PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Πλυντήριο Bosch V541, σχεδόν 28 χρόνων!



Κύρος*
12-09-13, 01:25
Έχουμε ένα πλυντήριο Bosch εδώ και 28 χρόνια. Σήμερα μας στενοχώρησε... Προς το τέλος της πλύσης, πριν το τελευταίο ξέβγαλμα έπεσε ο γενικός. Αναρωτιόμουν τι να φταίει. Έκλεισα τον διακόπτη του πλυντηρίου, σήκωσα τον γενικό και μόλις πήγα να το ξαναβάλω σε λειτουργία, ο γενικός ξαναέπεσε. Δεν ήξερα τι να κάνω, έπρεπε πάσει θυσία να βγουν τα ρούχα από εκεί μέσα. Προσπάθησα ξανά. Λειτούργησε κανονικά. Μετά από λίγο πάλι έπεσε ο γενικός. Έκλεισα τον διακόπτη του πλυντηρίου, σήκωσα τον γενικό, το ξαναβαλα σε λειτουργία. Αυτή τη φορά δεν τον έριξε, λειτούργησε κανονικά. Για να μην σας τα πολυλογώ, αυτό έγινε άλλες 2-3 φορές, μας έριχνε τον γενικό συνεχώς! Και εδώ να σημειώσω πως δεν είχα κάποια άλλη "βαριά" συσκευή ανοιχτή, όπως ηλεκτρική κουζίνα, air-condition κλπ. Είχα μόνο το πλυντήριο και την τηλεόραση.
Την ώρα που έστυβε λοιπόν άρχισε κάτι να μου μυρίζει, σαν καμμένο... Στάθηκα δίπλα για να το ελέγξω. Άρχισε να βγάζει καπνούς!! Το έκλεισα αμέσως! Ευτυχώς που είχαν πλυθεί τα ρούχα. Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε; Παίρνει επισκευή; Αξίζει να το φτιάξουμε; Ή σε κανένα χρόνο θα ξαναχαλάσει. Αλλά και πάλι, δεν έχω εμπιστοσύνη στα καινούρια. Να πάρουμε καινούριο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κυριακίδης
12-09-13, 03:42
Αξίζει να το φτιάξουμε; Ή σε κανένα χρόνο θα ξαναχαλάσει

με τον παραπάνω πρόλογο που έκανες δεν ξέρουμε αν αξίζει να το φτιάξεις εξαρτάτε

Με κάτι φωτογραφίες αναλυτικές στα διάφορα μέρη εσωτερικά/εξωτερικά + εμπειρίες δικές σου στα ηλεκτρολογικά .... πες ότι φτιάχτηκε κιόλας και θα σου πούμε και πόσο ακόμα θα κρατήσει !


Αλλά και πάλι, δεν έχω εμπιστοσύνη στα καινούρια. Να πάρουμε καινούριο;

Ωραίος ! .... αν πάρεις καινούριο , τότε αυτό θα σου κρατήσει 8 χρόνια από τα 28 που κράτησε το παλιό σου!

Αν ξέρεις να εξετάσεις πυκνωτές διάβαινε και έλεγξε.
Το πιθανότερο είναι στο μοτέρ (λύνεται σε 5 λεπτά)
Το βγάζεις ολόκληρο το πας σε περιελιξιά να σου το κάνει "ευχέλαιο" και θα ζήσει από εκεί και ύστερα εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.

Κύρος*
18-09-13, 00:00
Φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω, αφού δεν μπορώ να το ανοίξω! Δεν ανήκει στις αρμοδιότητές μου, οπότε δεν το πειράζω!!
Με τα ηλεκτρολογικά δεν είχε ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. Και γενικά δεν είχε προβλήματα, εκτός από κάτι νερά που έβγαζε, από κάτω, μην φανταστείτε λίμνη, λίγο νερό. Δεν έχουμε καλέσει τεχνικό ποτέ.
Τι είναι περιελιξιάς και τι εννοείτε λέγοντας "ευχέλαιο"(χαχα!);
Ακόμη δεν έχουμε βγάλει άκρη, περιμένουμε να έρθει ο τεχνικός. Μακάρι να φτιαχτεί, γιατί ακούω τα τέρατα για τα καινούρια πλυντήρια! Πόσο λέτε να κοστίσει περίπου;

Κυριακίδης
18-09-13, 03:12
εκτός από κάτι νερά που έβγαζε, από κάτω, μην φανταστείτε λίμνη, λίγο νερό.

