PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] BRANDT WDB1000 ΠΡΟΒΛΗΜΑ



KAT-TASSOS
04-09-13, 01:28
καλημερα σε ολη την παρεα
μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω
εχω προβλημα με το συγκεκριμενο πλυντηριο
οταν το εβαλα σε λειτουργια μετα απο αρκετη ωρα καταλαβα οτι ειχε προβλημα σαν να ζοριζοταν να γυρισει ο καδος
το σταματησα... ο καδος γυριζε με αρκετη δυσκολια, εβγαλα τα ρουχα και παλι το ιδιο
οταν τον γυρναγα με τα χερια καπου κολαγε περισσοτερο και αλλου λιγοτερο
αλλα παντα με δυσκολια
ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων

Κυριακίδης
04-09-13, 02:57
Μάλλον θα χώθηκε κάποιο "αδέσποτο" ρούχο μεταξύ κάδου και τυμπάνου .
Θα το επιβεβαιώσεις καλύτερα αν βγάλεις προσωρινά τον ιμάντα από το μοτέρ προς την τροχαλία (για να το γυρίσεις παρομοίως και να δεις ότι όντως κάτι τέτοιο συμβαίνει) .
Αν βάλεις μια λάμπα και κοιτάξεις από τις τρύπες ίσως να το δεις το "ξένο αντικείμενο".

Αν είναι αδύνατον να το βγάλεις με τον εύκολο τρόπο (λόγω θέσης που βρέθηκε) στην χειρότερη θα πρέπει να βγάλεις την αντίσταση που έχει στο κάτω μέρος του κάδου ... να περιστρέψεις τον κάδο μέχρι να δεις το αντικείμενο στην κάτω θέση , και να το τραβήξεις έξω π.χ. με κάποιο σύρμα ή τανάλια

KAT-TASSOS
04-09-13, 12:52
ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απαντηση
πριν κανω ολα αυτα που μου λες ανοιξα το τυμπανο και εβγαλα ενα πλαστικο κοματι του πλυντηριου
που ειναι προσαρμοσμενο πανω στο τυμπανο
μπορεσα και ειδα την αντισταση μεσα απο το τυμπανο, ψηλαφισα εαν ειχε κατι πεσει , εβαλα λαμπα μεσα
στο τυμπανο αλλα δεν ειδα κατι
εκτος απο αυτα που μου ειπες μηπως χρειαζεται να κανω κατι αλλο μετα απο αυτα που σου εγραψα
σε ευχαριστω πολυ

Κυριακίδης
04-09-13, 13:03
Αν έχεις βγάλει τον ιμάντα του μοτέρ/τροχαλίας (και αυτό γιατί μπορεί π.χ. να είναι το ζόρι από το μοτέρ π.χ. φθαρμένα ρουλεμάν .. που σε "επέκταση" θα νομίζαμε ψευδώς ότι το ζόρι είναι στο τύμπανο του κάδου) ... και επιμένει να μην γυρίζει το τύμπανο του κάδου .. επιμένω ότι κάτι έχει παγιδευτεί ανάμεσα στο τύμπανο και τον κάδο ... εκτός και είχες προχωρημένη φθορά ρουλεμάν στο τύμπανο του κάδου (θόρυβοι για μεγάλο διάστημα) και μάγκωσαν πολύ τώρα .

Το ξένο αντικείμενο μπορεί να μην καταφέρεις να το δεις από τις γωνίες που το κοιτάς αλλά να είναι π.χ. κρυμμένο στο πλάι του τυμπάνου.

Η μόνη ελπίδα είναι να πιέζεις τον κάδο με περιστροφές αρκετές φορές ... ακόμη και μπρος - πίσω ... μέχρι που και με λίγη τύχη να φανεί από το πλαστικό άνοιγμα που λες.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μου τύχανε (να περάσει από την σαπουνοθήκη π.χ. κάρτα τηλεφώνου /ψαλίδι/ κάλτσες ... από παιδιά που παίζανε π.χ. ) και να βρεθεί στην άκρη του κολάρου της σαπουνοθήκης προς τον κάδο (μαγκωμένα)

nyannaco
04-09-13, 13:05
Εφόσον έχει αποκλείσει το ξένο σώμα μέσα στον κάδο, θα πρότεινα να βγάλεις τον ιμάντα, όπως είπε και ο Πέτρος, και μετά να γυρίσεις με το χέρι ξεχωριστά το τύμπανο και το μοτέρ. Αυτό θα σε βοηθήσει να εντοπίσεις καλύτερα το πρόβλημα - αν και, δεδομένης της σχέσης μετάδοσης, αν το τύμπανο "σφίγγει" πάντα στο ίδιο σημείο, μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα και όχι στο μοτέρ. Δες και πες μας.

