PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] LAVAMAT ΔΕΝ ΖΕΣΤΕΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ



SIRAP
10-10-13, 17:56
Γειά σας παιδιά.
Πλυντήριο ρούχων (ΑEG OKO-LAVAMAT PNC91400134800) δεν ζεστένει το νερό!!
Πρώτον η αντίσταση είναι εντάξει (δεν πάει τάση).
Δεύτερον το αισθητήριο θερμοκρασίας (πουράκι) είναι εντάξει (ομομετρικά ελεγχένω)
Τρίτον ο θερμοστάτης είναι ροοστατικός (δεν έχει μηχανικό θερμοστάτη).
Λοιπόν το πρόβλημα είναι στην πλακέτά;.... ή πρέπει να κοιτάξω κάπου αλλού..!:bored:
Ευχαριστώ πολύ.

konman
10-10-13, 19:43
Το προγραμμα τελειωνει πολυ πιο γρηγορα
τωρα τελευταια ή κανει των ιδιο χρονο;;;;;;;;

SIRAP
10-10-13, 22:53
Κάνει τον ιδιο χρόνο.

vasilimertzani
11-10-13, 12:26
Γειά σας παιδιά.
Πλυντήριο ρούχων (ΑEG OKO-LAVAMAT PNC91400134800) δεν ζεστένει το νερό!!
Πρώτον η αντίσταση είναι εντάξει (δεν πάει τάση).
Δεύτερον το αισθητήριο θερμοκρασίας (πουράκι) είναι εντάξει (ομομετρικά ελεγχένω)
Τρίτον ο θερμοστάτης είναι ροοστατικός (δεν έχει μηχανικό θερμοστάτη).
Λοιπόν το πρόβλημα είναι στην πλακέτά;.... ή πρέπει να κοιτάξω κάπου αλλού..!:bored:
Ευχαριστώ πολύ.

μπορεις να τσεκαρεις σε λειτουργια αν δινει 220 για να ζεστανει στην αντισταση?

SIRAP
11-10-13, 12:34
Η αντίσταση ειναι εντάξει, ενω λειτουργεί το πλυντήριο δεν πάει τάσει

SIRAP
11-10-13, 12:43
Ο θερμοστάτης βγάζει τέσσερα (4) καλώδια και καταλήγει σε φίσα επάνω στην πλακέτα. Την εσπρωξα μήπως δεν πατούσε καλά.
Το πλυντήριο δουλεύει με ρολόϊ και είναι επάνω στην πλακέτα
Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτο

Κυριακίδης
11-10-13, 13:09
Επειδή και προηγούμενα κάποιοι έχουν κάνει λάθος στο παρακάτω

Η αντίσταση ειναι εντάξει, ενω λειτουργεί το πλυντήριο δεν πάει τάσει

Εξήγησε με ποιον τρόπο είδε εντάξει την αντίσταση τι μέτρησες και που και τι είδες. καθώς και πως είδες ότι δεν πάει τάση
ΥΓ Δεν σε υποτιμάω αλλά είχαμε προηγούμενα με άλλους

SIRAP
11-10-13, 13:31
Πλακέτα από αντιπροσωπεία Δεν υπάρχει.
Σκέπτομαι να την βγάλω να την ελέγχω.
Ευτυχώς τα καλώδια είναι με χρώμα και φίσες

SIRAP
11-10-13, 13:34
Πέτρο την έλεγχα με το πολύμετρο, μετά ενω δούλευε το πλυντήριο, ειδα με το δοκιμαστικό άν πάει τάση 220V. Είναι πίσω και κάτω στον κάδο.
Υπάρχει και μιά άλλη λύση δοκιμής να βάλω νερό στο πλυντήριο να το σταματήσω (χωρίς ρεύμα), και να δώσω τάση με καλώδια στην αντίσταση.
Τι λές;..!!

