PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση L-N ντουί λαμπτήρα φωτισμού ψυγείου



limas
18-08-13, 20:04
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση, ταπεινή για τους περισσότερους.

Εχω βγάλει το ντουί από το ψυγείο γιατί είχε καεί το λαμπάκι. Αλλάζω λαμπάκι με καινούργιο, τοποθετώ ξανα αλλά δεν ανάβει. Στις παροχες, ένα μπλε και ένα κάπως καφέ καλώδιο, έρχονται τα ~230. Μέσα στο ντουί δεν μέτρησα. Δεν θυμάμαι που έμπαινε κάθε καλώδιο. Από πίσω το ντουί γράφει σε κάθε μία έπαφή αντίστοιχα L, N.

Μπορείτε να μου πέιτε που μπαινει κάθε καλώδιο;

Κυριακίδης
19-08-13, 01:47
Όπως και να τα βάλεις 2 φορές τυχερός θα είσαι . και εφόσον λες ότι "έρχονται τα 230 βολτ . τότε απλά δεν τερματίζει η λάμπα στο ντουί ή οι λάμες του ντουί είναι "καθισμένες" ή στραβωμένες και δεν φτάνουν στον κάλυκα της λάμπας . Κάνε ένα τέστ με το ντουί εκτός ψυγείου και δοκίμασε το με απλό φις και απευθείας στην πρίζα , αν ανάβει είσαι έτοιμος να το ξαναβάλεις στην θέση του

limas
19-08-13, 15:12
Όπως και να τα βάλεις 2 φορές τυχερός θα είσαι . και εφόσον λες ότι "έρχονται τα 230 βολτ . τότε απλά δεν τερματίζει η λάμπα στο ντουί ή οι λάμες του ντουί είναι "καθισμένες" ή στραβωμένες και δεν φτάνουν στον κάλυκα της λάμπας . Κάνε ένα τέστ με το ντουί εκτός ψυγείου και δοκίμασε το με απλό φις και απευθείας στην πρίζα , αν ανάβει είσαι έτοιμος να το ξαναβάλεις στην θέση του

εβγαλα το ντουι απο το ψυγειο κ λυγισα λιγο τα λαμακια προς τα επανω.

Το καινουργιο λαμπακι που ειχα παρει το δοκιμασα σε αλλο ντουι και δν αναβε. Οποτε πηγα και μου το αντικατεστησαν.

Επανατοποθετησα το λαμπακι το καινουργιο και ολο μαζι το ντουι στην θεση του στο ψυγειο.

Και αναψε!

Ευχαριστω πολυ κ Κυριακιδη για την βοηθεια.

Κυριακίδης
19-08-13, 20:42
Μέσα στο ντουί δεν μέτρησα. Δεν θυμάμαι που έμπαινε κάθε καλώδιο.

Ποτέ μην μετράς μέσα σε ντουί , είτε είναι δοκιμαστικό κατσαβίδι είτε πολύμετρο ... προτιμότερο να χρησιμοποιείς την διαίσθηση παρά όλα τα προηγούμενα . Ή το καλύτερο ήταν να ελέγξεις εκτός ντουι από τις επαφές
Καλή τύχη και πάντα ποιο προσεχτικός

thomaslar
20-08-13, 14:06
Εγω την πατησα με το δοκιμαστικο,βραχυκυκλωσα τα λαμακια οπως τα ακουμπησα και χτυπησε ο διακοπτης της πορτας και δεν αναβε.

limas
20-08-13, 15:33
Εγω την πατησα με το δοκιμαστικο,βραχυκυκλωσα τα λαμακια οπως τα ακουμπησα και χτυπησε ο διακοπτης της πορτας και δεν αναβε.

Παιδιά με τα ρεύματα το φοβάμαι το θέμα και για αυτό άλλωστε ρώτησα αυτην την χαζή για τους πιο έμπειρους αποριά.
Θέλει σεβασμό και προσοχή το θέμα.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις οδηγίες σας.