PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ψυγειο sharp SJ-58M-WH



νικολας31
02-09-13, 01:52
καλησπερα σε ολους,μολις γυρισα απο διακοπες παρατηρησα οτι το ψυγειο δεν ειχε ψυξη,οπως καταλαβενετε το τελειο καλωσορισμα μολις γυρνας σπιτι,φωναξα τεχνικο οπου μου ειπε οτι γεφυρωσε ενα μαγνητακι σαν αντισταση στην καταψυξη και αφου ελιωσε τον παγο δουλεψε κανονικα,μετα απο 2 ημερες παλι αρχισε να πεφτει η ψυξη μεχρι που πηγε στο 0[μετραω με ενα θερμομετρο],τον ξαναφωναξα και αφου το ξαναελυσε αλλαξε τον χρονοδιακοπτη και ξαναελιωσε τον παγο,ησυχασα και εγω οτι τελειωσανε τα προβληματα,παλι σε 2 μερες τα ιδια προβληματα,τον ξαναφωναζω και μου λεει τελος ο θερμοστατης φταιει και τον αλλαζει,σημερα παλι τα ιδια μεχρι που το ελυσα μονος μου γιατι βαρεθηκα να μεταφερω τα πραγματα για τεταρτη φορα και ενω εχω πεταξει ενα σωρο που εχουν ξεπαγωσει.ελιωσα με ενα σεσουαρ τον παγο απο τα στοιχεια στην καταψυξη το εκλεισα και το εβαλα να ξαναδουλεψει,τωρα εχει κατεβασει παλι στους μειον 12 αλλα πολυ φοβαμαι οτι σε 2 μερες θα εχω παλι τα ιδια,χωρις να εχω πολλες γνωσεις στο αντικειμενο[με αυτοκινητα αχολουμαι]για καποιο λογο δεν ενεργοποιειται η αποψυξη?δεν μπορω να καταλαβω,ενω θερμοστατης και χρονοδιακοπτης τους αλλαξε συνεχιζω να εχω προβλημα,πιανουν παγο τα στοιχεια και σταματαει να ψυχει το εσωτερικο της καταψυξης και της συντηρησης.αν ηταν διαφορετικες οι εποχες θα το εβαφα μπλε και θαλασσα αλλα ετσι οπως μας εχουνε κανει προσπαθουμε να βρουμε μια λυση.η ταλαιπωρια μου ειναι αφανταστη αφου εχω καταντησει εδω και 10 μερες να κανω βολτες τα πραγματα να εχω πεταξει ενα σωρο και να εχει πονεσει και η τσεπη μου.δυστυχως ο τεχνικος που φωναξα πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορει να βρει λυση.ευχαριστω προκαταβολικα που σας ζαλισα.


ξεχασα να γραψω οτι χειροκινητα που τον ειδα να παταει τον χρονοδιακοπτη δουλεψε κανονικα η αντισταση[ζεσταθηκε κανονικα]οταν το ειχε λυμενο,τα λαστιχα τα ειχα αλλαξει περσυ και πανω και κατω και πατανε κανονικα και απο οτι ειδα δεν εχει κανενα βουλωμενο σωληνακι,τα νερα πεφτουν κατω στο πιατο που εχει

dal_kos
02-09-13, 04:50
Καλησπέρα,
βρήκα το service manual του ψυγείου σου. Μπες εδώ: http://diagramas.diagramasde.com/otros/SJ68MSL.pdf και πήγαινε στη σελίδα 17. Εκεί περιγράφει την διαδικασία ελέγχου του κύκλου απόψυξης. Εκτέλεσε την και πες μας τα αποτελέσματα, ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
Επίσης από τη περιγραφή σου, φάνηκε εξ' αρχής ο θερμοστάτης απόψυξης, μου κάνει εντύπωση που ο τεχνικός σου άλλαξε το χρονοδιακόπτη. Το θέμα είναι ότι τώρα με αλλαγμένα και τα δύο μόνο οι αντιστάσεις σου μένουν.
Κάνε τη διαδικασία που λέει για την απόψυξη το μάνουαλ και αν δεν δεις κατι παράξενο, κάνε και την διαδικασία που λέει ακριβώς από πάνω για επιβεβαίωση της ψύξης. Ίσως ο ανεμιστήρας σου δεν λειτουργεί, με αποτέλεσμα την υποαπόδοση του ψυγείου.

Κώστας

Κυριακίδης
02-09-13, 11:09
ελιωσα με ενα σεσουαρ τον παγο απο τα στοιχεια στην καταψυξη το εκλεισα και το εβαλα να ξαναδουλεψει,τωρα εχει κατεβασει παλι στους μειον 12

Το μάξιμουμ που πήγε στην κατάψυξη πόσο ήταν? το άφησες πολύ ώρα να δουλέψει? π.χ. όλη νύχτα και μέτρηση την επομένη το πρωί? Πόσο μάξιμουμ έβγαλε ?

νικολας31
02-09-13, 18:41
τωρα που γυρισα απο δουλεια δεν δουλευε,ανοιγοντας την καταψυξη το θερμομετρο που εχω βαλει εδειχνε -10,σαφως ξανααρχισε να δουλευει,εμενα με προβληματιζει ο τοσο παγος που πιανει,ρωτωντας μου ειπανε ακομα οτι ισως εχει χαλασει η εκτονωτκη βαλβιδα η οτι εχει λιγοτερο φρεον,δεν ξερω ειμαι και ψιλοασχετος με το συγκεκριμενο θεμα,κωστα δεν μπορω να πατησω το κουμπι που εχει για αποψυξη γιατι του εχει αλλαξει θεση,παντως οταν το τσεκαρε δουλευε χειροκινητα και αμεσως πυρωνε η αντισταση

Κυριακίδης
03-09-13, 03:01
Σου βάζω δίπλα δίπλα το σχέδιο του ψυγείου και χαρακτηριστικά (σημαντικά) για να εξετάσεις κάποιες αντιστάσεις συμπεριλαμβανομένου και στους ανεμιστήρες ... για να δεις αν συμφωνούν . Μπας και βρεις κάτι
Το Dump Thermostat δεν το έχει στο σχέδιο (είναι το κλαπέτο π.χ.) και λέει τα χαρακτηριστικά πότε / σε ποια θερμοκρασία ανοίγει/κλείνει κτλ
Λέει χαρακτηριστικά για θερμοασφάλειες / ωμ / και για θερμική ασφάλεια (θερμοκρασία ενεργοποίησης κτλ)

Υπό προϋποθέσεις βέβαια αν λείπουν π.χ. υγρά ή ο θερμοστάτης που σου άλλαξαν δεν συμβαδίζει με τα χαρακτηριστικά του πίνακα. η και ο χρονοδιακόπτης που σου άλλαξαν να μην συμβαδίζει .... Που εκεί είναι άλλο θέμα .
Δες και το Link στο #2 είναι καλό . έχει και άλλα σημαντικά (πίνακα που σου λέει ανάλογα την ένταση κάθε κουμπιού (Min - max - med) τι θερμοκρασίες πρέπει να έχεις στον κάθε θάλαμο ... και άλλα πολλά

36536