PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Ελληνικό μενού/γλώσσα



provato
05-07-13, 17:28
Έχω ένα Samsung E2652W (Champ Duos), το οποίο το έκανα flash επειδή κολλούσε στο boot, όλα εντάξει μετά απ'αυτό εκτός απο την γλώσσα. Τώρα έχει μόνο Αγγλικά και καποιες άλλες γλώσσες, αλλα όχι ελληνικά.
Ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ firmware που να έχει και τα Ελληνικά μέσα, ή κάποιο άλλο τρόπο?

rep
05-07-13, 19:40
χρηστο εδω θα βρεις τα παντα σχεδον http://www.tsar3000.com τον τροπο που θα γινει απλα γραψεις στο googlo how to update samsung e2652w και εισαι ετοιμος.

provato
05-07-13, 20:00
Απο εκεί το κατεβασα το firmware που έβαλα, αλλα δεν έχει Ελληνικά. Και δοκίμασα και 2-3 άλλα, αλλά ούτε αυτά είχαν ελληνικά.
Γενικά είχε απο κινέζικα μέχρι αραβικά. Μετα απο ψάξιμο κατάλαβα πως υπάρχουν κώδικες για τα firmware ανάλογα με την χώρα.
Η Ελλάδα έχει DY και η Κύπρος (που και αυτό έχει ελληνικά) έχει DB. πχ W2652EDY
Αλλα δεν βρίσκω πουθενά κατι τέτοιο. Βρίσκω μόνο W2652EΧΕ,W2652EJP κτλ...
Εν των μεταξύ πήγα ρώτησα σε 2 service και μου είπαν οτι γίνεται στα σίγουρα με 20ευρώ! Αυτοί πώς το κάνουν?????

rep
05-07-13, 20:06
εκτος απο τα δωρεαν site υπαρχουν και αλλοι τροποι να κανεις αναβαθμιση ,εγω εχω ufs kai z3x που εχουν σχεδον πληρη υποστιρηξη σε flash files.απλα δεν κανουν για ερασιτεχνικη χρηση.

provato
05-07-13, 20:12
Δεν με πειράζει. Καιρό θέλω να αγοράσω ενα jtag box και σκεφτόμουν να πάρω το RIFF Box λόγω της μεγάλης υποστήριξης που έχει σε HTC.
Αλλά μιας και το έφερε το θέμα, αν μπορούσες να μου προτείνεις εσύ θα το εκτιμούσα. Με τα δύο παραπάνω μπορώ να λύσω το συγκεξριμένο πρόβλημα?

rep
05-07-13, 20:19
καλο ειναι να αγορασεις ενα για καθε μαρκα και οχι ενα που τα κανει ολα γιατι δεν θα εχουν καλη υποστιρηξη.εχεις καποιο καταστημα ?αξιζει να δαπανισεις χρηματα?

provato
05-07-13, 20:39
Κατάστημα όχι, απο το σπίτι δουλεύω κυρίως. Αξίζει ναι, επειδή δεν έχει νόημα να φτιάχνεις τα hardware ενός κινητού και να αναγκάζεσαι να το στέλνεις αλλού για τα software. Και επειδή προσπαθώ να χτίσω πελατεία, πρέπει να κάνω πιο ολοκληρωμένες δουλείες. Αλλά ακόμα δεν έχω το budget να αγοράσω ενα box για το καθε κινητό, οπότε είπα να ξεκινήσω με riff box, επειδή με HTC ασχολούμαι περισσότερο.
Τεσπα, για να μη σου σπαταλήσω άλλο χρόνο καταλήγουμε οτι δεν γίνεται χωρις box?

P.S Είδα το "πολυφορτιστή" που είχες φτιάξει με εισόδους RJ-45 kai έπαθα πλάκα. Αυτή είναι εφεύρεση.
Κάνεις θαύματα με το Atmega.

rep
05-07-13, 20:46
ειναι καλο να παρεις box Οταν μπορεσεις κανουν δουλεια.το riff δεν το ξερω.οσο για τον πολυφορτιστη ειναι το ποιο χρισημο εργαλειο που εχω κανει και τον δουλευω ολη μερα καθε μερα.

provato
16-07-13, 12:49
Να ρωτήσω και κάτι άλλο?
Δεν γίνεται να αλλάξω το flash file που περιέχει την γλώσσα, με ένα άλλο, διαφορετικού μοντέλου το οποίο έχει τα ελληνικά?
Πχ. με του Ε900?
Έχω αυτα τα αρχεία στο φακελο flash:

E2652WOXEKB2_CSC.dffs
E2652WXXKB4_BIN
E2652WXXKB4_CDS
E2652WXXKB4_psi_flash
E2652WXXKB4_UI_IMAGE

Η γλώσσα δεν είναι στο CSC.dffs? Δεν γίνεται να το αντικαθιστήσω με ένα διαφορετικού μοντέλου? Η θα το χαλασω τελείως?

rep
16-07-13, 21:38
οχι δεν γινεται.