PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυγείο ARISTON ERFV402X δεν σταματάει την ψύξη



geostrom
22-06-13, 16:14
οπος γράφει ο τίτλος έχω ενα ψυγείο Ariston και ακούω οτι δουλευει συνέχεια και ακόμα και στην χαμηλότερη βαθμίδα τα τρόφιμα είναι πολύ παγωμένα , λέτε να είναι θερμοστάτης ?

panagiwtis
22-06-13, 16:59
μπορεις να τον ελενξεις?

Κυριακίδης
22-06-13, 17:39
http://www.ransomspares.co.uk/parts/brands/ariston/fridges-freezers/erfv402x/thermostat/30086.htm

konman
22-06-13, 20:35
http://www.rompogianakis.gr/index.php?page=productDetails&product=14945

πιο κοντα και πιο φτηνα.

Η πλατη της συντηρησεις εχει παγο.

geostrom
23-06-13, 01:23
ναι έχει πάγο η πλάτη .

δεν το έχω λύση ακόμα για να τον τσεκάρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά με ψυγείο αλλά μαλλον θα το κάνω απο Δευτέρα , απλά ρωτάω αν συμβαίνει να δουλευει συνέχεια αν έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης , η μήπως αν έχει πρόβλημα πρέπει να μην δουλευει καθολου.

Κυριακίδης
23-06-13, 11:08
Συνηθισμένο φυσιολογικό πάγο όπως σε όλα τα ψυγεία ? (πρέπει να διευκρινιστεί) ή πολύ παχύ πάγο (ακανόνιστος / αφύσικος δηλαδή)
Καθάρισε εκ τον προτέρων τον πάγο άσε τον να λιώσει . ξανά βάλε το να δουλέψει και ίσως στην αρχή στις πρώτες ώρες κόψει . αν κόψει τότε υπάρχει αλλού πρόβλημα και όχι πιθανότατα στον θερμοστάτη.

1) Γιατί πιθανότατα σε συγκέντρωση χοντρού πάγου (αργότερα) ο θερμοστάτης μπορεί και να μην κόψει (βέβαια μπερδεύει λίγο η δήλωση σου ότι τα τρόφιμα τα παγώνει πολύ) που σε αυτήν την δήλωση το πιθανότερο είναι να είναι θερμοστάτης προβληματικός .. και αν είχε πράγματι (ακανόνιστο/αφύσικα χοντρό πάγο) δεν θα πάγωναν τα τρόφιμα τόσο πολύ . εννοούμε δηλαδή π.χ. ένα λεμόνι να στο κάνει "πέτρα " .

2) Τι ψυγείο είναι No frost? ή έχει στην συντήρηση απλός μια "πλάτη " ... δίπορτο?

3) Έλεγξε τα λάστιχα πόρτας μήπως έχουν κάποια μικροκενά ή διαρροές

geostrom
23-06-13, 11:48
εχει μια πολύ λεπτή στρωση πάγου στην πλάτη , το φυσιολογικο του όταν λειτουργούσε κανονικά ει ταν χωρις ίχνος πάγου στην συντήρηση.
πρεπει να είναι no frost στην συντήρηση εχει ψηλά ενα σύστημα σαν ventilater , είναι δίπορτο.
τώρα πιστεύω οτι αν ει ταν λάστιχο πόρτας δεν θα μπορούσε να αναπτυξη τόση μεγάλη ψύξη στο 1 , θα την έχανε απο την διαρροή.
μαλλον πρέπει να βρω θερμοστάτη να λύσω και να τσεκάρω με πολύμετρο .

konman
23-06-13, 12:12
πρεπει να είναι no frost στην συντήρηση εχει ψηλά ενα σύστημα σαν ventilater

Το ψυγειο σου δεν ειναι no frost, εχει δυο μοτερ.
Αλλαξε το θερμοστατη.

geostrom
23-06-13, 19:55
ευχαριστώ θα το κάνω αύριο

geostrom
26-06-13, 17:42
αλλαξα θερμοστάτη αλλα πάλη τέρμα χαμηλωμένο έχει μεγάλη ψυξη τι συμβαίνει .