Αυτό σου έκανε ζημιά ... τι λίγο τι πολύ ... βράχηκε πιθανόν το μοτέρ και στην συνέχεια στο έκαψε.


Τι είναι περιελιξιάς και τι εννοείτε λέγοντας "ευχέλαιο"

Αυτός που φτιάχνει τα ηλεκτρομοτέρ πάσης φύσεως ... ευχέλαιο εννοούμε ότι πρέπει να πληρώσεις και κάτι για να γίνει η δουλειά σου


Ακόμη δεν έχουμε βγάλει άκρη, περιμένουμε να έρθει ο τεχνικός. Μακάρι να φτιαχτεί, γιατί ακούω τα τέρατα για τα καινούρια πλυντήρια! Πόσο λέτε να κοστίσει περίπου;
Όλα φτιάχνονται ανταλλακτικά να υπάρχουν και χρήματα.


Πόσο λέτε να κοστίσει περίπου;
φόρεσε ωτοασπίδες καλύτερα όταν είναι να σου ανακοινώσει την τιμή...

Κύρος*
20-09-13, 00:48
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ήρθε ο τεχνικός τελικά και είπε ότι θέλει αλλαγή η αντλία. Με συμβούλεψε να αγοράσω καινούριο, γιατί είναι αρκετά παλιό! Και σύντομα θα θέλει αλλαγή ρουλεμαν.
Δεν ξέρω τι να κάνω. Πελάγωσα...
Υπάρχει κάτι αξιόλογο στην αγορά; Ή θα τρέχουμε κάθε 2-3 χρόνια για επισκευές;

Κυριακίδης
20-09-13, 10:24
Το μοντέλο το ψάχνω να δω ποιο είναι (δεν το γνωρίζω)
έχει ανοξείδωτο κάδο? αν ναι παίζεται να φτιαχτεί (με την προυπόθεση να μην σου αλλάξει ρουλεμάν τεχνικός , γιατί θα σου αλλάξει και τα εντόσθια)
Από εκεί και πέρα έχεις να φοβάσαι (για το παλιό) αν τυχόν καταστραφεί και ο εγκέφαλος του (προγράμματα) που επίσης δεν ξέρω τι είναι ... μάλλον θα είναι μηχανικός αντί ηλεκτρονικός (για 28 χρονών συσκευή) . Και δεν γνωρίζουμε για έναν μηχανικό εγκέφαλο π.χ. αν μπορεί να αντέξει και περισσότερο από 28 χρόνια.
Δεν μπορώ να εκφέρω σίγουρη άποψη .. για σένα ... αλλά για μένα επειδή πιάνουν τα χέρια μου , με κλειστά μάτια θα έφτιαχνα και πάλι το παλιό και όσο πάει.

(άλλες προυποθέσεις) καλή κατάσταση του γύρω σασιού - λαμαρίνες σκουριασμένες κτλ αμορτισέρ

Οι απόφαση και κρίση είναι δική σου.

Κύρος*
20-09-13, 14:29
Είχα μπερδέψει τα νούμερα, V451 είναι το μοντέλο, με συγχωρείτε. Ναι, έχει ανοξείδωτο κάδο.
Μακάρι να ήξερα κι εγώ να φτιάχνω, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω αυτό το χάρισμα. :(
Κάτι άλλο δεν ανέφερε ο τεχνικός σαν πρόβλημα. Μόνο τα ρουλεμάν, εκτός της αντλίας που κατά τη γνώμη του αυτή δημιούργησε το πρόβλημα και πρέπει να αλλαχτεί.

