PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] Εμφάνιση σκουριάς σε ρούχα [WDB 1001]



Polter
01-09-13, 23:17
Χαιρετώ όλους τους αγαπητούς συμφορουμίτες.

Έχω ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο άνω φόρτωσης Brandt WDB 1001, το οποίο μετά από 11 χρόνια εντελώς απροβλημάτιστης λειτουργίας, άρχισε να βγάζει σκουριά στα ρούχα. Παράλληλα, κάποιες φορές που ήταν "βαρυφορτωμένο" ακουγόταν περίεργα στο στύψιμο, οπότε θεώρησα ότι είχε κάποιο πρόβλημα ένα από τα ρουλεμάν στον άξονα του κάδου.
Το άνοιξα και απ' ό,τι είδα, διαπίστωσα πως από τα αριστερά (όπου μεταδίδεται η κίνηση) δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Στα δεξιά όμως υπάρχει διαρροή και αρκετή σκουριά. Προσπάθησα να ξεβιδώσω τις βίδες που συγκρατούν το έδρανο, αλλά μία από αυτές ήταν αδύνατο να βγεί, οπότε την έκοψα. Δεν μπορώ όμως πάλι να βγάλω το έδρανο. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι; Απλά το τραβάω προς τα έξω; Υπάρχει κάποια ασφάλεια; Έχει απλά κολλήσει από τη σκουριά;
Επίσης, αφαιρώντας εσωτερικά στον κάδο το πλαστικό προστατευτικό, διαπιστώνω ίχνη σκουριάς και εκεί. Μήπως δεν αξίζει καν η επισκευή;

Δεν θα ήθελα να στραφώ στο επίσημο service στην περιοχή μου, καθώς υπήρχε ακόμα ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο άνω φόρτωσης Brandt στην οικογένεια, το οποίο μετά από 15 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας, άρχισε να κάνει τρομερό θόρυβο (ίδια βλάβη, ρουλεμάν στο δεξί έδρανο). Απευθύνθηκα στο επίσημο service. Μετά την πρώτη επίσκεψη, το πλυντήριο λειτουργούσε κανονικά, αλλά με ακόμα περισσότερο θόρυβο (επίσης, περίσσεψαν και κάποιες βίδες που ο τεχνικός δεν θυμότανε από πού τις είχε ξεβιδώσει). Μετά από δεύτερη επίσκεψή του, ο θόρυβος ελαττώθηκε αλλά.. μετά από ενός μηνός λειτουργία.. έπεσε ο κάδος μέσα στο τύμπανο. (έφυγε ο δεξιός άξονας). Σε επόμενη όχληση του τεχνικού, μας είπε πως δεν αξίζει να ασχολούμαστε άλλο οπότε και αγοράστηκε καινούργιο πλυντήριο (πάλι Brandt πλυντήριο-στεγνωτήριο άνω φόρτωσης).

Ουσιαστικά έχω δοκιμάσει από το 1994 τρία πλυντήρια Brandt από τα οποία τα δύο εμφάνισαν (μετά από λογικό διάστημα θεωρώ) το ίδιο πρόβλημα. Μήπως κάνουμε κάτι λάθος στην οικογένεια; :001_rolleyes:

Κυριακίδης
02-09-13, 01:04
Ουσιαστικά έχω δοκιμάσει από το 1994 τρία πλυντήρια Brandt από τα οποία τα δύο εμφάνισαν (μετά από λογικό διάστημα θεωρώ) το ίδιο πρόβλημα. Μήπως κάνουμε κάτι λάθος στην οικογένεια; :001_rolleyes:

Σαν τι δηλαδή "λάθος" να κάνετε? από ποια άποψη?
(ίσως το ότι έφερες τεχνικό που δεν θυμάται από που έβγαλε κάποιες βίδες ) ίσως ήταν ένα λάθος.


