PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Ψυγείο philco..υπάρχει θέμα με την απόδοση του



bouklas22
14-09-13, 14:56
Γεια σας παιδιά ο θείος μου έχει ένα ψυγείο philco no frost μοντέλο δεν θυμάμαι τώρα είναι 20ετιας, τωρα τι γίνετε πριν από 4 χρονιά άλλαξε συμπιεστή απο τότε απο ότι μου είπε ο θείος το ψυγείο δεν έχει καλή απόδοση και ιδικά τους καλοκαιρινους μήνες εχει μια απόδοση η οποία φτάνει τους -10 σε κατάψυξη και του 10-12 στην συντήρηση εγω κοίταξα το ανεμιστηρακι δουλεύει αφαίρεσα όλο το φρεον έκανα κενό (γιατι ο άλλος που άλλαξε τον συμπιεστή δεν ξέρω αν είχε κάνει..) ξανά γέμισα και πάλι τα ίδια να πω ότι τα λάστιχα στις πόρτες είναι οκ....σκεφτόμουν μην έχει να κάνει με με την αντίσταση απόψυξης η τον χρονοδιακοπτη της η με κάτι τέτοιο σχετικά με το No frost... άλλα λέω ότι αν ήταν κάτι τέτοιο τότε η καταψυψη θα δούλευε κανονικά και το πρόβλημα θα το είχε η συντήρηση αφού η ψύξη πάει από Κατάψυξη προς την συντήρηση....όποτε περιμένω τα φώτα σας τωρα...Ευχαριστώ

Κυριακίδης
14-09-13, 15:55
Εννοείται από τα λεγόμενα σου γνωρίζεις 5 πράγματα .
Πιστεύεις ότι το μοτέρ που άλλαξε ο προηγούμενος ανταποκρίνεται σε ικανότητα για το παρόν ψυγείο? (π.χ. καμιά υποψία να έβαλε μικρότερο του κανονικού )? τι λες? εσύ είσαι παρόν εκεί.

Εφόσον έκανες και κενό και έβαλες δικά σου υγρά (και εννοείται σωστά με το γραμμάριο)

Και λες ότι σου έκανε πάλι τα ίδια (εντάξει ... αλλά ... στα πρώτα λεπτά της δοκιμής σου πως είδες την απόδοση στην περιοχή της κατάψυξης τουλάχιστον ? αν όχι στα πρώτα λεπτά ή στις πρώτες ώρες ? έβαλες θερμόμετρο παρακολουθούσες? έφτασε τουλάχιστον πάνω από -18 .... -20 ?
Τώρα αν έχει να κάνει με τον χρονοδιακόπτη ή την αντίσταση απόψυξης αυτό νομίζω έρχεται σε δεύτερη μοίρα. και μετά από πολύ χρόνο. (όχι άμεσα).
Το άμεσο στην κατάψυξη που μας ενδιαφέρει πως το είδες ? (μετά που έβαλες υγρά) στα πρώτα λεπτά στις πρώτες δοκιμές. έχει απόδοση ? γιατί αν δεν είχε απόδοση , μπορούμε να υποθέσουμε πάλι και πρόβλημα στο μοτέρ ή κάτι λάθος να έχει κάνει εκεί πάνω (ο προηγούμενος). γιατί -10 σε κατάψυξη και 10 - 12 συντήρηση ... είναι εξαιρετικά μη αποδοτικό.

bouklas22
14-09-13, 16:50
Εννοείται από τα λεγόμενα σου γνωρίζεις 5 πράγματα .
Πιστεύεις ότι το μοτέρ που άλλαξε ο προηγούμενος ανταποκρίνεται σε ικανότητα για το παρόν ψυγείο? (π.χ. καμιά υποψία να έβαλε μικρότερο του κανονικού )? τι λες? εσύ είσαι παρόν εκεί.

