PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] Καταψύκτης AFG 8082/1 - Πρόβλημα στην ψύξη



mesitidv
01-08-13, 23:01
Μένω σε χωριό μακριά από αστικό κέντρο και είναι πολύ δύσκολο να μεταφέρω τον καταψύκτη για έλεγχο.

Δε μπορώ να ρυθμίσω την ψύξη γυρνώντας το κουμπάκι (λειτουργεί συνεχώς στους -24), ούτε μπορώ να τον σβήσω παρά μόνο όταν βγάλω την πρίζα.

Από ότι μου έχει πει ένας γνωστός υπάρχει πιθανότητα να έχει κολλήσει η πλακέτα.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Αν το αφήσω ως έχει και δουλεύει συνεχώς - πέρα από την κατανάλωση ρεύματος - επιβαρύνεται σημαντικά το μοτέρ του με αποτέλεσμα να χαλάσει ο καταψύκτης;

2. Μπορώ εγώ να ανοίξω και να ελέγξω αν υπάρχει, για παράδειγμα, κάπου κομμένο καλώδιο ή ένωση, να αφαιρέσω την πλακέτα για να την πάω κάπου να τη δουν;

Ο σειριακός αριθμός είναι 8549 808 01040

36426

Κυριακίδης
02-08-13, 00:52
1. Αν το αφήσω ως έχει και δουλεύει συνεχώς - πέρα από την κατανάλωση ρεύματος - επιβαρύνεται σημαντικά το μοτέρ του με αποτέλεσμα να χαλάσει ο καταψύκτης;

Αν και είναι σκυλιά αυτά τα μοτέρ , επιβαρύνονται και ως προς την διάρκεια και ημερομηνία λήξης / χρόνου ζωής τους. άσε που δεν σταματά να "ξεκουραστεί " λιγάκι να δροσιστεί που λέμε , και φυσικά γιατί να καταναλώνει ρεύμα χωρίς λόγο.

Το μοντέλο εσωτερικά δεν το γνωρίζω ... αλλά με βάση την φωτογραφία και το περιστροφικό κουμπί (Med - min - max ) που έχει ... θυμίζει να έχει κλασσικό μηχανικό θερμοστάτη. από "πλακέτα" το ενδεικτικό με τα λέντ μόνο.

Αν και δεν βλέπω σχετικό κουμπί που αφορά (super frost ) κουμπί που παρακάμπτει τον θερμοστάτη και λειτουργεί συνεχώς (κάποιοι αδιάβαστοι το κάνουν από αμέλεια αυτό ) .. αν είναι από αυτό .
Αλλιώς αν δεν είναι ... και εφόσον έχουμε καλή ψύξη , θεωρώ ύποπτο τον θερμοστάτη και να θέλει αλλαγή. Αν τον φέρεις π.χ. στην θέση Off και σταματάει . τότε είναι από αυτόν

mesitidv
02-08-13, 01:13
Αν και είναι σκυλιά αυτά τα μοτέρ , επιβαρύνονται και ως προς την διάρκεια και ημερομηνία λήξης / χρόνου ζωής τους. άσε που δεν σταματά να "ξεκουραστεί " λιγάκι να δροσιστεί που λέμε , και φυσικά γιατί να καταναλώνει ρεύμα χωρίς λόγο.

Το μοντέλο εσωτερικά δεν το γνωρίζω ... αλλά με βάση την φωτογραφία και το περιστροφικό κουμπί (Med - min - max ) που έχει ... θυμίζει να έχει κλασσικό μηχανικό θερμοστάτη. από "πλακέτα" το ενδεικτικό με τα λέντ μόνο.

Αν και δεν βλέπω σχετικό κουμπί που αφορά (super frost ) κουμπί που παρακάμπτει τον θερμοστάτη και λειτουργεί συνεχώς (κάποιοι αδιάβαστοι το κάνουν από αμέλεια αυτό ) .. αν είναι από αυτό .
Αλλιώς αν δεν είναι ... και εφόσον έχουμε καλή ψύξη , θεωρώ ύποπτο τον θερμοστάτη και να θέλει αλλαγή. Αν τον φέρεις π.χ. στην θέση Off και σταματάει . τότε είναι από αυτόν

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Συμφωνώ πως χρειάζεται να τον επιδιορθώσω γιατί δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεται ούτε αυτός ούτε το περιβάλλον.

Το fast freezing (κουμπί που είναι δίπλα στην ένδειξη θερμοκρασίας) είναι απενεργοποιημένο, ενώ το περιστροφικό κουμπί (off - min - med - max) δε λειτουργεί. Ακόμα και όταν το βάζω στο off ο καταψύκτης συνεχίζει να λειτουργεί (τα led σβήνουν όμως) μέχρι να τον βγάλω από την πρίζα.

Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση;

Κυριακίδης
02-08-13, 09:46
Δεν ξεκαθάρισες είναι με πλακέτα? Αν ναι εξέτασε την αν έχει ρελέ (κολλημένους) τίποτα πυκνωτές εξέταση αισθητήρα (αν έχει) ..και πιάνουν τα χέρια σου να τα "πασπατέψεις" έχει καλώς.
Αν έχει μηχανικό θερμοστάτη άλλαξε τον .

Ακόμα και όταν το βάζω στο off ο καταψύκτης συνεχίζει να λειτουργεί
Για μηχανικό θερμοστάτη (με μέγιστη προσοχή για ειδικούς) πίεσε αυτό το λαμάκι (με κόκκινο κύκλο) να δεις αν θα σταματήσει . αν σταματήσει άλλαξε τον
Σημείωση ... αυτό το λαμάκι όταν είναι "ζεστό " το ψυγείο , είναι σε μια θέση π.χ. τέρμα επάνω .. και όσο "κρυώνει" το ψυγείο .. το λαμάκι μετακινείται π.χ. προς τα κάτω . Αν εσύ το πιέσεις με προσοχή (επειδή έχει ρεύματα δίπλα στα καλώδια) με κάποιο κατσαβίδι ακόμα πιο παραπέρα ... και σταματά το ψυγείο. άλλαξε τον θερμοστάτη.
36427

mesitidv
08-08-13, 22:00
Τελικά έχει πλακέτα και δεν επισκευάζεται από ότι μου είπαν αν και δε φαίνεται να υπάρχει κάπου πρόβλημα. Δυστυχώς η λύση είναι η αντικατάσταση της με κόστος 110 ευρώ. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

JOUN
11-08-13, 12:57
^^ Φιλε Βασιλη(αν και φανταζομαι δεν θα ξαναμπεις στο φορουμ) το παραξενο θα ηταν να επισκευαζοταν η πλακετα..Τωρα γιατι χρειαζεται πλακετα και διαφορα ευπαθη ηλεκτρονικα ενας καταψυκτης τι να πω..
Μαλλον για να χαλασει και να παρεις καινουρια πλακετα η καινουριο καταψυκτη.

mesitidv
11-08-13, 13:09
Δυστυχώς, ο κόσμος λειτουργεί με κανόνες που δεν είναι προς όφελος της κοινωνίας. Για αυτό το λόγο τα αντικείμενα που αγοράζουμε είναι ευπαθή και έχουν μικρή διάρκεια ζωής. Ελπίζω στο μέλλον να αναθεωρήσουμε τις προτεραιότητες μας και να δημιουργήσουμε έναν άλλο κόσμο. Πάνω σε αυτό το ζήτημα υπάρχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις από το venusproject και το zeitgeistmovement.

Κυριακίδης
11-08-13, 13:45
Φίλε Βασίλη διέκοψα το "ενδιαφέρον " μετά από την δήλωση σου ότι χρειάζεται πλακέτα και το άφησα . γιατί θα έπρεπε να ανοίξουμε άλλα θέματα που θα ήταν χρονοβόρα και ειδικά πίσω από τις οθόνες μας . Όπως και στο θέμα στο κατά πόσο αξιόπιστοι ήταν οι υποτιθέμενοι τεχνικοί που έφερες στο ότι χρειάζεται πλακέτα. που μπορεί και να είναι κάτι άλλο π.χ. κάποιος αισθητήρας κτλ (αν και κατά βάθος πιστεύω δεν έχει πλακέτα , με εξαίρεση τα λεντ). Ο θερμοστάτης του δείχνει να είναι μηχανικός (όπως στο #4 αλλά δεν απαντήθηκε σαφέστατα λόγω του #5)

Πιστεύω ότι μπορείς να το βάλεις και πάλι μπροστά το ψυγείο σου κάνοντας το απλό, πετώντας όλες τις πρόσθετες παπαριές που βάζουν οι "νονοί του χρήματος" , και αν συμβιβάζεσαι να λειτουργήσει πρακτικά έστω και χωρίς τις ενδείξεις με τα λεντ ή χωρίς κάποιο αλάρμ (πρακτικά ως προς το αποτέλεσμα της ψύξης και μόνο) . Για να γίνουν αυτά όμως πρέπει να ξέρουμε στο σύνολο (είτε με φωτογραφίες κτλ ) τι μοντέλο είναι και τι εξαρτήματα έχει επάνω για αρχή. Εάν φυσικά δεν έχεις κάνει τίποτα μέχρι τώρα με τον συγκεκριμένο καταψύκτη.

mesitidv
11-08-13, 14:10
Ευχαριστώ όπως και να 'χει, ήδη έχω δρομολογήσει την παραγγελία της πλακέτας. Την εταιρεία επισκευής τη βρήκα μέσα από την ιστοσελίδα της αντιπροσωπίας της Whirlpool.

Δεν υπάρχει μηχανικός θερμοστάτης, διαφορετικά θα μπορούσα να τον αλλάξω και εγώ ο ίδιος. Μάλιστα, μου είπαν πως η εταιρεία στέλνει καινούργια μάσκα - όχι απλά την πλακέτα. Θεωρώ πως είναι πολύ ακριβή η όλη ιστορία, αλλά δυστυχώς χρειάζομαι τον καταψύκτη και δεν είχα την επιλογή να το ψάξω περισσότερο. Καλή συνέχεια σε όλους!

evaggeliaN
24-05-18, 00:45
Γεια σας, αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με τον καταψύκτη μου. Ήρθε ψυκτικός και άλλαξε ρελέ και πυκνωτή, δούλεψε κανονικά η κατάψυξη για μια μέρα και τώρα ξανακάνει τα ίδια. Επίσης ρώτησα σε ένα μαγαζί με ανταλλακτικά για πλακέτα ή αισθητήρα θερμότητας και μου είπε ότι έχουν καταργηθεί για το συγκεκριμένο μοντέλο. Έχω καταλήξει να συνδέω τον καταψύκτη ανά μία ώρα στο ρεύμα και διατηρώ την θερμοκρασία -16 ως -18. Μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε; Ευχαριστώ