Κυριακίδης
11-10-13, 14:03
την έλεγχα με το πολύμετρο,
Πες βρε χριστιανέ τι έλεγξες με πολύμετρο (η αντίσταση έχει 2 επαφές για τροφοδοσία) και 1 επαφή γείωσης .. τι μέτρησες σε ωμ μεταξύ τροφοδοσίας επαφών .... αλλά και μεταξύ μιας εκ των επαφών τροφοδοσίας με την γείωση.


ειδα με το δοκιμαστικό άν πάει τάση 220V.
Δηλαδή τι ανάβει το δοκιμαστικό και στις 2 επαφές τροφοδοσίας? ή μόνο στην μία.

Δώσε μια περιγραφή αναλυτική της λειτουργίας του πλυντηρίου .... γιατί με το παρακάτω μας μπέρδεψες..

Υπάρχει και μιά άλλη λύση δοκιμής να βάλω νερό στο πλυντήριο να το σταματήσω (χωρίς ρεύμα), και να δώσω τάση με καλώδια στην αντίσταση.

Δηλαδή με την έναρξη ενός προγράμματος που θα επιλέξεις για να πλύνεις δεν σου παίρνει νερό?

Δώσε μια περιγραφή π.χ.
1) Το έβαλα στο τάδε πρόγραμμα να πλύνει ...
2) Άκουσα το νερό να τρέχει από σαπουνοθήκη και να γεμίζει ο κάδος
3) μετά π.χ. άρχισε να γυρίζει δεξιά/ αριστερά
4) Μέχρι το τέλος του χρόνου και γυρνάει δεξιά/αριστερά / και βγάζει νερά / στα ξεπλέματα / ξαναπαίρνει / προχωρά στο στύψιμο και τελειώνει
5) ότι άλλο επιλήψιμο

SIRAP
11-10-13, 21:29
Πέτρο.. το πλυντήριο δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ
Δεν ΖΕΣΤΕΝΕΙ το νερό. Οπότε τι ελέγχω; την Αντίσταση, ΛΟΓΙΚΟ δεν είναι;
Η αντίσταση ειναι ΟΚ, τέλος. Με το δοκιμαστικό είδα άν πάει τάση (Εννοείτε) και στα δυό ακροφύσια, και την γείωση.
Αισθητήρας θερμοκρασίας ΟΚ.
Το κουμπί θερμοκρασίας δεν είναι μηχανικό (δηλαδή δεν έχει σύρμα),
γυρνάει όπως ένας ροοστάτης (τέσσερα καλωδιάκια που πάνε με φίσα στην πλακέτα).
Όλα τα προγράμματα ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ κανονικά.

Μιλάμε Ηλεκτρολογικά.!!!! (μερικά πράγματα νομίζω τα καταλαβαίνουν κάποιοι)
Ευχαριστω

nyannaco
12-10-13, 10:32
Φίλε Πάρι, ειλικρινά και χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας, ή πρόθεση να σε προσβάλω, μου δίνεις την εντύπωση ότι στερείσαι στοιχειωδών γνώσεων (και μάλλον και στοιχειωδών οργάνων) για να κάνεις διάγνωση της βλάβης. Καλύτερα να το δει κάποιος ειδικός.

SIRAP
12-10-13, 16:33
Λοιπόν Νίκο άς πούμε ότι δεν ξέρω τίποτα !!
Σου λέω λοιπόν, ότι δεν ζεστενει το νερό.
Πές μου τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ

ezizu
12-10-13, 20:37
Αν και σου έχουν ήδη απαντήσει στο ποστ#4,στο ποστ#7 και στο ποστ#10, να σου ξαναγράψω άλλη μια φορά τι πρέπει να ελέγξεις:
1) βασικά πόσα Ωμ είναι η αντίσταση
2) κατά δεύτερων με πόση τάση τροφοδοτείται η αντίσταση,την ώρα που κανονικά (βάση προγράμματος) θα πρέπει να λειτουργεί ζεσταίνοντας το νερό

Να σου πω όμως,ότι συμφωνώ με τον Νίκο ( nyannaco ).Από τα γραφόμενά σου, βγαίνει εύκολα το συμπέρασμα ότι δεν έχεις τις απαραίτητες σχετικές γνώσεις.Να σου επισημάνω επίσης ότι το ηλεκτρικό ρεύμα είναι πολύ επικίνδυνο, δεν προειδοποιεί και σκοτώνει. Δεν νομίζω ότι αξίζει κανείς, να ρισκάρει την ασφάλειά του για μερικά ευρώ. Οπότε σκέψου και την λύση του τεχνικού.
Φιλικά πάντα.