Εφόσον έκανες και κενό και έβαλες δικά σου υγρά (και εννοείται σωστά με το γραμμάριο)

Και λες ότι σου έκανε πάλι τα ίδια (εντάξει ... αλλά ... στα πρώτα λεπτά της δοκιμής σου πως είδες την απόδοση στην περιοχή της κατάψυξης τουλάχιστον ? αν όχι στα πρώτα λεπτά ή στις πρώτες ώρες ? έβαλες θερμόμετρο παρακολουθούσες? έφτασε τουλάχιστον πάνω από -18 .... -20 ?
Τώρα αν έχει να κάνει με τον χρονοδιακόπτη ή την αντίσταση απόψυξης αυτό νομίζω έρχεται σε δεύτερη μοίρα. και μετά από πολύ χρόνο. (όχι άμεσα).
Το άμεσο στην κατάψυξη που μας ενδιαφέρει πως το είδες ? (μετά που έβαλες υγρά) στα πρώτα λεπτά στις πρώτες δοκιμές. έχει απόδοση ? γιατί αν δεν είχε απόδοση , μπορούμε να υποθέσουμε πάλι και πρόβλημα στο μοτέρ ή κάτι λάθος να έχει κάνει εκεί πάνω (ο προηγούμενος). γιατί -10 σε κατάψυξη και 10 - 12 συντήρηση ... είναι εξαιρετικά μη αποδοτικό.


Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου...μόλις γύρισα από τον θείο μου είχα βάλει θερμόμετρο από χτες και μας έδειξε -10 στην κατάψυξη...όσο για τα υγρά στην άρχει έβαλα πολλά γιατί δεν είχα βρει πόσο παίρνει μέσα γιατί δεν το έβρισκα που το γράφει και το κατάλαβα διότι η σωλήνα κατάθλιψης έπιανε πάγο και αφαίρεσα υγρό μέχρι να μην συμβαίνει αυτό (φυσικα υπάρχει και η περίπτωση να έβγαλα περισσότερα από οτι θα έπρεπε άλλα δεν είμαι σίγουρος γιαυτό, να προσθέσω οτι η πίεση που έχω στο μανόμετρο είναι 0,2bar και αμπέρ λειτουργίας 1,1-1,2 ενώ στα χαρακτιριστικα του συμπιεστή λεει 1.4A) και το αποτέλεσμα είναι αυτό που ανέφερα. Να διορθώσω λέγοντα ότι δεν έκανε το πρόβλημα αυτό από τότε που αλλάχτηκε ο συμπιεστής άλλα μετά απο 2 χρονια κανονικής λειτουργίας.οσο για το αν έβαλε αντίστοιχο συμπιεστή δεν ξέρω υποθέτω πως ναι..
3659636597

DIATHERM
14-09-13, 21:26
το 1,4 που λεει ειναι κατω απο συγκεκριμενες θερμοκρασιες περιβαλοντος
εχεις βαλει μεχρι στιγμης 2,9psi το εβαλες με ζηγαρια το φρεον..?
λιγο εχεις βαλει...

Κυριακίδης
14-09-13, 21:31
Στην ταμπέλα λέει τα γραμμάρια 149 gm?

το μοτέρ (εντάξει θα είναι ) επειδή ανάφερε ότι δούλεψε ένα διάστημα καλά . από εκεί και πέρα να υποθέσουμε κάποια διαρροή ? ή προβλήματα με χρονοδιακόπτες κτλ νομίζω τζάμπα η διαδικασία αλλαγής υγρών

bouklas22
14-09-13, 21:35
το 1,4 που λεει ειναι κατω απο συγκεκριμενες θερμοκρασιες περιβαλοντος
εχεις βαλει μεχρι στιγμης 2,9psi το εβαλες με ζηγαρια το φρεον..?
λιγο εχεις βαλει...