Κυριακίδης
26-06-13, 18:23
Διευκρίνησε το #7 μήνυμα με το #8 .. τι ισχύει . γιατί εσύ λες ότι (μάλλον είναι No Frost) και έχει ανεμιστήρα κανάλι (δεν απάντησες στο #8 στην υποστήριξη ότι αν έχει ή όχι 2 μοτέρ αλλά 1 ) ενώ στο άλλο μήνυμα #8 . υποστηρίζει ότι είναι χωριστό δίπορτο με 2 μηχανές και ότι δεν είναι No Frost.


αλλαξα θερμοστάτη αλλα πάλη τέρμα χαμηλωμένο έχει μεγάλη ψυξη τι συμβαίνει . Πόσο χρόνος πέρασε από την στιγμή που το έβαλες μπροστά?

Εσύ τι θερμοστάτη άλλαξες της συντήρησης? Έβαλες ίδιον με ίδια χαρακτηριστικά (Κωδικός τυποποίησης κτλ ) και ίδιο μήκος αισθητήρα? τα καλώδια τα ένωσες σωστά σύμφωνα με το πρωτότυπο? (βγάλε - βάλε αντιγραφή ) τον αισθητήρα (σύρμα) το τοποθέτησες πανομοιότυπα με του παλιού στο ίδιο μήκος και θέση? από που και με ποιόν τρόπο μετράς την θερμοκρασία που έχεις μέσα στο ψυγείο.


εχει μια πολύ λεπτή στρωση πάγου στην πλάτη , το φυσιολογικο του όταν λειτουργούσε κανονικά ει ταν χωρις ίχνος πάγου στην συντήρηση.
Το παραπάνω το διάβασα όμως δεν βγαίνει νόημα . εννοείς δηλαδή ότι όταν λειτουργούσε "κανονικά" ήταν (όπως γράφεις) χωρίς ίχνος πάγου στην συντήρηση .... δηλαδή τώρα τι? έχει ίχνος πάγου? ομοιόμορφο και "πλήρως"? που σκεπάζει όλην την πλάτη (τετραγωνικά)? ή εννοείς σκεπάζει ακανόνιστα την πλάτη? π.χ. το σχήμα δεν είναι (τετραγωνικό αλλά σχεδόν σαν μια μπάλα ή οβάλ)

geostrom
26-06-13, 19:38
Να προσπαθήσω να δώσω περισσότερες διευκρινίσεις.
δεν ξέρω αν είναι no frost , το ψυγείο έχει 2 μοτέρ και εσωτερικό ανεμιστήρα η πλάτη έχει ομοιόμορφο λεπτό τετράγωνο πάγο που σχηματίζετε απο τον ανεμιστήρα .
το έχω βάλει μπροστά 2 μέρες τώρα και δουλευει συνεχώς.
τον θερμοστάτη τον προμηθεύτηκα απο ανταλλακτικα και προσκόμισα τον παλιό ώστε να είναι ίδιος αλλα μου έδωσαν ενα με κοντύτερο αισθητήρα και δεν έφτανε , κατόπιν τον αλλαξα με ενα ίδιο αλλα με μεγαλύτερο μήκος απο τον παλιό αισθητήρα οπότε περισσεύει λίγο παραπάνω ένα μέρος του αισθητήρα και το μάζεψα πίσω και έξω απο το ψυγείο αλλα αυτό ειναι μονωμένο.
ο αισθητήρας μπήκε στο ψυγείο στο ιδιο βάθος που ηταν και ο παλιός και επίσης ειναι της συντήρησης.

Κυριακίδης
26-06-13, 23:00
Δες τι κωδικό γράφει ο παλιός θερμοστάτης π.χ. κάτι σαν Κ59 ... Κ57 ... κτλ και τι γράφει ο καινούριος?

geostrom
26-06-13, 23:18
ο παλιός γράφει Α13 0420 Β238 000 CFC FREE +
και ο καινούργιος A13-1002 KIT θέση 17E9

geostrom
28-06-13, 16:09
αλλαξα θερμοστάτη ξανά με ενα πιο ευαίσθητο RANCO VT-93 αλλα τίποτα .