SIRAP
14-10-13, 13:17
Δεν νομίζω ότι αξίζει κανείς, να ρισκάρει την ασφάλειά του για μερικά ευρώ. Οπότε σκέψου και την λύση του τεχνικού.
Φιλικά πάντα.[/QUOTE]

Λοιπόν το πλυντήριο (πρωτού σας ρωτήσω ) ΠΗΓΕ στον ΕΙΔΙΚΟ για μιά βδομάδα.
Το έφερε πίσω ΠΗΡΕ 50 ευρώ και είπε ότι φταίει η πλακέτα.
Η αντιπροσωπεία δεν έχει πλακέτα γιατί είναι 25ετίας (παλιό λέει).
Για ποιόν ΕΙΔΙΚΟ μου μιλάτε, (δηλαδη δεν φτιάχτετε η πλακέτα....!!)
Να πάω και σε άλλον ειδικό και άλλα 50..ευρώ.
Τον έξυπνο δεν κάνω ποτέ στην ζωή μου (ιδίως στο Ηλεκτρικό Ρεύμα).
Ευχαριστω θα προσπαθήσω στην πλακέτα.

SIRAP
14-10-13, 13:27
Δεν νομίζω ότι αξίζει κανείς, να ρισκάρει την ασφάλειά του για μερικά ευρώ. Οπότε σκέψου και την λύση του τεχνικού.
Φιλικά πάντα.[/QUOTE]


Λοιπόν το πλυντήριο (πρωτού σας ρωτήσω ) ΠΗΓΕ στον ΕΙΔΙΚΟ για μιά βδομάδα.
Το έφερε πίσω ΠΗΡΕ 50 ευρώ και είπε ότι φταίει η πλακέτα.
Η αντιπροσωπεία δεν έχει πλακέτα γιατί είναι 25ετίας (παλιό λέει).
Για ποιόν ΕΙΔΙΚΟ μου μιλάτε, (δηλαδη δεν φτιάχτετε η πλακέτα....!!)
Να πάω και σε άλλον ειδικό και άλλα 50..ευρώ.
Τον έξυπνο δεν κάνω ποτέ στην ζωή μου (ιδίως στο Ηλεκτρικό Ρεύμα).
Ευχαριστω θα προσπαθήσω στην πλακέτα.

ezizu
15-10-13, 19:08
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε προσβάλω ή να υποτιμήσω τις γνώσεις σου, ή να υπονοήσω κάτι ( και το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τον Νίκο / nyannaco, όπως και για τους υπόλοιπους που πόσταραν στο θέμα σου).Όπως επίσης ( και από ότι καταλαβαίνεις φαντάζομαι και εσύ ),δεν υπάρχει γενικά άρνηση τεχνικής βοήθειας από τα μέλη του forum. Δεν γίνεται όμως (σε όλες τις περιπτώσεις) να ξέρουμε το επίπεδο γνώσεων του κάθε μέλους που ανοίγει ένα θέμα, για αυτό και μερικές φορές ,ανάλογα την περίπτωση και τα συμφραζόμενα , γράφουμε για την επικινδυνότητα της επισκευής και συνιστούμε την απαραίτητη προσοχή ή προτείνουμε ακόμα και την λύση του τεχνικού ή κάποιου με σχετικές γνώσεις ( να σημειώσω βέβαια ότι δεν αναφέρεις πουθενά μέχρι το ποστ#15 ότι το είδε κάποιος τεχνικός ).
Γενικά σε επισκευές ηλεκτρικών / ηλεκτρονικών συσκευών, πρέπει να ακολουθείται μια συγκεκριμένη λογική (όσο αφορά μετρήσεις και ελέγχους ), ώστε να καταλήξει κάποιος σε σωστά συμπεράσματα .
Βάση λοιπόν αυτής της λογικής , σου γράφουμε να κάνεις αρχικά κάποιες μετρήσεις, όσο αφορά την τιμή της αντίστασης, καθώς και την τάση τροφοδοσίας της.