Κυριακίδης
20-09-13, 14:58
Μακάρι να ήξερα κι εγώ να φτιάχνω, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω αυτό το χάρισμα.
Αν έχεις φίλο που να ξέρει ... π.χ. του τύπου μηχανόβιος και τα μυαλά στο μίξερ ... θα τα καταφέρει μια χαρά. μέχρι και σιγαστήρα εξάτμισης θα σου βάλει για να μην ακούγεται.:lool:


Κάτι άλλο δεν ανέφερε ο τεχνικός σαν πρόβλημα. Μόνο τα ρουλεμάν, εκτός της αντλίας που κατά τη γνώμη του αυτή δημιούργησε το πρόβλημα και πρέπει να αλλαχτεί.

Αν είναι να αλλάξεις μόνο αντλία χωρίς να κάνεις και τα ρουλεμάν είναι άτοπο ... οπότε προχωράς σε αγορά καινούριου

Κύρος*
20-09-13, 16:12
Για τα ρουλεμαν μου είπε ότι θα χρειαστούν στο μέλλον, δεν είπε ότι χρειάζονται αλλαγή άμεσα.
Η αντλία έχει κάποια σύνδεση με τα ρουλεμαν; Γι'αυτό το λέτε; Ελπίζω να μην ενοχλώ με τις συνεχείς ερωτήσεις, αλλά δεν έχω ιδεά από μηχανικά και θέλω να είμαι όσο μπορώ πιο σίγουρη αν πάρω την απόφαση τελικά να πάρω καινούριο. Πάντως τα ρουλεμαν κοστίζουν πολύ απ'ό,τι μου είπε, και δεν ξέρω αν αξίζει να το φτιάξω.
Μπερδεμένη κατάσταση. Ου μπλεξεις με αυτά! Και γι'αυτό φοβάμαι για καινούριο, γιατί είναι ευαίσθητα!!

nyannaco
20-09-13, 16:32
Και γι'αυτό φοβάμαι για καινούριο, γιατί είναι ευαίσθητα!!Πόσο ευαίσθητα είναι πια; Πόσο θα ζήσει το 28 ετών επισκευασμένο, και πόσο το ευαίσθητο καινούργιο; Επιπλέον συνυπολόγισε και τη διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας (το αρχαίο πρέπει να καίει έως και διπλάσιο ρεύμα, υποπτεύομαι).

Κύρος*
20-09-13, 16:55
Πόσο ευαίσθητα είναι πια; Πόσο θα ζήσει το 28 ετών επισκευασμένο, και πόσο το ευαίσθητο καινούργιο; Επιπλέον συνυπολόγισε και τη διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας (το αρχαίο πρέπει να καίει έως και διπλάσιο ρεύμα, υποπτεύομαι).
Είστε υπερ της αγοράς καινούριου δηλαδή. Έκανα μια έρευνα αγοράς σήμερα το πρωί και βρήκα ενδιαφέροντα πλυντήρια-στεγνωτήρια(γιατί σκέφτομαι πως αν είναι να πάρουμε καινούριο, θα ήταν καλύτερα να έχει και στεγνωτήριο, για τις κρύες και βροχερές ημέρες του χειμώνα). Βρήκα ένα AEG που είναι ενεργειακής κλάσης Α και inverter.
Σίγουρα το παλιό μου καίει πολύ ρεύμα, αλλά το λυπάμαι να το πετάξω, γιατί και οπτικά είναι του κουτιού! :(

Κυριακίδης
20-09-13, 22:02
Για τα ρουλεμαν μου είπε ότι θα χρειαστούν στο μέλλον, δεν είπε ότι χρειάζονται αλλαγή άμεσα.
Η αντλία έχει κάποια σύνδεση με τα ρουλεμαν; Γι'αυτό το λέτε;

όχι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο . αλλά έχει σχέση ότι αν ο τεχνικός άκουσε και ψιλιάστηκε ότι "κοντεύουν " τα ρουλεμάν , ότι
1) λογικά ήδη πρέπει να αλλαχτούν από τώρα γιατί αν τα αφήσεις περισσότερο ίσως κάνουν και παραδίπλα ζημιές ανεπανόρθωτες.
2) και ότι αυτό θα φανεί σχεδόν σύντομα (πολύ εντονότερος θόρυβος από τα ρουλεμάν / λέκιασμα ρούχων από σκουριές) περίπου από 6 μήνες ή 1 χρόνο από τώρα .... οπότε τζάμπα θα αλλαχτεί και η αντλία?


