PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] πλυντήριο ρούχων Lavamat 41260 Update



yref
04-09-13, 23:24
Έχω ένα πλυντήριο AEG Lavamat 41260 Update, 10ετίας (αγορασμένο το 2003). Εδώ και λίγο καιρό φαίνεται να "κολλάει" κατά τη λειτουργία του. Για παράδειγμα σε ένα πρόγραμμα στους 90o, ξεκινά με χρόνο 144, πηγαίνει γρήγορα μέχρι τα 136, πηγαίνει εξαιρετικά αργά μέχρι τα 131, περιμένει πολλή ώρα εκεί (όση ώρα περιμένει δεν ακούγεται τίποτα), και ξαφνικά επιστρέφει στα 144. Δεν το κάνει πάντα, κάποιες φορές ολοκληρώνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα, αλλά όσο περνά ο καιρός όλο και συχνότερα εμφανίζονται τα προβλήματα.

Από συζητήσεις με διάφορους έχω καταλήξει ότι δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: α) Έχει χαλάσει η πλακέτα του (οπότε καλύτερα να αγοράσω νέο πλυντήριο) ή β) έχει χαλάσει κάποιο μηχανικό εξάρτημα. Ειδικότερα υποπτεύομαι τις θερμαντικές αντιστάσεις, δηλαδή η υποψία μου είναι ότι προσπαθεί να ζεστάνει το νερό και δεν το καταφέρνει. Η υπόθεση αυτή στηρίζεται στο ότι όταν κολλά, σε πρόγραμμα των 90 βαθμών, αν το σταματήσω και το ανοίξω όπως είναι γεμάτο με νερά (πόρτα από επάνω), το νερό μέσα δεν είναι ζεστό.

Από την άλλη, κάποιες φορές κολλά και στο ξέβγαλμα, όπου βέβαια δεν προσπαθεί να ζεστάνει το νερό (εκτιμώ).

Καμία ιδέα; Τεχνικός της AEG για να το δει και να διαγνώσει τη βλάβη θέλει 35 ευρώ. Αν την διορθώσει το ποσό της διάγνωσης θα "αφαιρεθεί" από τον τελικό λογαριασμό. Καινούργιο κάνει 450 (της AEG, έχει και φθηνότερα από 350). Μπορώ να δοκιμάσω κάτι μόνος μου; Είναι εύκολο να ελέγξω/αλλάξω τις αντιστάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο όμορφο φόρουμ σας.

Γιάννης

Κυριακίδης
05-09-13, 00:21
Για πλακέτα μην βιαστείς και το ρισκάρεις λόγω των εξής

Δεν το κάνει πάντα, κάποιες φορές ολοκληρώνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα, αλλά όσο περνά ο καιρός όλο και συχνότερα εμφανίζονται τα προβλήματα.

Δεν εξετάζεις για αρχή την αντίσταση βρασμού του νερού? (ωμομέτρηση με πολύμετρο ) τίποτα "εύκολους" αισθητήρες που να αφορούν την ιστορία με την θέρμανση του νερού. Βασικά άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις π.χ. καθάρισμα φίλτρου αντλίας κτλ.
Κανένα Error code δεν εμφανίζει ? (γνωμικά λέω δεν γνωρίζω καν το μοντέλο πως είναι ) πιθανά οπτικά σημάδια πάνω στην πλακέτα ? τίποτα βύσματα που δεν κάνουν καλή επαφή? οξειδωμένα κτλ?