PDA

Επιστροφή στο Forum : [Siemens] Πλυντήριο Ρούχων Siemens



dvavoul
08-07-13, 16:10
Παιδιά βοήθεια. Το πλυντήριο ρούχων που έχω Siemens δουλεύει μόνο στους 30 βαθμούς. Όταν το βάζω στα υπόλοιπα προγράμματα πλύσης μου ρίχνει τον ρελέ. Τις πταιει;;;;;;;;:confused1::confused1::confused1::co nfused1:

konman
08-07-13, 16:14
Η αντισταση.

dvavoul
08-07-13, 16:43
Η αντισταση.

Μάνο σε ευχαριστώ. Οπότε το ανοίγω, την βγάζω, την αλλάζω και όλα κομπλέ. Σωστά;

rafa1919
08-07-13, 23:20
Μάνο σε ευχαριστώ. Οπότε το ανοίγω, την βγάζω, την αλλάζω και όλα κομπλέ. Σωστά;

Δεν είναι τόσο εύκολο, αλλά ούτε και ιδιαίτερα δύσκολο. Υπάρχουν videos στο youtube από όπου μπορείς να δεις τη διαδικασία. Βέβαια, αλλάζει από πλυντήριο σε πλυντήριο.

dvavoul
09-07-13, 17:17
Σας ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να δώ πρώτα τα Videos.
Όμως επιτρέψτε μου σας παρακαλώ να κάνω μία ερώτηση που ίσως είναι χαζή.
Αν είχε καεί η αντίσταση, λογικά γιατί να πλένει στους 30 βαθμούς;;;;;

rafa1919
09-07-13, 18:00
Σας ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να δώ πρώτα τα Videos.
Όμως επιτρέψτε μου σας παρακαλώ να κάνω μία ερώτηση που ίσως είναι χαζή.
Αν είχε καεί η αντίσταση, λογικά γιατί να πλένει στους 30 βαθμούς;;;;;

Γιατί η θερμοκρασία του νερού στην Ελλάδα, ειδικά το καλοκαίρι μπορεί να φτάσει ακόμα και τους 32-33oC. Άρα, εφόσον το νερό δε θερμαίνεται περαιτέρω από τη θερμοκρασία αυτή, από εκεί προκύπτει το συμπέρασμα το φίλου Μάνου για την αντίσταση.

dvavoul
24-08-13, 22:22
Παιδιά σας ευχαριστω για την βοήθειά σας. Την αντίσταση την άλλαξα. Είχατε δίκιο. Είχε καεί.
Αφού την άλλαξα και το δοκίμασα μετά από 2 πλύσεις δεν βγάζει τα νερά και μου βγάζει μύνημα στην οθόνη "αντλία βουλωμένη".
Τι κάνω τώρα;;;;;

Κυριακίδης
24-08-13, 22:44
Ρίξε Tuboflo να ξεβουλώσει :001_tt2:

Κάτω κάτω άνοιξε και καθάρισε το φίλτρο καλά (αν έχει ήδη νερά μέσα ) άνοιξε δίπλα από το καπάκι του φίλτρου (πιθανόν να έχει) ένα λαστιχάκι βοηθητικό με τάπα . άνοιξε την τάπα από αυτό το λαστιχάκι για να φύγουν τα νερά με ήπιο τρόπο . (αν δεν έχει) άνοιξε το φίλτρο ελαφρά και άφησε να φύγουν τα νερά πάλι με ήπιο τρόπο.

Αφού τελικά καθαρίσεις/ξαναβάλεις το φίλτρο . τεστάρισε με το να βάλεις στην αρχή λίγο νερό (χωρίς απορρυπαντικό/ρούχα) και μετά βάλε το στο πρόγραμμα που βγάζει νερά . για να δεις αν τα βγάζει ικανοποιητικά (αυτό το βλέπεις είτε μέσα από την πόρτα την πλυντηρίου / είτε από την έξοδο της αποχέτευσης.