PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτα από διακοπή ρεύματος συντήρηση γιοκ.



bouklas22
18-07-13, 11:26
Καλήμερα παιδιά με πήραν τηλ για να κοιτάξω ένα ψυγείο το οποίο μετά από μια διακοπή ρεύματος δεν δεν δουλεύει η συντήρηση μου είπαν. Δεν ξέρω αν είναι διπλού συμπιεστή ή ποιο μοντέλο θα πάω να το δω σε λίγη ώρα άλλα πριν πάω έλεγα να ρωτήσω να μου πείτε τι να κοιτάξω διότι εγώ ασχολούμαι ποιο πολύ με τα κλιματιστικά άλλα επειδή είναι φιλος πρέπει να τον βοηθήσω..Ευχαριστώ

Κυριακίδης
18-07-13, 11:37
Αν θεωρήσουμε ως μη τυχαίο να χαλάσει ψυγείο κοντά σε χρονική στιγμή διακοπής ή βίαιης αστάθειας ρεύματος , συμβαίνει μερικές φορές να καεί το μοτέρ.

Να κοιτάξεις απλός αν λειτουργεί το μοτέρ ή όχι . τα συμπεράσματα θα τα βγάλεις παρομοίως σχεδόν με τις εμπειρίες σου στα κλιματιστικά.

bouklas22
18-07-13, 11:45
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.αυτό λογικά αν συμβαίνει θα πρέπει να είναι με δυο συμπιεστές αφού η κατάψυξη δουλεύει. αν είναι μονού τότε λογικά είναι το μοτέρ μια χαρά όποτε τι άλλο μπορεί να είναι? θερμοστάτης? ο αισθητήριας από το ανεμιστήρα της συντήρησης ( αν έχει)??

Κυριακίδης
18-07-13, 12:26
Αν είναι με ένα μοτέρ (και δεδομένου ότι έχεις καλή κατάψυξη) τότε απλός ρώτα επιπλέον τον φίλο σου από εκεί και πέρα δηλ .. (μετά την διακοπή ρεύματος , που είναι άσχετο από ότι φαίνεται) και για να μην κάνεις τον κόπο να πας τζάμπα.

Για το αν δουλεύει συνεχώς (ασταμάτητα δηλαδή) χωρίς παύσεις και για πόσο περίπου χρόνο. και παρόλα αυτά αν έχουμε καλή κατάψυξη και επιμένει το ανάποδο στην συντήρηση . Τότε μπορούμε να έχουμε υποψίες για έλλειψη υγρών . Με εξαιρέσεις στο αν είναι κάτι άλλο π.χ. αν είναι No frost με ανεμιστήρα ο οποίος από κάποια αιτία δεν λειτουργεί κτλ . φρακαρισμένο κανάλι (αεραγωγός ) του No frost από πάγους κτλ . Κυρίως να ξέρουμε τι μοντέλο είναι και τι περιλαμβάνει.

bouklas22
18-07-13, 14:47
λοιπόν παιδιά μόλις γύρισα απο το σπιτι του φίλου το ψυγείο είναι το WHIRLPOOL ARC 4218 η κατάψυξη λειτουργεί πολύ καλα και η συντήρηση εχει μικρη απόδοση τον θερμοστάτη δεν τον τσεκαρα διοτι δεν μπορεσα να ανοίξω την πλατη της καταψυξης (το φοβήθηκα λιγο) τωρα η δίοδος απο την καταψυξη προς την συντήρηση φαινόταν οκ, παρατήρησα οτι τα πράγματα στο πάνω ράφι της συντήρησης ειχαν καλη ψυξη και ετσι ειπα να δω αν δουλεύει το ανεμιστηρακι, το αποσυνδεσα απο την φύσα του και έβαλα το πολυμετρο στην θέση Buzzer και δεν ακουσα τον ήχο οποτε πρεπει να εχει χαλάσει αυτό. Εγω εκει καταλήγω βεβαία δεν ασχολούμαι με ψυγεία Τωρα εχω στείλει εναν μαστορα που ασχολειτε μόλις μαθω τη ηταν θα σας το πω.