Κυριακίδης
28-06-13, 18:18
μετά τον 100ο θερμοστάτη που θα αλλάξεις .. ίσως να το πετύχεις ! Φίλε Γιώργο δεν πάει έτσι .. έστω και σταμάτησε ο ποιο "ευαίσθητος" δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις και καλά αποτελέσματα.

Με παραξενεύει στο 1ο μήνυμα σου που λες ότι στα παγώνει πολύ τα τρόφιμα . και υποψιάζομαι διάφορα. όπως π.χ. να εννοείς ότι παγώνει πολύ τα τρόφιμα (αλλά στην κατάψυξη και όχι στην συντήρηση) στον χώρο δηλαδή που ακουμπά ο αισθητήρας του θερμοστάτη .
Άλλο η ψύξη στην κατάψυξη και άλλο στην συντήρηση . στο δεύτερο μπορεί η ψύξη να είναι δράμα . γιαυτό ελέγχουμε με κάποιο θερμόμετρο για την πραγματική θερμοκρασία του θαλάμου συντήρησης και όχι περισσότερο για την κατάψυξη.

Θέλω να μου πεις και το εξής
Ο θερμοστάτης που έβαλες έχει 4 επαφές . 3 κανονικά . η τέταρτη είναι η γείωση . εκεί πάνω στις 3 επαφές αν πρόσεξες έχει κάποιες αριθμήσεις π.χ. 3 - 4 - 6 . το πρόσεξες αυτό? τα έβαλες όπως έχουν? βγάλε βάλε δηλαδή από τον παλιό στον καινούριο.

geostrom
29-06-13, 01:04
Πετρο είναι ολοφάνερο οτι το μοτέρ της συντήρησης που αφορά και το θερμοστάτη που αλλαξα δουλευει συνέχεια και γιαυτο εχει και μεγάλη ψύξη , πριν αφαιρεσω τον παλιό θερμοστάτη έγραψα με μαρκαδόρο πάνω στα φις τα νούμερα ( 3 ,4, και 6 ) για να μην κάνω λάθος , τον πιο ευαίσθητο θερμοστάτη μου τον προτεινε τεχνικός που πέρασε για μια προχειρη ματιά .

LabMan
29-06-13, 14:52
Εκ των προτέρων πρέπει να πω ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην επισκευή ψυγείων αλλά θα πώ την άποψή μου.

Μήπως, λέω μήπως το πρόβλημα είναι στα ηλεκτρονικά του ψυγείου? Πιο συγκεκριμένα στο ένα από τα ρελέ. Υπάρχει πιθανότητα να έχει κολλήσει το ρελέ στη θέση NC. Λογικά το συγκεκριμένο ψυγείο πρέπει να έχει 3 ρελέ 24V πάνω στην πλακέτα. Τα δύο πρέπει να είναι ακριβώς ίδια (ένα για τη συντήρηση και ένα για την κατάψυξη). Έλεγξε αν οπλίζουν/αφοπλίζουν τα ρελέ. Αν κάποιο δεν οπλίζει/αφοπλίζει τότε είναι εκεί το πρόβλημα. Βάλε και τον παλιό θερμοστάτη.

Ελπίζω να βοήθησα.

Κυριακίδης
30-06-13, 00:54
Καλωσόρισες LabMan δεκτή η πρόταση σου και λογική . (είναι που δεν γνωρίζουμε τι περιλαμβάνει το μοντέλο ) .. έχεις έγκυρες πηγές ότι το μοντέλο αυτό περιλαμβάνει τέτοια πλακέτα?

manos_3
30-06-13, 01:51
Εκ των προτέρων πρέπει να πω ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην επισκευή ψυγείων αλλά θα πώ την άποψή μου.