ναι ο έβαλα με ζυγαριά άλλα χωρίς να ξέρω πόσο θέλει ακριβός και έβαλα πολύ... σήμερα ανακάλυψα το χαρτάκι που ήταν κωλιμενο μέσα στον θάλαμο συντήρησης:001_huh::001_huh::001_huh: που έγραφε 149 γραμμάρια....σήμερα που πήγα να το ξανά δω είδα ότι στην μια σωλήνα πίσω στον συμπιεστή είχε πιάσει φουλ πάγο και αφαίρεσα μια μικρή ποσότητα....να πω ακόμα ότι το πρωί που είχα πάει παρατήρησα ότι εκεί που ακουμπάνε τα λάστιχα της πόρτας ήταν αρκετά ζεστό το σημείο αυτό παίζει κάποιο ρόλο..?

DIATHERM
14-09-13, 21:37
αρα υπαρχει διαρροη ναι σωστα πετρο...
κοιταξε της κολησεις εχουν λαδια...? αναροφηση καταθληψη και κοιταξε και την βαλβιδα του σερβις...
δεν εχεις βαλέι πολυ ΛΙΓΟ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ!!

bouklas22
14-09-13, 21:55
αρα υπαρχει διαρροη ναι σωστα πετρο...
κοιταξε της κολησεις εχουν λαδια...? αναροφηση καταθληψη και κοιταξε και την βαλβιδα του σερβις...
δεν εχεις βαλέι πολυ ΛΙΓΟ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ!!


για την ακρίβεια είχα βάλει 600γραμμαρια....για διαρροή το κοίταξα με σαπουνάδα δεν βρήκα κάτι και όταν έκανα κενό περίμενα να δω αν θα ανεβάσει ...άλλα τίποτα όποτε διαρροή δεν νομίζω...

DIATHERM
14-09-13, 21:59
600gr και εχεις 2,90 psi...? λιγο εξωφρενικο μου ακουγετε... εκτος και αν εκανε κρακ καμια βαλβιδα του συμπιεστη.. και δεν εχει το επιθυμητο εκτοπισμα που πρεπει να εχει..

Κυριακίδης
14-09-13, 22:06
να πω ακόμα ότι το πρωί που είχα πάει παρατήρησα ότι εκεί που ακουμπάνε τα λάστιχα της πόρτας ήταν αρκετά ζεστό το σημείο αυτό παίζει κάποιο ρόλο..?
Μην δίνεις σημασία έτσι είναι περνάει ένα "έξτρα" μέρος σωληνώσεων από εκεί για να μην πιάνει σταγονίδια υγρασίας από διαφορά θερμοκρασίας (μέσα/έξω) .


αρα υπαρχει διαρροη ναι σωστα πετρο...
Τίποτα σίγουρο για διαρροή .. γιατί μπορεί εξ αρχής να είχε καλή απόδοση σε ψύξη . (ούτε υγρά να χρειάζονταν δηλαδή) . αλλά στην πορεία να υπάρχει μια αστάθεια στο σύστημα No frost γενικά . Πριν να κάνει οτιδήποτε έπρεπε να τεστάρει προσεχτικά πρώτα για την απόδοση ψύξης και μετά να το συμπεράνει και να υποθέσει αν θέλει υγρά ή έχει πιθανή αστάθεια στο σύστημα no frost.

Τώρα ας ξεμπερδέψει στο να βάλει σωστά τα υγρά και ότι δεν υπάρχει διαρροή . και μετά υποθέτουμε τα άλλα.

600γραμμάρια και δείχνει 1,1 αμπέρ ? Ποιο Κρακ βρε Ανδρέα !! ούτε βαλβίδα θα έχει ο συμπιεστής !

600 γραμμάρια ούτε σε επαγγελματικό ψυγείο δεν χωράνε !

bouklas22
14-09-13, 22:16
600gr και εχεις 2,90 psi...? λιγο εξωφρενικο μου ακουγετε... εκτος και αν εκανε κρακ καμια βαλβιδα του συμπιεστη.. και δεν εχει το επιθυμητο εκτοπισμα που πρεπει να εχει..

όχι 0,2 bar και 1,1Α είχα αφοί αφαίρεσα υγρά..όταν είχα μέσα 600γραμμαρια είχα 1,8bar...

