PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] πρόβλημα με ψυγείο



alexandrosh
13-08-13, 19:55
καλησπέρα σε ολους
εχω ενα ψυγειο Liebherr CNesf 5013 το οποιο εχει ενα πρόβλημα, καθώς δουλεύει γονατίζει ολο το σύστημα σβήνουν ολα τα λαμπάκια και ξανά επανέρχεστε μετά απο λιγα δευτερόλεπτα ξανα το ιδιο και παει λέγοντας η ιδια ιστορία για κανένα 10λεπτο μεχρι που θα ακουστεί ενα ρελε μάλλον και θα λειτουργήσει κανονικά για λιγο όμως, μπορει να εχει γινει και μετα απο διακοπη ρευματος αυτο γιατι εχουμε ενα θεμα με το ρευμα στην περιοχη που είμαι
ορίστε και ενα βιντεο για το ακριβές πρόβλημα
ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά για όποια βοήθεια
http://s200.photobucket.com/user/alexandrosp990i/media/liebherr/IMG_2431.mp4.html

georged30
13-08-13, 21:58
Λυσε το πανω μερος του ψυγειου πισω απο τους ρυθμιστες και τα ενδεικτικα λαμπακια εχει την πλακετα εκει αλλαξε οτι ηλεκτρολυτικους πυκνωτες βρεις.

alexandrosh
13-08-13, 22:29
Λυσε το πανω μερος του ψυγειου πισω απο τους ρυθμιστες και τα ενδεικτικα λαμπακια εχει την πλακετα εκει αλλαξε οτι ηλεκτρολυτικους πυκνωτες βρεις.
λες να ειναι μονο πυκνωτές; αυριο θα την βγαλω να δω τι φοράει να κατέβω θεσσαλονικη να παω να παρω και θα ενημερώσω
edit τελικα την έβγαλα τωρα και φοράει εναν μεγάλο 68μf 275v και ενα μικρο 1000μf στα 6.3v αυριο θα παω να παρω να τους αλλάξω και θα ενημερώσω αν εχει γινει παρελθόν το πρόβλημα

geoofy
20-08-13, 15:08
αν είχε φουσκώσει η πλάτη από μέσα,τίναξε τα πέταλα!:wiink:

alexandrosh
20-08-13, 15:42
τελικά μέχρι και σήμερα δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα το εχω ανεβάσει και αρκετά την ψύξη να δω μήπως κάνει τίποτα αλλά όλα οκ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

DIATHERM
20-08-13, 16:28
μπορεις να βαλεις μια φωτο απο τους πυκνωτες που ειναι χαλασμενοι...?
οι πυκνωτες εχουν σκασει...?

alexandrosh
20-08-13, 18:11
μπορεις να βαλεις μια φωτο απο τους πυκνωτες που ειναι χαλασμενοι...?
οι πυκνωτες εχουν σκασει...?
οχι δεν ειναι σκασμένος κανένας απο τους δυο ουτε καν φουσκωμένοι ώστε να πεις οτι άρπαξαν

DIATHERM
20-08-13, 21:57
απλως ρωταω γιατι ειχα μια διαφονια με ενα ηλεκτρονικο και επεμενε πως οι πυκνωτες οταν κλασουν να το πουμε και ετσι, φουσκωνουν η σκανε...
και του ελεγα οτι δεν ειναι απαραιτητο γιαυτο σε ρωταω για τους συγκεκριμενους..

Κυριακίδης
20-08-13, 23:25
http://alexkaltsas.wordpress.com/2012/04/26/esr-meter-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C F%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%85%CE%BA%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD/

konman
21-08-13, 00:34
http://alexkaltsas.wordpress.com/2012/04/26/esr-meter-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C F%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%85%CE%BA%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Και γιατι δεν περνεις ενα καπασιτομετρο.
Υπαρχει και συζητησει στη http://www.hlektronika.gr (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56104).

konman
21-08-13, 00:41
απλως ρωταω γιατι ειχα μια διαφονια με ενα ηλεκτρονικο και επεμενε πως οι πυκνωτες οταν κλασουν να το πουμε και ετσι, φουσκωνουν η σκανε...
και του ελεγα οτι δεν ειναι απαραιτητο γιαυτο σε ρωταω για τους συγκεκριμενους..

Σωστα το λες, δεν ειναι παντα εμφανες η ζημια.

Κυριακίδης
21-08-13, 10:30
Αν ήταν πάντα εμφανές η ζημιά σε πυκνωτές είτε για πλακέτες είτε για μεγαλύτερους πυκνωτές. απλά δεν θα υπήρχαν καπασιτόμετρα

Οι ζημιές που δεν είναι εμφανείς (αλλά που όμως έχουν εκ του όντως κάποιο πρόβλημα ) είναι συνήθως σε πυκνωτές που έχουν ένα μικρό εσωτερικό πρόβλημα ... δηλαδή π.χ. στους μεγάλους ας πούμε σε πλυντηρίου / air condition ως γνωστών αναφέρουν μια διαφορά λειτουργίας +/- .. 5 - 10% .. αν φτάσουν π.χ. σε διαφορά 15 - 20% που λέει ο λόγος μπορεί να μην εμφανίζουν εξωτερικά σημάδια ... αλλά να εμφανίσουν εσωτερικά σημάδια που όμως οπτικά δεν μπορούμε να τα δούμε .
Δηλαδή σε πλυντήριο που ενώ βλέπουμε ότι το μοτέρ του δεν μπορεί να γυρίσει με πλήρη ισχύ και πολεμάει να γυρίσει . (ενώ εμφανισιακά ο πυκνωτής του δείχνει καλός) αλλά εσωτερικά να έχει φθορά που υπερβαίνει την τυπική διαφορά του 5 - 10% λειτουργίας . και να είναι π.χ. στο 15 - 20% .
Βέβαια από ένα σημείο φθοράς και πάνω , άνω του 15 - 20% . π.χ. 50% και περισσότερο . τότε το εσωτερικό βραχυκύκλωμα που παρουσιάζουν καίει το διηλεκτρικό που υπάρχει μέσα τους (αύξηση θερμοκρασίας / έκκληση αερίων / αναθυμιάσεων) διογκώνει από εκεί και ύστερα τους πυκνωτές. σε προχωρημένη δηλαδή εσωτερική φθορά ... ώσπου σιγά σιγά αρχίζει και φαίνεται κατόπιν και εξωτερικά.

leosedf
28-06-14, 23:35
dbalaba αν θέλεις να απαντήσεις ΜΗΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ REPORT αλλά το "απάντηση στο θέμα".

dbalaba
29-06-14, 14:46
Καλησπέρα σε όλη την παρέα .
Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς ψυγείο με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα , αλλά μου το παρουσιάζει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η κατάψυξη . Όταν κλείσω την κατάψυξη και το έχω στην συντήρηση δουλεύει κανονικά .
Και θα ήθελα να ξέρω εάν όντως είναι θέμα πυκνωτών ή να κοιτάξω για κάτι άλλο ?
Ευχαριστώ , και περιμένω κάποια βοήθεια , γιατί εδώ στο Αίγιο που βρίκομαι μου λένε να αλλάξω την πλακέτα και μου ζητάνε εξωπραγματιά ποσά για την αλλάγή της .

alexandrosh
30-06-14, 14:31
το ιδιο εκανε στην αρχη και εμενα μετα άρχισε να το κανει και στην συντήρηση άλλαξα ολους τους πυκνωτές με κόστος 2ευρο και ολα οκ μεχρι και σήμερα