PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Φωτισμός οθόνης NOKIA 500



panayiotis1
02-10-13, 22:51
Η συσκευη εχασε τον φωτισμό της στο 90% (μολις που διέκρινα τι γραφει η οθόνη). Προσπαθώντας να εντοπίσω οτι δεν είναι βλάβη που περνα απο το χέρι μου, καθαρισα λίγο τις επαφες της μπαταριας και επανηλθε!! (θαυμα θαυμα!!).. μετα απο μια εβδομάδα πάλι τα ιδια. Μιλαμε για πολύ εκνευριστική βλάβη.. Δεν μπορω να βγάλω ακρη, οτι και να προσπάθησα να κανω ειναι ματαιο. Κατι διαβασα για φιλτρο ΕΜΙ, για μπαλακια, για καλωδιακια, βραχυκυκλώματα και πακιστανούς γκουρου αλλά δεν το έχω. Υπαρχει δυνατοτητα επισκευής???? Αν ναι, που και πόσο? Ευχαριστώ!

Κωνσταντίνε (leodesf), νομίζω οτι ειναι στο πεδίο σου!

rep
03-10-13, 00:01
oxi ρε παναγιωτη μην τρως κουτοχορτο δεν εχει σχεση το emi filter τα μπαλακια και τα λοιπα..... οι επαφες τις μπαταριας ειναι το προβλημα!!!!ξανακαθαρισε της....

leosedf
03-10-13, 03:51
Ποια μπαλάκια??? χαχαχαχα ρε Χρυσόστομε θα μας πεθάνεις βραδιάτικα.
Παναγιώτη θέλει service η συσκευή, το πιθανότερο είναι να μη μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ.
Προτιμότερο θα ήταν να σου πω την αλήθεια να το έστελνες συστημένο στον rep να στο φτιάξει μια κι έξω σίγουρα, μη το πας πουθενά και στο χειροτερέψουν. Αν δεν το δει όμως κάποιος είναι λίγο δύσκολο να σου πει τι παίζει.

panayiotis1
03-10-13, 12:29
3 τεχνικοί συγκλείνουν για αλλαγή οθόνης, τιμές απο 26 μεχρι 59Ε. Κρίμα που δεν ήταν τα "μπαλάκια" το πρόβλημα, ειχα τζάμπα μια ντουζίνα για πινκ πονκ!

leosedf
03-10-13, 12:36
Τότε τι ρωτάς εδώ?

panayiotis1
03-10-13, 13:37
Ειπα μήπως πρόκειται για καμια συνηθισμένη χαζή βλάβη και μπορούσαμε να το λύσουμε ευκολα. Αφου ξημέρωσε ο θεούλης τη μέρα, πήγα σε 2-3 μαγαζιά που επισκευάζουν να δω τι θα μου πουν. Δεν έπρεπε να ρωτήσω εδώ???

kwstas92
03-10-13, 16:54
Ρε παιδια ειπα να κανω μια ερωτηση και εγω μην ανοιγω νεο θεμα. :biggrin:
Σε νοκια 500 που μου χαρισανε με σπασμενη οθονη παραγγελνω νεα οθονη την βαζω και το μονο που κανει ειναι να εχει καθετες γραμμες γρι μαυρο αν θυμαμαι καλα ζηταω αλλη οθονη αλλα παλι το ιδιο.Να σημειωσω οτι το κιν λειτουργει κανονικα οσο μπορω να καταλαβω ανοιγει κλεινει καλει καννονικα τα παντα.Τι μπορει να φταιει??
Ευχαριστω προκαταβολικα!

rep
03-10-13, 17:41
κωστα μπορει να σου εχουν δωσει αλλη οθονη και γιαυτο να μην τεριαζει .το σχήμα ειναι ιδιο και πολλα τηλεφωνα αλλα οχι και η λειτουργία .ειναι γνησια? αν ναι παισμου τους κωδικους στη πλατη τις οθονης.

kwstas92
03-10-13, 19:32
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση οχι δεν ειναι γνησια απο το ebay ειναι.Εχει κατι κωδικους απο πισω θες να τους γραψω μηπως μπορεις να βγαλεις καμια ακρη?

rep
03-10-13, 19:35
ναι γραφτους.

kwstas92
03-10-13, 19:40
Ωραια λοιπον γραφει :

485627 Μ5.0
LS032B3HT02A 0130406
Αυτα γραφει.Το βυσμα ταιριαζει απολυτα και το μεγεθος ειναι ακριβως ιδιο με τη δικια του