "γλώσσα " για να παγώσει? .. έβαλες κανένα θερμόμετρο στο κέντρο του ψυγείου να δεις μέχρι πόσο μπορεί να κατεβάσει από ψύξη ? στα τέρμα "γκάζια"?

briko
11-10-13, 21:59
Έβαλα θερμόμετρο στο κάτω μέρος και έχει 8°C ενώ στο πάνω έχει 23°C!!!
Με αλλαγή του θερμοστάτη για χαμηλότερη θερμοκρασία έχω 4°C και 23°C πάνω .

Κυριακίδης
11-10-13, 22:19
Με αλλαγή του θερμοστάτη για χαμηλότερη θερμοκρασία έχω 4°C και 23°C πάνω .??????@%$*&
Η λάμπα σβήνει όταν κλείνεις την πόρτα?

briko
11-10-13, 22:49
αυτό εννοείτε.
το πρώτο πράγμα που έψαξα είναι να δω για λάστιχο και πρόβλημα στο κλείσιμο της πόρτας.

Κυριακίδης
11-10-13, 22:55
Το πάνω μέρος που λες (δηλαδή ποιο πάνω από τους πάγους που βλέπεις) το ακούμπησες με το χέρι να δεις αν στο τοίχωμα του αισθάνεσαι κάποια "αφύσικη" θέρμανση ? (π.χ. να βρίσκεται κάποια αντίσταση που ζεσταίνει κτλ?)


το πρώτο πράγμα που έψαξα είναι να δω για λάστιχο και πρόβλημα στο κλείσιμο της πόρτας

Για το παραπάνω εννοούσα την λάμπα (τον φωτισμό του θαλάμου) όχι για το κλείσιμο της πόρτας.

briko
13-10-13, 19:25
για να μου φύγει η απορία μπας και... έβγαλα την λάμπα.
φυσικά το ίδιο.
μόλις βρω ευκαιρία θα πάω στον Ξενάκη.
Μίλησα και με δυο ψυκτικούς ο ένας ήρθε κιόλας να το δει άλλα δεν είχαν απάντηση στο πρόβλημα.

Κυριακίδης
13-10-13, 19:45
Μίλησα και με δυο ψυκτικούς ο ένας ήρθε κιόλας να το δει άλλα δεν είχαν απάντηση στο πρόβλημα.
Δεν ήταν ψυκτικοί .... άμα έρθω εγώ εκεί θα σου πω μόνο που θα το δω (για 2 λεπτά)από τι μπορεί να είναι η διαφορά θερμοκρασίας.
όσο για "Ξενάκη" είναι 2 με το ίδιο όνομα "Ξενάκης" μέσα στην Αλεξανδρούπολη. Και ενδεικτικά σου λέω ότι είναι οχιές και φαρμάκια στις τιμές. έχω ψωνίσει από αυτούς έκτακτα ανταλλακτικά κατά καιρούς (και π.χ. μια πλαστική βάση ατμοσίδερου που στο ιντερνέτ την είχαν 7,5 ευρώ ... από αυτούς αγοράστηκε 32 !) ... και άλλα πολλά εξοργιστικά.

briko
14-10-13, 21:29
προς το παρόν αφήνω στην ακρη το θέμα του ψυγείου γιατί........... μου βγήκε πρόβλημα στο πλυντήριο!!!!!!!
ΠΙΤΣΟΣ και αυτό vario1000d .