Μετά από δεύτερη επίσκεψή του, ο θόρυβος ελαττώθηκε αλλά.. μετά από ενός μηνός λειτουργία.. έπεσε ο κάδος μέσα στο τύμπανο. (έφυγε ο δεξιός άξονας).
Τι έκανε δηλαδή ο τεχνικός στην "δεύτερη επίσκεψη" του .... και τι θα πει "ελλατώθηκε" ? .
Όπως και να έχει , έτσι όπως τα λες (να τα πάρουμε με μια σειρά) ,
1) Το πλυντήριο σου έπασχε από θόρυβο και ήταν στο ένα ρουλεμάν (ωραία αυτό το καταλάβαμε )
2) Μας λες για 1η και 2η επίσκεψη τεχνικού (και όταν έπεσε ο κάδος μέσα στο τύμπανο όπως γράφεις ) και ήρθε ο τεχνικός 3η φορά αν κατάλαβα καλά ... συγνώμη αλλά όλα αυτά για δούλεμα ήταν. (εφόσον λες ότι την βίδα στο έδρανο την έκοψες εσύ) αυτομάτως βγάζω συμπέρασμα με τις 3 επισκέψεις του τεχνικού και σίγουρα και αυτοί κατάλαβαν ότι πρόκειται για ρουλεμάν ... φαίνεται καθαρά ότι ούτε καν προσπάθησαν για το πρόβλημα.

3) Κανονικά θα έπρεπε να σου πάρουν όλην την συσκευή στο εργαστήριο τους και να στο φτιάξουν σωστά εξ ολοκλήρου .
αυτές οι 3 φορές που ήρθαν οι τεχνικοί τι έκαναν δηλαδή? ότι ναναι? και όλα αυτά μέσα στο σπίτι σου? Αν ναι τότε σε δούλευαν. Υπάρχει περίπτωση να γνώριζαν ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο ή δεν υπάρχουν τα σχετικά ανταλλακτικά κτλ (αυτό το μαθαίνεις από την αντιπροσωπεία με ερώτηση κτλ).


Προσπάθησα να ξεβιδώσω τις βίδες που συγκρατούν το έδρανο, αλλά μία από αυτές ήταν αδύνατο να βγει, οπότε την έκοψα. Δεν μπορώ όμως πάλι να βγάλω το έδρανο. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι; Απλά το τραβάω προς τα έξω; Υπάρχει κάποια ασφάλεια; Έχει απλά κολλήσει από τη σκουριά;
Έτσι όπως βλέπω τις (2 και 3η φωτογραφία ) αν δεν κάνω λάθος το έδρανο δείχνει να εγκλωβίζει το ρουλεμάν με τρόπο που μάλλον το ρουλεμάν αυτό θα βγει προς τα μέσα του κάδου ... και το έδρανο αν και δεν διακρίνω καλά είναι ηλεκτροπονταρισμένο και δεν μετακινείται (προφανώς μόνιμο το έδρανο πάνω στον κάδο) .. επομένως οι βίδες που έβγαλες κρατάνε κάτι από μέσα του κάδου (πιθανόν την φωλιά του ρουλεμάν με την τσιμούχα)

Η 4η - 5η φωτογραφία με μπερδεύει (αν την έβγαζες την φωτογραφία και ποιο μακρινή για να καταλάβουμε) και τι άλατα είναι αυτά βρε χριστιανέ μου . !! πολύ σκληρό νερό έχετε στην περιοχή σας μου φαίνεται . Ρίχνε και κανένα καθαριστικό για άλατα που και που γιατί θα σου κάνει τα ίδια και στο καινούριο.

Polter
02-09-13, 02:11
Φίλε Πέτρο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Να βάλω λίγο τα πράγματα στη θέση τους γιατί μάλλον τα μπέρδεψα..

Το πλυντήριο που έτυχε της διπλής επίσκεψης του τεχνικού ήταν της αδερφής μου, το οποίο είχε αγοραστεί το 1994. Το 2010 άρχισε να κάνει θόρυβο, ήρθε τεχνικός, άλλαξε ρουλεμάν (προφανώς, δεν τον παρακολούθησα) και έφυγε (μαζί με τις βίδες που του περίσσεψαν). Το πλυντήριο όμως πλέον, αν και λειτουργούσε κανονικά, έκανε διαολεμένο θόρυβο, οπότε και ξαναήρθε μια επίσκεψη ο τεχνικός για να το.. συνεφέρει. Δεν περνάει ένας μήνας (κάπως πιο ήσυχης λειτουργίας) και.. το πλυντήριο κλατάρει τελείως (Έπεσε ο κάδος). Σε επικοινωνία με τον τεχνικό δεν ήθελε να ξαναέρθει (το πήρε φαίνεται από φόβο). Είπε στην αδερφή μου να πάρει άλλο.