Edit: με πρόλαβε ο Πέτρος :001_smile:

KAT-TASSOS
04-09-13, 13:28
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
θα προσπαθησω ολα τα παραπανω και θα ενημερωσω ευχαριστω και παλι:001_smile:

Κυριακίδης
04-09-13, 14:05
Τι καλά να είχες και αυτό το εργαλειάκι (γιατί είναι αυτό που λένε ... τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα)

http://www.safe-shop.gr/product_info.php?products_id=288

http://www.safe-shop.gr/images/products/2012042109503257490359product_thumb.jpg

nyannaco
04-09-13, 14:56
Καλά θα ήταν, και μένα μου τρέχουν τα σάλια με κάτι τέτοια.
Ελα όμως που εγώ και ο κάθε μη επαγγελματίας, με τα ίδια λεφτά παίρνω ένα καινούργιο φτηνό πλυντήριο. Γι'αυτό και δεν θα το πάρω το εργαλειάκι, για να επιβεβαιώνεται η σοφή ρήση :001_rolleyes:

KAT-TASSOS
04-09-13, 17:03
36545 παιδια
θελει ρουλεμαν στην πλευρα αυτη οπως βλεπετε
θελω να ρωτησω κατι ...πως λεγετε αυτο που ειναι μαντεμενιο και πιανει απο τον αξονα και καταληγει ψηλα και εχει αντιστασεις μεσα αυτο με το βελος

Κυριακίδης
04-09-13, 21:46
θελει ρουλεμαν στην πλευρα αυτη οπως βλεπετε Και πολύ χάλια ! μέχρι και οι μπίλιες του ρουλεμάν φάνηκαν ... σίγουρα στο στίψιμο θα κάνει τέτοιο θόρυβο , σαν να περνάει Boeing 747 στα 10 μέτρα από πάνω σου. Το κόλλημα που ανάφερες στον κάδο είναι από αυτό.


πως λεγετε αυτο που ειναι μαντεμενιο και πιανει απο τον αξονα και καταληγει ψηλα και εχει αντιστασεις μεσα
Πες το θάλαμος με τις αντιστάσεις αέρα. (γιατί έχει και αντίσταση για θέρμανση νερού ) επειδή είναι διπλό πλυντήριο ταυτόχρονα/στεγνωτήριο

KAT-TASSOS
14-09-13, 12:53
παιδια ευχαριστω για την βοηθεια σας λιγο καθυστερημενα sorry

Να εισται καλα!!!!!!!:thumbup1::thumbup1:

eleni12
08-11-13, 16:02
Καλησπέρα σε όλους,ειμαι η ελένη απο αθήνα,ο κάδος του πλυντηρίου δεν περιστρέφεται,κάνει κανονικά τον ήχο οτι λειτουργεί και απλα παει ελάχιστα περα δώθε για να κανει την κίνηση της περιστροφής αλλα δεν περιστρέφεται,ρουχα δεν βαζω πολλά,το προσέχω πολύ αυτο το θέμα,βάζω πάντα 600 στροφές και ποτέ τις 1000.το εβαλα σε λειτουργία να πλυνει χωρίς ρούχα και γύριζε μια χαρά,μόνο στο τελευταίο στίψιμο κάνει ενα θορυβο οχι δυνατο σαν τσίριγμα σαν κατι να το ζορίζει.σας ευχαριστω εκ των προτέρων για την συμβουλή και την γνώμη σας.!

nyannaco
08-11-13, 16:47
Με το χέρι γυρίζει ελεύθερα το τύμπανο, ή βρίσκει ζόρι;

(παράκληση, μην ποστάρεις σε πολλά θέματα, θα χαθεί η μπάλα. Εδώ μόνο)

eleni12
08-11-13, 16:55
Γυρίζει, οχι ομως οπως παλια, σε ενα σημείο κανει αυτο που εγραψα και πιο κάτι σαν τσιριγμα.ειμαι καινουργια στο φόρουμ,συγνωμη σας μπέρδεψα.!

Κυριακίδης
08-11-13, 23:15
Για λάσκα ιμάντα δείχνει , θα πρέπει να τον σφίξεις περισσότερο . Ίσως αν έχει φθαρεί και ο ιμάντας να τον αλλάξεις και αυτόν

eleni12
09-11-13, 01:50
Που βρίσκεται ο ιμάντας και πως μπορω να τον δω και να τον σφίξω?

Κυριακίδης
10-11-13, 18:12
Να το δει και να το κάνει κάποιος που ξέρει
http://www.youtube.com/watch?v=hQ18AD0zDpM