PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] αποκολληση LCD CONNECTOR NOKIA C3



akisssssssss
30-09-13, 02:28
καλησπερα σε αυτο το καταπληκτικο site..θα ηθελα τη βοηθεια σας παιδια..θελω να αποκολλησω τον παραπανω κοννεκτορα.εχω διαβασει πολλα και σε αυτο το σαιτ και νομιζω πως καλυτερα η δουλεια θα μπορουσε να γινει με σταθμο θερμου αερα.ομως δεν εχω.με σταθμο κολλησης και αποκολλησης η διαδιασια ειναι εφικτη?με πολυ λεπτη μυτη.με καλο φλεξ και φιτιλι στο τελος.σας ευχαριστω παιδια.περιμενω απαντησεις σας.

leosedf
30-09-13, 08:57
Όχι δεν είναι εφικτή αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.

akisssssssss
30-09-13, 11:06
καλημερα κωσταντινε..χρειαζεται δλδ μια διαδικασια οπως να βαλω προθερμαντηρα στην πλακετα για μερικα λεπτα μετα να ανοιξω σταθμο θερμου αερα αφου εχω ριξει φλεξ επανω στα πιν.ετσι δεν ειναι?το σκεφτηκα και εγω οτι ισως δε γινεται με σταθμο κολλησης αποκολλησης.απλα ειπα να ρωτουσα για σιγουρα.

rep
30-09-13, 13:05
το παλιο μπορεί να βγει χωρις την χρήση προθερμαντηρα απλα με θερμο αερα και οχι με απλο κολλητήρι.αλλο κοννεκτορα εχεις για να βαλεις?

akisssssssss
30-09-13, 17:01
δεν εχω ψαξει κοννεκτορα.βασικα εχω μαθει πως το C3 σταματησε να βγαινει.οποτε μπορει να δυσκολευτω για το ανταλλακτικο.οποτε μονο με χρηση θερμου αερα.δεν εχω ομως.απο φλεξ εχω kingbo.εχω ακουσει θετικα σχολια.

windmill82
30-09-13, 22:15
Aκη παρατηρω εναν ενθουσιασμο , πραγμα πολυ καλο βεβαιως , αλλα για ποιον λογο θες να αλλαξεις τον κονεκτορα? ειναι σπασμενος? Οξειδωμενος?
Για να βγει ο παλιος χρησιμοποιουμε θερμο αερα αλλα παραλληλα λιωνει και καταστρεφεται, γιαυτο ο Χρυσοστομος σε ρωταει αν εχεις αλλο. Επισης θεωρω οτι αλλο κονεκτορα πολυ δυσκολα θα βρεις , καθοτι δεν ειναι ανταλλακτικο ιδιαιτερα κινησιμο.

leosedf
30-09-13, 22:25
http://magboss.pl/connector-lcd-nokia-2220s-2710-6710n-c3-00-c5-00-e5-00-e55-x2-00-(original),a,en,29593.html
http://magboss.pl/articles.php?currency=EUR&cid=434

akisssssssss
01-10-13, 10:37
καλημερα κωσταντινε.ειναι οξειδωμενος 4 πιν απ τον κοννεκτορα φαινονται σα να ειναι σκουριασμενα.το ξερω πως οι κοννεκτορες δεν εχουν μεγαλη καταναλωση.να ριξω λιγο flux off και μετα με φλεξ και κολληση με το κολλητηρι να προσπαθησω μηπως κανω δουλεια?