Μήπως, λέω μήπως το πρόβλημα είναι στα ηλεκτρονικά του ψυγείου? Πιο συγκεκριμένα στο ένα από τα ρελέ. Υπάρχει πιθανότητα να έχει κολλήσει το ρελέ στη θέση NC. Λογικά το συγκεκριμένο ψυγείο πρέπει να έχει 3 ρελέ 24V πάνω στην πλακέτα. Τα δύο πρέπει να είναι ακριβώς ίδια (ένα για τη συντήρηση και ένα για την κατάψυξη). Έλεγξε αν οπλίζουν/αφοπλίζουν τα ρελέ. Αν κάποιο δεν οπλίζει/αφοπλίζει τότε είναι εκεί το πρόβλημα. Βάλε και τον παλιό θερμοστάτη.

Ελπίζω να βοήθησα.

Παρόμοια βλάβη μου είχε τύχει σε ψυγείο(Να ψύχει πάρα πολύ).Το ένα ρελέ δεν όπλιζε...!!!Το άλλαξα και όλα ΟΚ!!!

LabMan
30-06-13, 12:17
Καλωσόρισες LabMan δεκτή η πρόταση σου και λογική . (είναι που δεν γνωρίζουμε τι περιλαμβάνει το μοντέλο ) .. έχεις έγκυρες πηγές ότι το μοντέλο αυτό περιλαμβάνει τέτοια πλακέτα?

Φυσικά και δεν έχω έγκυρες πηγές για το ψυγείο διότι όπως είπα δεν ασχολούμαι με ψυγεία. Απλώς μια φορά έτυχε να κοιτάξω ένα Miele ενός γνωστού μου και το πρόβλημα ήταν αυτό. Το ψυγείο έχει σίγουρα πλακέτα με ηλεκτρονικά με τα ρελέ πάνω. Άλλωστε μπορείς να τα ακούσεις κάθε φορά που ανοίγει/κλείνει το κάθε μοτέρ. Εσύ θα βρεις τη πλακέτα και θα μας πεις. Πρέπει να είναι λογικά στο πάνω μέρος του ψυγείου.

Ερώτηση : Ξέρεις από ηλεκτρονικά καθόλου? Ηλεκτρονικός είσαι ή ψυκτικός? Αν είσαι ψυκτικός και το πρόβλημα είναι όντως αυτό που λέω, καλό θα είναι να βρεις κάποιον ηλεκτρονικό. Αν είναι στα μηχανολογικά του ψυγείου δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι το πρόβλημα και δεν θέλω να σε κατευθύνω με λάθος τρόπο.

Έχουμε και λέμε. Βρες τη πλακέτα. Έλεγξε τα ρελέ. Αν κάποιο έχει πρόβλημα άλλαξέ το. Αν δουλεύουν σωστά και τα τρία τότε το πρόβλημα είναι κάπου αλλού.

geostrom
30-06-13, 16:04
ηλεκτρονικός είμαι και στην κορυφή που είναι ο θερμοστάτης δεν έχει πλακέτα καθόλου , παρόλα αυτά κάλεσα τεχνικό διαπίστωσε ότι ο αισθητήριας δεν περνούσε μέσα στο ψυγείο , υπήρχε μια στρογγυλη τάπα μεσα στο ψυγείο που ωμός δεν ξεβίδωνε γιατί είχε χαλάσει η βίδα αφαιρέθηκε δια της βίας και εκει κατάληξε ο αισθητήρας οπου ξανα τοποθετήθηκε η τάπα .
Ώμος το ψυγείο κλείνει σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία και παλι δεν ξέρω αν φταίει οτι την τοποθέτησε με σιλικόνη γιατί εχε χαλάσει η βίδα , προφανως ο θερμοστάτης δεν παίρνει καλή ψύξη εκεί , θα προσπαθήσω να τον ρυθμίσω με την ρέγουλα που έχει απο πίσω για να κλείνει πιο νωρίς .


edit : όταν λέω μεγάλη θερμοκρασία εννοω οτι παγωνη πολύ περισσότερο απο το κανονικό οπότε ανάποδα το διατυπώνω