PDA

Επιστροφή στο Forum : Whirlpool Πρόβλημα με θερμοκρασία.



lazpet
20-07-13, 00:51
Καλησπέρα στην παρέα, Θέλω μια βοήθεια με ένα δίπορτο ψυγείο no frost μοντέλο δεν ξέρω γιατί το έχω στο εξοχικό εδώ και 4 χρόνια περίπου. Είναι δίπορτο σε ΙΝΟΧ χρώμα και έχει φωτεινή οθόνη στο πάνω μέρος που όταν πέσει η θερμοκρασία στην συντήρηση από μπλε χρώμα γίνεται κόκκινη ως ένδειξη ότι έχει πέσει η θερμοκρασία στην συντήρηση. Το πρόβλημα ήταν από την αρχή που το πείρα και νόμιζα ότι κάτι δεν κάνω σωστά στης ρυθμίσεις μια και ήταν καινούργιο όμως κάθε χρόνο το καλοκαίρι το πρόβλημα γίνετε όλο και πιο συχνό δηλαδή με το που πας να βάλεις 2 kg ντομάτες 4 μπύρες και κάτι μικροπράγματα άμεσος πέφτει η θερμοκρασία και από μπλε χρώμα γίνετε κόκκινη ή οθόνη. Για την αποκατάσταση της θερμοκρασίας πατώ το κουμπί και σιγά σιγά έρχεται στα καλά του. Αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει να μου δώσει ένα στίγμα του προβλήματος π.χ είναι τα υγρά του ? ή μήπως ο θερμοστάτης? ή το μοτέρ? Ευχαριστώ εκ το προτέρων
Λάζαρος

Κυριακίδης
20-07-13, 01:35
δηλαδή με το που πας να βάλεις 2 kg ντομάτες 4 μπύρες και κάτι μικροπράγματα άμεσος πέφτει η θερμοκρασία και από μπλε χρώμα γίνετε κόκκινη ή οθόνη.
Αυτό δεν σημαίνει απόλυτα πρόβλημα . Δεν είναι μόνο τα κιλά και η ποσότητα . αλλά σίγουρα και ο χρόνος που χρειάστηκε για να τα τοποθετήσεις τα πράγματα (με εννοείται ανοικτή την πόρτα για μεγάλο χρονικό διάστημα). που αυτό φέρνει στα όρια και αναγκάζει το αλάρμ (κόκκινο / πράσινο) να σε προειδοποιήσει .
Νομίζω δεν θα κάνεις τίποτα προς το παρόν . απλά φρόντισε να δεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα αν επανέρχεται στα "καλά" του και στις λογικές θερμοκρασίες . Αν ναι , τότε ουδέν πρόβλημα.
Να έχεις γνώση ότι με ένα άνοιγμα της πόρτας από τον οποιοδήποτε (ειδικά στις καλοκαιρινές μέρες) φέρνει την κατάσταση της θερμοκρασίας τουλάχιστον μισή ή 1 ώρα πίσω για να επανέλθει και πάλι στα προηγούμενα φυσιολογικά όρια.

lazpet
20-07-13, 10:51
Πέτρο καλήμερα ευχαριστώ για την άμεση απάντηση τώρα σχετικά σε πόσο χρόνο κάνει να έρθει η φυσιολογική ψύξει νομίζω πως δεν αργεί πάντα μερικές φόρες τυχαίνει να καθυστέρηση αλλά είναι πολύ σπαστικό να έχεις φιλοξενούμενους και να σκέφτεσαι ότι δεν μπορείς να βάλεις 3 -4 μπουκάλια νερό. Όσο για το άνοιγμα της πόρτας δεν την αφήνουμε πολύ χρονο ανοιχτή και επίσης στα άλλα ψυγεία που έχουμε γιατί να μην συμβαίνει αυτό?

Κυριακίδης
20-07-13, 13:38
Βάλε ένα δικό σου θερμόμετρο στο κέντρο του θαλάμου (συντήρησης ) αποβραδίς (για να μην ανοιγοκλείνεις πόρτες) και πες μας την επομένη το πρωί τι θερμοκρασία μέτρησες .. (ρύθμισε την ένταση του θερμοστάτη τουλάχιστον πάνω από το 2 - 3 ) και πες μας τι σου έδειξε .
Δεν αποκλείεται να έχει πρόβλημα απόδοσης ... αλλά πρώτα (μιας που δεν ξέρουμε για το μοντέλο και δεν είμαστε παρόντες εκεί) να ξέρουμε τουλάχιστον τι θερμοκρασία δίνει .. επίσης πες μας αν στην διάρκεια της παρακολούθησης σταματάει το ψυγείο που και που.