PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Αντικατάσταση σπασμένου τζαμιού, πάνω από τη φρουτοθήκη, σε ψυγείο Miiele!



skfn
23-08-13, 22:22
Από υπερφόρτωση , (είχε κάνα μηνa ένα τενεκέ φέτα πάνω του) ανακάλυψα σήμερα σπασμένο το τζάμι πάνω από τη φρουτοθήκη σε ψυγείο Miiele.
Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να το αντικαταστήσω?
Περιοχή Αθήνας - Πειραιά?
Ένα κοινό τζάμι ίδιου πάχους κάνει δουλειά?
Ευχαριστώ!

Κυριακίδης
23-08-13, 22:33
Ένα κοινό τζάμι ίδιου πάχους κάνει δουλειά?

Βέβαια και δοκιμασμένο , αν αμφιβάλεις ζήτα ψημένο είναι 5 - 10 φορές ισχυρότερα από τα κανονικά αλλά είναι ελάχιστα λίγο ποιο ακριβά.

skfn
23-08-13, 23:39
Οπότε χρειάζομαι μόνο το σπασμένο κομμάτι και ένα καλό τζαμτζή!
Ευχαριστώ.

Κυριακίδης
24-08-13, 00:26
Ακριβώς τζαμτζής , σε δικό μου τζάμι που μου έκανε στρογγύλεψε όλες τις γωνίες (εκτός από απλό σμυριδόπανο με το χέρι , και με ειδικό μηχάνημα ) μην στο δώσει έτσι απλά κομμένο και σου φθείρει την ράγα.

Καλορίζικοι και οι τενεκέδες φέτας ! .. αν ξαναβάλεις τενεκέ , βάλε και κάτι στο πάτωμα π.χ. ένα αφρώδες σαν φελιζόλ σφουγγάρι επιφάνειας

skfn
24-08-13, 09:31
Ευχαριστώ για το tip!
Ένα vetex κάνει ?
Αν το πάρω κάνα χιλιοστό παχύτερο είναι καλλίτερα και πιο ανθεκτικό νομίζω?

Κυριακίδης
24-08-13, 09:40
Ότι να ναι δεν έχει σημασία αρκεί να είναι κάπως ελαστικό .

Αυτό γιατί ο πάτος του τενεκέ δεν είναι δυνατόν να πατάει πάνω στο τζάμι σε όλη την επιφάνεια εφαρμοστά , έτσι ώστε να διανέμετε το βάρος ισάριθμα (π.χ. μπορεί οι γωνίες να πιέζουν το τζάμι αφόρητα με αποτέλεσμα να σπάσει λόγω ισχυρής αιχμής) . ενώ με κάτι μαλακό από κάτω σε όλην την επιφάνεια το βάρος θα μοιραστεί ισάριθμα χωρίς αιχμές. Άλλο τόσο καλύτερα όταν τον βγάζεις τον τενεκέ από εκεί που οι αιχμές είναι ότι χειρότερο για να σπάσει ένα τζάμι (απλό)