Ίσως η διατύπωσή σου να μην ήταν η καλύτερη δυνατή ή κάπου να μπερδευόταν το νόημα των γραφόμενών σου.
Η αντίσταση του πλυντηρίου γράφεις ότι είναι ΟΚ , αλλά σε ερωτήσεις μελών , δεν αναφέρεις την τιμή της παρότι όπως γράφεις την έχεις μετρήσει.
Γράφεις στα ποστ 1,5 ότι δεν πάει τάση , ενώ στα ποστ 9, 11 αναφέρεις πως ελέγχεις την τάση με το δοκιμαστικό, και στο ποστ 13 γράφεις << ας πούμε ότι δεν ξέρω τίποτα !! >> . :confused1:

Η τάση δεν μετριέται σε καμία περίπτωση με δοκιμαστικό κατσαβίδι (το δοκιμαστικό δίνει μια ένδειξη ), αλλά με πολύμετρο / βολτόμετρο, και πιθανότατα θα πρέπει στην περίπτωσή σου να κάνεις μια σειρά μετρήσεων ανάμεσα σε ουδέτερο ( ή σε φάση) και στους ακροδέκτες της αντίστασης , ώστε να διαπιστώσεις αν λείπει η φάση, ή ο ουδέτερος, ή και τα δύο ( κάτι βέβαια που όπως αντιλαμβάνεσαι, απαιτεί σχετικές γνώσεις και εμπειρία καθώς και ιδιαίτερη προσοχή, γι αυτό και γράφτηκαν οι επισημάνσεις ).

Συνήθως οι επισκευαστές πλυντηρίων, ψυγείων κ.λ.π. δεν κάνουν επισκευές σε πλακέτες ,απλά τις αντικαθιστούν.Οπότε αν δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικά δεν ασχολούνται παραπέρα.
Τώρα όσο αφορά το πρόβλημα με την πλακέτα του πλυντηρίου θα σου γράψω την άποψή μου.
Ίσως υπάρχει κάποιο/α ρελέ (ή κάποια εξαρτήματα ισχύος )στην πλακέτα, με τα οποία ελέγχεται η τάση τροφοδοσίας της αντίστασης και τα οποία να έχουν καταστραφεί.
Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε επαφές ,ή σε κολλήσεις ή ακόμα και σε κάποιο χαλκοδιάδρομο της πλακέτας.
Καλό θα ήταν πάντως, να ανέβαζες μερικές καθαρές φωτογραφίες και από τις δύο μεριές της πλακέτας , ίσως βγουν καλύτερα συμπεράσματα και πάρεις περισσότερες απαντήσεις .

Φιλικά.

SIRAP
15-10-13, 22:43
Σήφη γειά.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σου, ίσως εγω δεν διατύπωσα σωστά τα προβλήματα ή τις μετρήσεις.
Ίσως οπως μιλάω με φίλους δεν διατύπωσα σωστα της απαντήσεις.
(Είναι εντάξει η αντίσταση, δεν είναι ... και λοιπά, μονολεκτηκές απαντήσεις με αυτούς που γνωρίζουν κάτι σχετικό).
Απλώς κοιτούσα στα γλήγορα, άν κάνει κύκλωμα η αντίσταση ή ότι άλλο κοιτούσα ...κλπ. γι΄αυτό και δεν έγραφα ενδείξεις.
Έτσι ίσως να είναι καλύτερα για ν΄αλλάξω και τρόπο επικοινωνίας μαζί σας.
Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες και έτσι με βοηθήσετε καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ σε όλους και συγνώμη για τα λεκτικά μου λάθη
Ευχαριστώ πολύ