Φίλε Πέτρο αυτό λέω να κάνω θα αφαιρέσω τα υγρά και θα βάλω 149γραμμαρια, βεβαία τα 149 που γράφει ειναι απο την μάνα του δηλαδή με τον παλιό συμπιεστή, όμως λογικά πάλι τόσα θα θέλει αφού και ο καινούριος είναι ίδιων χαρακτιριστικων..?

konman
15-09-13, 12:29
Θα ηθελα να πεις και αλλα πραγματα για το ψυγειο.
Ειναι ντουλαπα ή διπορτο;
δουλευει συνεχεια ή σταματαει την λειτουργια του;
στην καταψυξει μαζευει παγους;
εχει ανεμιστηρα εκτος τον εσωτερικο και στο μοτερ;

Απο οτι ειδα το μοτερ που εχουν τοποθετησει ειναι μεγαλο για 23ψυγειο.
Η πιεση που δουλευουν τα Αμερικανικα ψυγεια ειναι 4 με 5 PSI,
εχεις μικροτερη πιεση με επιστροφες αυτο σημαινει μεγαλυτερο μοτερ.

bouklas22
15-09-13, 13:45
Θα ηθελα να πεις και αλλα πραγματα για το ψυγειο.
Ειναι ντουλαπα ή διπορτο;
δουλευει συνεχεια ή σταματαει την λειτουργια του;
στην καταψυξει μαζευει παγους;
εχει ανεμιστηρα εκτος τον εσωτερικο και στο μοτερ;

Απο οτι ειδα το μοτερ που εχουν τοποθετησει ειναι μεγαλο για 23ψυγειο.
Η πιεση που δουλευουν τα Αμερικανικα ψυγεια ειναι 4 με 5 PSI,
εχεις μικροτερη πιεση με επιστροφες αυτο σημαινει μεγαλυτερο μοτερ.


Φίλε μου το ψυγείο είναι 2πορτο δεν πιάνει πάγο μέσα και όσο ήμουν εγώ εκεί δεν σταμάτησε πότε το μοτέρ και ήμουν εκεί περίπου 3 ώρες..
δεν έχει εξωτερικό ανεμιστήρα..

Κυριακίδης
15-09-13, 15:51
Κυριάκο αφού είσαι και προφέσορας καλός φωτογράφος .... τι μας έστειλες 2cmΧ2cm φωτογραφίες στείλε και άλλες ... αν είναι δυνατόν και στα "εσωτερικά του" να δούμε και την δομή του πως είναι φτιαγμένο. θα βοηθήσει.

bouklas22
15-09-13, 16:54
Κυριάκο αφού είσαι και προφέσορας καλός φωτογράφος .... τι μας έστειλες 2cmΧ2cm φωτογραφίες στείλε και άλλες ... αν είναι δυνατόν και στα "εσωτερικά του" να δούμε και την δομή του πως είναι φτιαγμένο. θα βοηθήσει.

ok αύριο που θα ξανά πάω να βάλω 149γραμμαρια φρεον θα του κάνω φωτογράφιση...:lool::lool::lool:

DIATHERM
15-09-13, 19:28
πρεσαρε το κυκλωμα με αζωτο πριν βαλεις φρεον, για τυχον διαρροες να αποκλεισουμε και αυτο το ενδεχομενο... και μετα καλο κενο!!

bouklas22
15-09-13, 20:24
πρεσαρε το κυκλωμα με αζωτο πριν βαλεις φρεον, για τυχον διαρροες να αποκλεισουμε και αυτο το ενδεχομενο... και μετα καλο κενο!!

δεν έχω άζωτο άλλα την διαρροή την έχω ελέγξει με σαπουνάδα και μόλις έκανα κενό το άφησα κάνα 30λεπτο και ο δικτης από το μανόμετρο δεν είχε κουνηθεί καθόλου όποτε λογικά δεν έχω κάπου διαρροή..