Είστε υπερ της αγοράς καινούριου δηλαδή.
Για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα μας κυνηγάς με τον πλάστη αργότερα για τις προτάσεις μας ... εννοείται ναι :lool:


Βρήκα ένα AEG που είναι ενεργειακής κλάσης Α και inverter.
Σίγουρα το παλιό μου καίει πολύ ρεύμα,
Αυτό θα το σκεφτόταν μια επιχείρηση για το πόσο ρεύμα καίει ή αν πλένουμε μέρα παρά μέρα.
Στατιστικά περίπου δεν καίει περισσότερο ρεύμα από ένα ψυγείο .. (σε σύνολο και σε σύγκριση ανά μηνιαίο π.χ. λογαριασμό)

το περισσότερο ρεύμα που καταναλώνει ένα πλυντήριο το καταναλώνει στο ζέσταμα του νερού / ή ζεστό αέρα για +στεγνωτήριο

Το + Α ενεργειακής κλάσης (που πολλοί παραπλανιούνται και νομίζουν) αφορά στην οικονομία του μοτέρ που το περιστρέφει και είναι εντελώς "ψίχουλα" μπροστά σε αυτά που έκαψε στο να ζεστάνει το νερό .

Το +Α αξίζει π.χ. σε ψυγεία / κλιματιστικά / τηλεοράσεις κτλ

nyannaco
21-09-13, 10:01
το περισσότερο ρεύμα που καταναλώνει ένα πλυντήριο το καταναλώνει στο ζέσταμα του νερού / ή ζεστό αέρα για +στεγνωτήριο

Το + Α ενεργειακής κλάσης (που πολλοί παραπλανιούνται και νομίζουν) αφορά στην οικονομία του μοτέρ που το περιστρέφει και είναι εντελώς "ψίχουλα" μπροστά σε αυτά που έκαψε στο να ζεστάνει το νερό .Σωστά. Τα νεότερα πλυντήρια όμως χρησιμοποιούν και λιγότερο νερό. Αν αυτό μεταφράζεται και σε θέρμανση λιγότερου νερού (που δεν είμαι σίγουρος) τότε κάνει σημαντική διαφορά. Αν θερμαίνουν την ίδια ποσότητα νερού, αλλά χρησιμοποιούν λιγότερο στο ξέβγαλμα, πάω πάσο. Ξέρεις τί από τα δύο ισχύει;

Κυριακίδης
21-09-13, 14:12
Σωστά. Τα νεότερα πλυντήρια όμως χρησιμοποιούν και λιγότερο νερό. Αν αυτό μεταφράζεται και σε θέρμανση λιγότερου νερού (που δεν είμαι σίγουρος) τότε κάνει σημαντική διαφορά. Αν θερμαίνουν την ίδια ποσότητα νερού, αλλά χρησιμοποιούν λιγότερο στο ξέβγαλμα, πάω πάσο. Ξέρεις τί από τα δύο ισχύει;


Τα νεότερα πλυντήρια όμως χρησιμοποιούν και λιγότερο νερό

Έτσι είναι . αλλά επειδή έχουν την δυνατότητα να υπολογίζουν το βάρος των ρούχων που έχεις βάλει μέσα (π.χ. τα μισά ρούχα του κανονικού που μπορεί να χωρέσει πλήρες) ... θα φροντίσει επομένως να πλύνει και με μισό νερό .... (αντίθετα με τα παλιά πλυντήρια που και στα μισά ρούχα που θα βάλεις , θα πλύνει πάλι με το πλήρες νερό που μπορεί να χωρέσει ... και άρα αντιοικονομικό (ως προς την βράση του νερού / ρεύματος ... για το παλιό... αλλά και στην ίδια ποσότητα του νερού)

