PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυκτης νερου



billtech
02-07-13, 22:07
Καλησπερα,
παιδια εψαξα μα ισως να μην ξερω να το ψαξο καλα.
Ψαχνω τροπο για να διορθωσω λιγο την ροη απο ενα ψυκτη νερου αυτα που περνουν την μπουκαλα απο πανω. Μετα απο καιρο μειωθηκε η ροη του νερου.
Φανταζομαι θα εχει πιασει λιγο πετρα. Ανοιξα το πλαστικο απο πανω και οντως ειχε αρκετη. την καθαρισα. Αλλα φανταζομαι θα εχει και αρκετη πετρα μεσα στην σωληνα που παει στον ψυκτη εκει που παγωνει το νερο.
Ή οπως το καθαριζα ισως να πεσαν κομματια εκει μεσα.
Σκεφτηκα να του βαλω λιγο ξυδι να καθαρησει. Μα θα μυριζει το νερο.

Εχετε κατι αλλο να μου προτινετε??

vasilimertzani
02-07-13, 23:37
Καλησπερα,
παιδια εψαξα μα ισως να μην ξερω να το ψαξο καλα.
Ψαχνω τροπο για να διορθωσω λιγο την ροη απο ενα ψυκτη νερου αυτα που περνουν την μπουκαλα απο πανω. Μετα απο καιρο μειωθηκε η ροη του νερου.
Φανταζομαι θα εχει πιασει λιγο πετρα. Ανοιξα το πλαστικο απο πανω και οντως ειχε αρκετη. την καθαρισα. Αλλα φανταζομαι θα εχει και αρκετη πετρα μεσα στην σωληνα που παει στον ψυκτη εκει που παγωνει το νερο.
Ή οπως το καθαριζα ισως να πεσαν κομματια εκει μεσα.
Σκεφτηκα να του βαλω λιγο ξυδι να καθαρησει. Μα θα μυριζει το νερο.

Εχετε κατι αλλο να μου προτινετε??

αυτα τα πλαστικα δεν κανουν για συνεχη χρηση.Υπαρχουν σετακια επισκευης του ψυκτη(σωληνακια και συναφη) οπου πρεπει να γινεται ανα τριμηνο.

haris_216
03-07-13, 01:14
όπως τα λέει ο βασίλης
θέλουν σε τακτά χρονικά διαστήματα αντικατάσταση τα σωληνάκια και ένα πλαστικό "σάκο" που έχουν όπου αποθηκεύεται μικρή πσοσότητα νερού στην πορεία από την μπουκάλα προς το "βρυσάκι"

aris285
03-07-13, 15:11
ριχτου υγρο αποχαλκωσης (περυδρολ και ακουαφορτε) και παπαλα τα αλατα. :biggrin::biggrin::biggrin:

billtech
03-07-13, 21:22
και μετα μπορω να πιο απο αυτο το ψυγειο?
τα σωλινακια οκ να καθαριστουν. το μεταλλικο που ειναι μεσα και παγωνει το νερο?

agis68
04-07-13, 13:31
πλάκα σου κάνει ο Αρης. Μη διανοηθεις να ρίξεις τετοια διαβρωτικά μέσα!!!! πάρε το κιτ αντικατάστασης που ανέφερα οι 2 πρώτοι κύριοι

Αποστόλης1
04-07-13, 15:29
Περιφερειακά της καμπάνας, υποδοχής φιάλης, υπάρχουν τρύπες εισαγωγής αέρα και μάλλον φράζουν τα φίλτρα, εγώ τα "διακόρευσα" με οδοντογλυφίδα και πάει καλά.
Για άλατα υποθέτω ξύδι και για απολύμανση χλωρίνη.
Για ELITE ανταλλακτικά δεν έχω βρει, αν ξέρει κάποιος με ενδιαφέρει.
:001_smile:

billtech
04-07-13, 17:44
και που βρισκω τετοια κιτ? που να ρωτησω?
που βρισκοντε τα σωληνακια αερα που ειπες?

vasilimertzani
06-07-13, 21:32
και που βρισκω τετοια κιτ? που να ρωτησω?
που βρισκοντε τα σωληνακια αερα που ειπες?

Κανε μια αναζητηση με την μαρκα του μηχανηματος.εμας ερχοντουσαν καθε τριμηνο και τα αλλαζαν σαν -αποστειρωση- με 20ευρω.

Christos Stavridis
13-05-21, 19:20
Καλησπέρα και από εμένα! Έχω αυτό τον ψύκτη https://rainbow.dev.atcom.gr/psuktes/psuktes-emfialomenou-nerou/psuktis-emfialomenou-nerou-ebac-emax/ και ξαφνικά δεν βγάζει παγωμένο νερό (όταν το πατάς ειναι ζεστό και από τους 2 διακόπτες) γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει? Μπορώ να το φτιάξω μόνος ή πρέπει να καλέσω τεχνικό??