PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] κουζινα ριχνει το ρελε



turboallani
26-07-13, 23:14
καλησπερα εχω μια κουζινα κεραμικη πιτσος σαν αυτη εδω http://kipoupoli.olx.gr/pitsos-hl532-iid-146561308
(Pitsos Hl532) δεν μπορεσα να βρω καλυτερη εικονα..
το προβλημα ειναι οτι οταν ανοιγω τον φουρνο και παω να τον ξανακλεισω τοτε κλεινει το ρελε... αυτο δεν γινεται παντα καποιες φορες μπορει να μην κλεισει , καθως στριφογυρναγα τον διακοπτη μετα δεν εκλεινε η κουζινα αλλα την αλλη μερα μολις γυρησα τον διακοπτη παλι το ιδιο εγινε εκλεισε ο ρελες
ανοιξα την κουζινα και ειδα τον διακοπτη που ειναι σαν πλακετα και εχει πανω καλωδια αλλα δεν παρατηρησα κατι που να μοιαζει με καμενο.. τι αλλο μπορει να ειναι εκτος απ τν διακοπτη που το βραχυκυκλωνει..?|το λεω γιατι η κουζινα ειναι σε επαρχια και αν ειναι πρεπει να το παρω απ δω και αυτο το εξαρτημα http://www.cortel.gr/product_info.php?manufacturers_id=121&products_id=300 το βρηκα 100 ευρω οποτε μην το αγορασω τσαμπα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κυριακίδης
27-07-13, 00:11
100 Ευρώ? Ντααααανγκ στο πάτωμα έπεσα ρε ! ... κόψε 1 μηδενικό και πολλά είναι ! (και να σου δώσουν και απόδειξη !)

Δεν νομίζω να χρειαστείς νέο διακόπτη , μπορεί και με τον ίδιο να γίνει δουλειά (εξαρτάτε την αιτία) μπορεί και τίποτα μικρο ζωύφια /ακαθαρσίες ... που κάνουν βόλτες εκεί πάνω στους διακόπτες να δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα ! και να θέλει ένα καθάρισμα. ή τίποτα λάσκα καλώδια πάνω στις επαφές του διακόπτη "τα καλώδια μπαίνουν κουμπωτά" και όχι βιδωτά (που για μένα είναι οι χειρότεροι διακόπτες που υπάρχουν !... τα κουμπωτά για τέτοιες περιπτώσεις) Είναι ρίσκο να τον πάρεις προκαταβολικά αυτόν τον πανάκριβο διακόπτη .
προτιμότερο είναι να πας να ελέγξεις την αιτία που δημιουργεί το πρόβλημα. Άσε που μπορεί να φταίει και το ρελέ . Ρίσκο μεγάλο ρίσκο.
Εγώ πάντως και να έβλεπα ότι πράγματι έχουν καταστραφεί ή χαλάσει από κάτω οι επαφές αυτού του διακόπτη ... και έπρεπε να γίνει αλλαγή ... σε καμιά περίπτωση δεν θα έβαζα της εταιρίας αλλά άλλον ταιριαστό για την ίδια δουλειά , με κόστος το πολύ 15 ευρώ.


ειδα τον διακοπτη που ειναι σαν πλακετα και εχει πανω καλωδια αλλα δεν παρατηρησα κατι που να μοιαζει με καμενο..

Αν το παρατηρούσες ... ήδη θα έπεφτε συνεχώς και πάντα το ρελέ . παρατήρησε καλύτερα από κάτω στις επαφές (πλατίνες) εκεί ακριβώς που ακουμπάνε και κλείνουν κύκλωμα , αν έχει σημάδια μαυρίσματος κτλ ή τίποτα ακαθαρσίες ύποπτες ή και σκουριές .