Το "ινβέρτερ" όμως δεν το εννοούν επειδή παίρνει και λιγότερο νερό και ούτε έχει σχέση με οικονομία σε κατανάλωση για το βράσιμο του νερού ... (απλά είναι η ίδια για την ανάλογη ποσότητα των ρούχων)

Το ινβέρτερ το εννοούν όσον αφορά στον κινητήρα που έχει για να το περιστρέφει το πλυντήριο ... αλλά και ως αποτέλεσμα του πλεονεκτήματος στο να μπορεί να πλένει με μισά ρούχα / φορτίο / νερό.

Κύρος*
26-09-13, 01:01
όχι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο . αλλά έχει σχέση ότι αν ο τεχνικός άκουσε και ψιλιάστηκε ότι "κοντεύουν " τα ρουλεμάν , ότι
1) λογικά ήδη πρέπει να αλλαχτούν από τώρα γιατί αν τα αφήσεις περισσότερο ίσως κάνουν και παραδίπλα ζημιές ανεπανόρθωτες.
2) και ότι αυτό θα φανεί σχεδόν σύντομα (πολύ εντονότερος θόρυβος από τα ρουλεμάν / λέκιασμα ρούχων από σκουριές) περίπου από 6 μήνες ή 1 χρόνο από τώρα .... οπότε τζάμπα θα αλλαχτεί και η αντλία?


Για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα μας κυνηγάς με τον πλάστη αργότερα για τις προτάσεις μας ... εννοείται ναι :lool:


Αυτό θα το σκεφτόταν μια επιχείρηση για το πόσο ρεύμα καίει ή αν πλένουμε μέρα παρά μέρα.
Στατιστικά περίπου δεν καίει περισσότερο ρεύμα από ένα ψυγείο .. (σε σύνολο και σε σύγκριση ανά μηνιαίο π.χ. λογαριασμό)

το περισσότερο ρεύμα που καταναλώνει ένα πλυντήριο το καταναλώνει στο ζέσταμα του νερού / ή ζεστό αέρα για +στεγνωτήριο

Το + Α ενεργειακής κλάσης (που πολλοί παραπλανιούνται και νομίζουν) αφορά στην οικονομία του μοτέρ που το περιστρέφει και είναι εντελώς "ψίχουλα" μπροστά σε αυτά που έκαψε στο να ζεστάνει το νερό .

Το +Α αξίζει π.χ. σε ψυγεία / κλιματιστικά / τηλεοράσεις κτλ

Χαχαχα δεν θα σας κυνηγάω με τον πλάστη καλέ!!! :biggrin:
Α, έτσι λέτε για τα ρουλεμάν... Αν φτιάχναμε και τα ρουλεμαν θα ανέβαινε πολύ το ποσόν... Οπότε σκεφτήκαμε δώρον άδωρον.
Αυτό για την ενεργειακή κλάση Α δεν το ήξερα. Να είστε καλά!! :)
Τελικά πήραμε καινούριο:001_rolleyes:

andyferraristi
26-09-13, 16:22
Τελικά πήραμε καινούριο:001_rolleyes:

Μεγειά, μεγειά καλοδούλευτο ...

Κύρος*
28-09-13, 00:25
Μεγειά, μεγειά καλοδούλευτο ...

Ευχαριστούμε πολύ!!!!! :001_smile:
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον κύριο Κυριακίδη για την πολύτιμη βοήθειά του! Καθώς και τον κύριο nyannaco για τις απαντήσεις του!
Το φορουμ σας είναι πολύ βοηθητικό, ακόμη και για εμάς που δεν πιάνουν τα χέρια μας, και απλώς σας διαβάζουμε.:001_rolleyes: