PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΤΟΝ ΛΑΜΠΑΣ ΨΥΓΕΙΟΥ



SIRAP
23-09-13, 21:28
Καλησπέρα παιδιά, μήπως ξέρει κανείς να μου πεί πως θα αλλάξουμε τον μπουτον της λάμπας (μένει πάντα ανοικτό), επισυνάπτω φώτο απο το ψυγείο Πίτσος.
Πλαίσιο δεν έχει , μήπως πρέπει να το τραβήξω απο την χαρμάδα που βλέπετε;..
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
24-09-13, 08:09
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν πατήσεις επίτηδες το μπουτόν , δεν σβήνει η λάμπα?

konman
24-09-13, 09:39
Ξεβιδωσε το κουτι του θερμοστατη, απο εκει ειναι το προβλημα.

vasilimertzani
26-09-13, 15:44
Ξεβιδωσε το κουτι του θερμοστατη, απο εκει ειναι το προβλημα.
εεε??? δεν ειναι στο διακοπτακι που ειναι κουμπωτο?

SIRAP
27-09-13, 21:56
Παιδιά καλησπέρα. Ευχαριστω ΠΟΛΥ για της απαντήσεις σας.
(άργησα ν΄ανοιξω γιατι διορθώνω ένα τροφοδοτικό απο Συνθετικο μηχάνημα σε τυπογραφείο, δεν βγάζει 24V. Με το πολύμετρο δείχνει μιά 19,.. μια 1). ΜΕΤΑ αυτό.
Για το λαμπάκι έχω να σας πω ότι όταν πατάω το μπουτόν, η λάμπα χαμηλώνη τάση (καντίλη)!!
Ευχαριστώ ξανά, περιμένω νέα σας.

Κυριακίδης
27-09-13, 22:55
Για να μην κόβει πλήρως την τάση κάποια ένωση θα κάνει , μπορεί να είναι και από υγρασία ή πρόβλημα στο μπουτόν (θέλει προσοχή εκτός ρεύματος)
Για να βγει το κουτί του θερμοστάτη θα βγάλεις εκείνην την μαύρη τάπα που φαίνεται στην φωτό και έχει την βίδα από κάτω που το συγκρατεί (μετά το τραβάς συρταρωτά και ξεκουμπώνει όλο)
Ελέγχεις για υγρασία /το στεγνώνεις και αν δεν ήταν από υγρασία ελέγχεις με πολύμετρο τα 2 καλώδια που πάνε στο μπουτόν (φάση είναι) αν κόβει πλήρως , αν δεν κόβει και κάνει λίγο σώμα ακόμη (όταν πατάς το μπουτόν ) τότε άλλαξε και το μπουτόν. Το μπουτόν πρέπει να βγαίνει από την ίδια θέση όπου βρίσκεται με λίγη πίεση με κατσαβίδι.
Το άλλο μπουτόν(με κόκκινη ένδειξη παύλας) που είναι δίπλα στο στρόγγυλο κουμπί του θερμοστάτη τι ρόλο βαράει?

konman
27-09-13, 23:41
Ελέγχεις για υγρασία /το στεγνώνεις και αν δεν ήταν από υγρασία ελέγχεις με πολύμετρο τα 2 καλώδια που πάνε στο μπουτόν (φάση είναι) αν κόβει πλήρως , αν δεν κόβει και κάνει λίγο σώμα ακόμη (όταν πατάς το μπουτόν ) τότε άλλαξε και το μπουτόν. Το μπουτόν πρέπει να βγαίνει από την ίδια θέση όπου βρίσκεται με λίγη πίεση με κατσαβίδι.

Το μπουτον ειναι μεσα στο κουτι του θερμοστατη.



Το άλλο μπουτόν(με κόκκινη ένδειξη παύλας) που είναι δίπλα στο στρόγγυλο κουμπί του θερμοστάτη τι ρόλο βαράει?

Ειναι για την υγρασια στο μεταλλο αναμεσα καταψυξη και συντηρηση.

SIRAP
28-09-13, 18:58
Λοιπόν πρώτον το μπουτόν με το κόκκινο σημάδι είναι για απόψυξη! on-of. Πέτρο θα το κάνω λίγο με το σεσουάρ, απο μακριά... αλλά πιστεύω ότι μάλλον το ελατήριο απο μεσα απο το μπουτόν ψιλοακουμπάει...σκέφτομαι !! Θα προσταθήσω να βγάλω πρώτα το μπουτόν απο έξω νομίζω, πως το βλέπετε;
Δεύτερο, το τροφοδοτικό που σας είπα έγινε. Μύριζαν δυο πυκνωτάκια αλλα με το καπασιτόμετρο έδειχναν καλά. Τ΄άλλαξα όλα (6 πυκνωτάκια, μικρή η αξία τους) και όντως δούλεψε. Μάλλον έπεφτε η χωρητικότητα με το ζέσταμα. Το καλό είναι οτι ΕΓΙΝΕ και δουλεύει το συνθετικό μηχάνημα.