turboallani
27-07-13, 00:21
φιλε μου ναι τοσο μου ειπε... 100 ευρω αλλα λογικα της πιτσος αυθεντικο δεν με πειραζει να βαλω αλλο αλλα να μκου πεις αν γνωριζεις και αν ειναι για τοσο λιγο θα το παρω και θα το ρισκαρω...
απ κατω που τον εβγαλα ειχε ετσι καπως εκει που γυρναγα και γυρναγαν και απ κατω τα σιδερακια κατι σαν καφε...απ τι θυμαμαι..
οσο για τα καλωδια τα εβγαλα και τα ξαναεβαλα ενα ενα προσεκτικα και ναι οντως δεν ειναι βιδωτα ασε ταλαιπωρια
τι λες να κανω? ο διακοπτης ειναι ακριβως αυτος που σου εδειξα εχεις να μ δειξεις καποιον αλλον ?

Κυριακίδης
27-07-13, 00:55
Για να σου υποδείξω άλλον διακόπτη είναι πολύ δύσκολο και απαιτεί πολύ χρόνο και μεράκι . πρέπει να μελετηθεί ο παλιός διακόπτης στα βήματα των οπλισμών του , αλλά και στις γέφυρες που έχει διαμορφωμένες από κάτω ... αλλά και στις θέσεις του (γυρίσματος του διακόπτη) π.χ. 4 θέσεων 5 θέσεων 7 θέσεων κτλ . πολύ δύσκολο . (όταν με βάλουν φυλακή και έχω μπόλικο χρόνο εκεί ... πες μου να ασχοληθώ να το βρώ !)

36407

Μήπως οι δίπλα διακόπτες τυχαίνει να είναι παρόμοιοι του χαλασμένου? στις επαφές / στα βήματα / γέφυρες / θέσεις?


απ κατω που τον εβγαλα ειχε ετσι καπως εκει που γυρναγα και γυρναγαν και απ κατω τα σιδερακια κατι σαν καφε...απ τι θυμαμαι.
Είναι διαλυμένα? οι πλατίνες? μπορείς να τις καθαρίσεις? μπας και διορθώσουν?

turboallani
27-07-13, 02:44
Για διακοπτη καποιον ιμιτασιον ελεγα αν γνωριζες για να μην παρω της πιτσος 100 ευρω..
οι αλλοι διακοπτες δεν ειναι ετσι ο μονος διακοπτης που πισω του εχει αυτη την <<πλακετα >>
ειναι αυτος του φουρνου κανενας αλλος..
οι πλατινες που λες διαλυμενες δεν ειναι αλλα θυμαμαι καποιες ειχαν καποιο χρωμα και τις εξυσα λιγο καπως αλλα τιποτα...
αν σκεφτεις κατι πες του γιατι θα παω σε λιγο καιρο και πρεπει να το παρω αν ειναι να το φτιαξω.. :/

Κυριακίδης
27-07-13, 11:13
αν σκεφτεις κατι πες του γιατι θα παω σε λιγο καιρο και πρεπει να το παρω αν ειναι να το φτιαξω.. :/

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι με επιφύλαξη . γιατί φαντάσου τώρα να τον πάρεις τον διακόπτη και να διαπιστώσεις εκ των υστέρων ότι δεν έφταιγε μόνο αυτός ! .. ναι μεν υπάρχουν κάποια στοιχεία / αποδείξεις (στις επαφές που λες καφέ χρώμα και που τις καθάρισες ) αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο. και αυτό από την δήλωση σου ότι δεν στο κάνει πάντα ... και ότι την άλλην μέρα που το δοκίμασες στο έκανε .

Θα έλεγχα πρώτα τις συγκεκριμένες επαφές (που είναι καφέ όπως λες .. αυτές που φαίνονται προβληματικές ) για που κατευθύνονται (π.χ. για αντίσταση γκριλ? για πάνω κάτω αντίσταση φούρνου? για λάμπα? κτλ) ή καλύτερα πρώτα έλεγχος όλων των αντιστάσεων με απευθείας δοκιμή για να δω αν υπάρχει περίπτωση να είναι από αυτές το πρόβλημα. και αν όχι . τότε θα προχωρούσα στην αλλαγή του διακόπτη.