Ερχόμαστε τώρα στο δικό μου. Αγοράστηκε το 2002. Δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι τώρα που παρουσίασε σκουριά. Υποθέτω (και ελπίζω) πως η σκουριά προέρχεται εξωτερικά του κάδου, οπότε με αλλαγή εδράνου-ρουλεμάν-τσιμούχας θα διορθωθούν τα πράγματα. Το λέω αυτό, γιατί στη φωτογραφία που έχω βγάλει από το εσωτερικό του κάδου διακρίνω κάποια ίχνη σκουριάς. Ελπίζω να μην έχει σκουριάσει ο κάδος (ή τουλάχιστον αυτό το τμήμα του που ενώνεται με τον δεξί άξονα), γιατί φαντάζομαι τότε πάω για καινούριο πλυντήριο. Ξεκίνησα, λοιπόν, να ξεβιδώσω το έδρανο και αναγκάστηκα να κόψω και μια βίδα που δεν έλεγε να κουνηθεί. Τώρα, λοιπόν, το τραβάω για να βγεί και.. δεν! Να δοκιμάσω πιο βίαια; Μήπως υπάρχει κάπου κάποια ασφάλεια και κάνω ζημιά στον άξονα;

Απ' ό,τι βλέπω εδώ http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=30&pcatid=112&m=70&partid=43852&cpi=&s=&l=1# έχεις δίκιο, το ρουλεμάν είναι πονταρισμένο στο έδρανο, αλλά μάλλον βγαίνει όλο μαζί προς τα έξω.

Χμμ.. η 5η φωτογραφία δεν μπορεί να γίνει πιο μακρινή, γιατί είναι από το εσωτερικό του κάδου και είναι τραβηγμένη με το κινητό κολλημένο στην άλλη (αριστερή) πλευρά του κάδου (5η). Στην 4η που έχω τραβήξει από το επάνω άνοιγμα που έχει ο κάδος φαίνονται κάποια ίχνη σκουριάς.
Ναι. Στη Λαμία έχουμε πολύ σκληρό νερό και.. όχι, δεν έχω βάλει ποτέ κάποιο καθαριστικό για άλατα.. Θα έπρεπε όμως εε..; :blushing:

Να προσθέσω ότι ΚΑΙ το δικό μου πλυντήριο, τον τελευταίο χρόνο, ιδιαίτερα όταν παραφορτώνονταν έκανε θόρυβο κατά το στύψιμο (ρουλεμάν). Να υποθέσω, λοιπόν, αφού δύο πλυντήρια της ίδιας μάρκας, ίδιας τεχνολογίας παρουσίασαν παρόμοιο πρόβλημα, πως φταίω εγώ (υπερβάλουμε στη φόρτωση του πλυντηρίου) ή έχει συγκεκριμένο πρόβλημα με την κατασκευή της (στο δεξί έδρανο) η Brandt?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

36532

Κυριακίδης
02-09-13, 09:48
Αν είναι τέτοια τσιμούχα μέσα στην φωλιά είναι αξιόπιστη σχετικά
http://www.eaparts.gr/images/temp/54.01.68.84b.jpg

Ενώ άλλοι κατασκευαστές βάζουν αυτές τις τσιμούχες (που προσωπικά δεν τις συμπαθώ και δεν ενδείκνυνται για "άγριες" καταστάσεις με άλατα και είναι πολύ ευαίσθητες ) σαν τις παρακάτω
36533
αυτές που είναι με (βέλη) είναι τσιμούχα με μια ροδέλα (ανοξείδωτη και πολύ λεία και τρίβεται η διπλανή τσιμούχα πάνω της ) σαν δίσκος πλατό αυτοκινήτου , αντί του παραπάνω "κλασσικού" απευθείας στον άξονα. Όπως είναι και λεπτή η κάτω τσιμούχα δεν είναι και κατάλληλη για περιοχές με "άγρια άλατα" . επόμενο ήταν.

Αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα (επειδή εγώ δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα) είναι να δεις όλα τα κομμάτια αν κατασκευαστικά μπορούν να αλλαχτούν χωρίς εκπλήξεις π.χ. να χρειαστεί να επέμβεις και σε κάτι χοντρά περτσίνια που τυχόν να έχει επάνω και δεν είναι απλά ανταλλακτικά βγάλε βάλε . πρέπει να ρωτήσεις στην σχετική εταιρία για αυτό το μοντέλο αν υπάρχουν τα σχετικά ανταλλακτικά κομπλέ σε πρώτη μοίρα , και δεύτερον αν δεν θα έχει εκπλήξεις στην τοποθέτηση συναρμολόγηση.
Για την βίδα που έσπασε μπορεί να βγει η ίδια αλλά μπορεί και να είναι καλύτερα να αλλαχτεί και το κομμάτι (κομπλέ) όπου πιάστηκε η βίδα . Δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί οι τελευταίες φωτογραφίες σου με μπερδεύουν και δεν έχω πλήρη εικόνα της κατασκευής του.
Επίσης πρέπει να δεις για ποιο λόγο βγήκε το τύμπανο και κρέμασε εντός του κάδου . αφού σύμφωνα με τελευταία φωτογραφία στο #3 βλέπω την βίδα με την ροδέλα στο επάνω μέρος του ρουλεμάν και της φωλιάς , που λογικά δεν θα έπρεπε να βγει , αλλά ξεκόλλησε εσωτερικά στο σημείο που κρατιέται με το τύμπανο.

Polter
02-09-13, 18:54
Σ'ευχαριστώ πολύ Πέτρο, θα ψάξω να δω τι γίνεται και με ανταλλακτικά και θα επανέλθω..



Επίσης πρέπει να δεις για ποιο λόγο βγήκε το τύμπανο και κρέμασε εντός του κάδου . αφού σύμφωνα με τελευταία φωτογραφία στο #3 βλέπω την βίδα με την ροδέλα στο επάνω μέρος του ρουλεμάν και της φωλιάς , που λογικά δεν θα έπρεπε να βγει , αλλά ξεκόλλησε εσωτερικά στο σημείο που κρατιέται με το τύμπανο.

Να επαναλάβω πως το πλυντήριο στο οποίο βγήκε το τύμπανο είναι άλλο. Διαφορετική ιστορία. Αυτό που παλεύω τώρα να φτιάξω απλά μου έβγαλε σκουριές που φαντάζομαι πως προέρχονται από διαρροή νερού από την τσιμούχα και σκωρίαση του ρουλεμάν-εδράνου. Και προσπαθώ να βρω τρόπο να το ξεκολλήσω-βγάλω χωρίς να χαλάσω τον άξονα. Όλες οι φωτογραφίες είναι από αυτό το πλυντήριο με το σκουριασμένο έδρανο.

Δημήτρης104
02-09-13, 22:26
Γεια σου φίλε, το ρουλεμάν εινα τύπου 2Ζ, δηλαδή κλειστό με μεταλλικά καπάκια ,36534θα χρειαστείς έναν εξολκεα σαν αυτόν 36535αφού αφαιρέσεις το καπάκι του ρουλεμάν. Ο εξολκεας είναι ακριβός, αν μπορείς δανείσου απο κάπου. Και μάλλον θα σου βγει το ρουλεμάν μαζί με τη φωλιά του και την τσιμούχα, γιατί όπως βλέπω δεν φαίνεται ολόκληρο το εξωτερικό δακτυλίδι του ρουλεμάν.

Polter
04-09-13, 02:35
Σ' ευχαριστώ Δημήτρη. Για κάποιο λόγο τα συνημμένα αρχεία δεν εμφανίζονται. Μήπως θα μπορούσες να τα ξαναανεβάσεις;

Δημήτρης104
04-09-13, 19:05
36546μονοσφαιρο ρουλεμάν 2Ζ 36547εξωλκέας.
Πιστεύω να βλέπεις τώρα τις εικόνες Νίκο.