αθανασιαδης γεωργιος
16-11-16, 21:10
Καλησπερα
Εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα οπως αυτο εχει περιγραφει πιο πανω . Αλλαξα το δικοπτακι , πλην ομως εξακολουθει να αναβει το λαμπακι στο εσωτερικο του ψυγειου. Ερωτηση : α. σε τι οφειλεται αυτη η βλαβη,
β. πως μπορω να προβω σε επισκευη της βλαβης και γ. με ποιο τροπο μπορω να βγαλω το καλυμμα που καλυπτει το ντουι της λαμπας και επανω σε αυτο ειναι ο ρυθμιστης ψυξης (το καλυμμα κατω απο τον ρυθμιστη ψυξης ) , οπως φαινεται στην φωτογραφια που δημοσιευσε πιο πανω φιλος ( ειναι πανομοιοτυπο το ψυγειο μου ).Παρακληση καποιος να με καθοδηγησει ευχαριστω

tipos
16-11-16, 22:50
Ξεκιναμε με το γεγονος οτι αυτο δεν ειναι βλαβη.Στο ψυγειο της φωτο πιο πανω αν πατησεις τον διακοπτη απο την αλλη μερια τοτε η λαμπα κλεινοντας την πορτα θα σβησει ,δεν ειναι διακοπτης on off,απλα παρεμβαλει το κυκλωμα της λαμπας βαζωντας σε σειρα μια αντισταση με αποτελεσμα να μην σβηνει τελειως η λαμπα.Δεν εχω ψαξει για πιο λογο το βαζει αυτο ο κατασκευαστης αλλα εχω δει πολλα απο αυτα.
Αν θελεις να το ανοιξεις για να το δεις τοτε βγαλε την στρογγυλη γκρι ταπα και ξεβιδωσε την βιδα που εχει απο κατω,αφου την ξεβιδωσεις τραβα την μπλαφονιερα να ξεκουμπωσει και τελος.

klik
16-11-16, 23:17
Σε ένα πίτσος είχα βρει δίοδο 1Ν4007 μέσα (όχι αντίσταση) και έπεφτε η φωτεινότητα διότι έπεφτε περίπου στο μισό η τροφοδοσία της λάμπας όταν η πόρτα ήταν κλειστή και ήταν "καλοκαίρι". Η δίοδος παρεμβαλλόταν μόνο όταν ο διακόπτης Καλοκάιρι-Χειμώνας δίπλα στο θερμοστάτη ήταν στο καλοκαίρι.

(Δεν την αφαίρεσα, απλά δεν αλλάζω θέση στο διακόπτη!)
(Το δικό μου είχε ένα push λαμάκι τύπου button, με αυτόματη επαναφορά για απόψυξη)
(Δεν είμαι ψυκτικός)

klik
16-11-16, 23:21
Καλησπερα
Εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα οπως αυτο εχει περιγραφει πιο πανω . Αλλαξα το δικοπτακι , πλην ομως εξακολουθει να αναβει το λαμπακι στο εσωτερικο του ψυγειου.... σε πλήρη ένταση φωτισμού ή μειωμένη;

αθανασιαδης γεωργιος
17-11-16, 09:41
μπορεις να μου πεις επιπλεον πως ξεκουμπωνει το καλυμμα αυτο , αφου ξεβιδωσω τον κοχλια που ειναι γυρω απο τον επιλογεα ψυξης ( ρυθμιστη ψυξης , το στρογγυλο εκεινο ). Δηλαδη σπροχνουμε προς τα εμπρος συρταρωτα προς το βαθος του θαλαμου η προς τα εξω > Και επισης αν εχει και καποια αλλη βιδα περαν της παραπανω που αναφερω, η οποια πρεπει να ξεβιδωθει ?

Κυριακίδης
17-11-16, 10:00
Δηλαδη σπροχνουμε προς τα εμπρος συρταρωτα προς το βαθος του θαλαμου η προς τα εξω
Όπου σου επιτρέπει

Και επισης αν εχει και καποια αλλη βιδα περαν της παραπανω
Εξαρτάτε , άλλοι έχουν και επιπλέον βίδες πίσω από την λάμπα.
Όταν βγει συρταρωτά μην το παρακάνεις καθώς υπάρχουν σχετικά καλώδια και το σύρμα του θερμοστάτη που πρέπει να μην το τσακίσεις .

αθανασιαδης γεωργιος
17-11-16, 10:15
ενταξει συμφωνα με την καθοδηγηση σου τα εχω κατα φερει και ευχαριστω θερμα. Πηρα ολο το συστημα στο χερι , το φυσιξα , πλην ομως το προβλημα παραμενει , μηπως να αλλαξω κατι απο εκει μεσα ?

αθανασιαδης γεωργιος
17-11-16, 10:55
η φωτεινοτητα του ειναι μειωμενη

klik
17-11-16, 16:01
η φωτεινοτητα του ειναι μειωμενη
αν πατήσεις το διακόπτη και τον αφήσεις στην άλλη θέση, θα δεις ότι η λάμπα θα σβήνει τελείως.
Δεν είναι βλάβη είναι feature :wiink:

Υποθέτω ότι επειδή έχουν μηχανικό θερμοστάτη, αξιοποιούν τη θερμότητα της μισο-αναμμένης λάμπας για να αλλάξουν ελαφρώς τη λειτουργία του θερμοστάτη μεταξύ των εποχών χειμώνα-καλοκαίρι και συνεπώς και του χρόνου λειτουργίας του μοτέρ.

Αν έχεις τις οδηγίες του ψυγείου, διάβασε και θα δεις ότι ζητά να αλλάζεις θέση στον διακόπτη αυτόν και στη θέση ενός συρταριού (είχε διαφορετικά σημάδια) όταν αρχίζει το καλοκαίρι και να τα επαναφέρεις όταν αρχίζει ο χειμώνας.

κακος
21-11-16, 22:32
δεν ειναι βλαβη. ειναι ο δικοπτης ψυχρου κλιματος πουν τον παταμε οταν κανει περισσοτερο κρυο στο χωρο απο οτι στη συντηρηρη του ΗΨ