PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Αγορά πλυντηρίου ρούχων



rafa1919
17-06-13, 19:18
Γεια σας και πάλι, μέλη του howtofixit.gr. Αυτή τη φορά, εκτός από το να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για τις πολύτιμες συμβουλές σας σχετικά με το ψυγείο, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε. Σε μία γνωστή μου οικογένεια χάλασε το πλυντήριο ρούχων και όλες οι λευκές συσκευές γενικά λόγω προβλήματος του δικτύου της ΔΕΗ. Συγκεκριμένα, στο σπίτι τους απ'ότι μου είπαν παρατήρησαν ότι έγινε υπέρταση του ρεύματος για περίπου 20-30 λεπτά συνεχόμενα, μέχρις ότου κάηκε ολόκληρος ο πίνακας (τον είδα με τα ίδια μου τα μάτια!). Συνεπώς, λόγική συνέπεια ήταν να έχουν καταστραφεί ολοσχερώς όλες οι συσκευές. Τέλος πάντων, για να μη γίνομαι κουραστικός, εκείνοι αγόρασαν καινούρια κουζίνα, ψυγείο, πλυντήριο πιάτων, πλήρωσαν και χρυσό τον ηλεκτρολόγο για την εγκατάσταση καινούριου πίνακα. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι άνθρωποι δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν πλυντήριο ρούχων, αποφάσισα να τους χαρίσω το δικό μου Whirlpool που είναι 1 έτους περίπου. Ευκαιρία, γιατί πάντα ήθελα ένα Miele, να αγοράσω ένα μοντέλο. Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο: http://www.miele.gr/gr/household/products/washingmachines_models_W_6546_WPS-29366.htm και http://www.miele.gr/gr/household/products/washingmachines_models_W_5873_WPS_Edition_111-60314.htm. Με βλέπω να τείνω περισσότερο στο δεύτερο, αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο πρόλογο.

Κυριακίδης
17-06-13, 20:46
Το 2ο θα έλεγα .. λόγω το +1 κιλό παραπάνω (για δύσκολους που θέλουν να πλύνουν εκτός από κουβέρτες και ... καραβόπανα !!) .. κατά τα άλλα δεν έχουν σημαντικές διαφορές και κοστίζει από ότι βλέπω από 999 ευρώ έως και 1100.
Προσωπικά αποφεύγω τα Γερμανικά .. λόγω κρίσης *

Έχω το whirpool 6th sense (8 χρόνια τώρα) . και εκτός από "καραβόπανα" .. μόνο για χαρμανιέρα δεν το δοκίμασα ! πολύ ευχαριστημένος (είναι σαν το παρακάτω αλλά έχει αλλάξει το δικό μου δεν έχει ψηφιακό καντράν)
http://www.youtube.com/watch?v=66LdajyOQHU

Μάλλον αυτό είναι το μοντέλο μου (αλλά και πάλι είναι διαφορετικό ) και είναι για 9 κιλά .
http://www.ebay.co.uk/itm/BRAND-NEW-WHIRLPOOL-AWOE9760-9KG-LOAD-6TH-SENSE-WASHING-MACHINE-RRP-499-/300918362713
Μην φανταστείς κανένα "ελαφρύ" πλυντήριο . αφού 4 άτομα δεν μπορούσαν να το ανεβάσουν στον 1ο όροφο που μένω!
και κατά πολύ φτηνότερο του Miele . και με επέκταση εγγύησης (εαν το θέλεις) κτλ κτλ

rafa1919
17-06-13, 21:07
Το 2ο θα έλεγα .. λόγω το +1 κιλό παραπάνω (για δύσκολους που θέλουν να πλύνουν εκτός από κουβέρτες και ... καραβόπανα !!) .. κατά τα άλλα δεν έχουν σημαντικές διαφορές και κοστίζει από ότι βλέπω από 999 ευρώ έως και 1100.
Προσωπικά αποφεύγω τα Γερμανικά .. λόγω κρίσης *

Έχω το whirpool 6th sense (8 χρόνια τώρα) . και εκτός από "καραβόπανα" .. μόνο για χαρμανιέρα δεν το δοκίμασα ! πολύ ευχαριστημένος (είναι σαν το παρακάτω αλλά έχει αλλάξει το δικό μου δεν έχει ψηφιακό καντράν)
http://www.youtube.com/watch?v=66LdajyOQHU

Μάλλον αυτό είναι το μοντέλο μου (αλλά και πάλι είναι διαφορετικό ) και είναι για 9 κιλά .
http://www.ebay.co.uk/itm/BRAND-NEW-WHIRLPOOL-AWOE9760-9KG-LOAD-6TH-SENSE-WASHING-MACHINE-RRP-499-/300918362713
Μην φανταστείς κανένα "ελαφρύ" πλυντήριο . αφού 4 άτομα δεν μπορούσαν να το ανεβάσουν στον 1ο όροφο που μένω!
και κατά πολύ φτηνότερο του Miele . και με επέκταση εγγύησης (εαν το θέλεις) κτλ κτλ

Ωραίος φίλε Πέτρο. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ τελικά το δεύτερο θα πάρω (όχι ότι δεν είναι καλά τα Whirlpool) γιατί μου αρέσει η αδιαχάρακτη εμαγιέ πρόσοψη και ο κινητήρας FU μαζί με τις πολλές ρυθμίσεις στα μενού (είμαι ηλεκτρονικάκιας, τι να κάνουμε). :wiink:

Υ.Γ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι κάτι που άκουσα, ότι τα Miele μεταφέρονται-παραδίδονται όλα μόνο με γερανό (με εξαίρεση εάν μένεις ισόγειο) κι εγώ μένω στο 12ο όροφο. Επειδή είναι πολύ, πολύ βαρύ (σχεδόν 100 κιλά!!!) είχα αυτήν την απορία. Ξέρεις εάν αυτό αληθεύει;

Κυριακίδης
17-06-13, 21:33
Κι εγώ τελικά το δεύτερο θα πάρω
Σωστός ... το + 1 κιλό παραπάνω μόνο καλό είναι ... κακό δεν είναι ... και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πλύνεις και λιγότερα ρούχα αν δεν το θέλεις .. και το άλλο είναι ότι προσωπικά με την προϋπόθεση (ασχέτως μάρκας) ... αυτά που έχουν + έστω 1 κιλό παραπάνω φορτίου ... έχω την εντύπωση ότι είναι και τα ποιο ανθεκτικά .


(όχι ότι δεν είναι καλά τα Whirlpool)
Δεν είναι καλά τα "φτηνιάρικα" τα μικρά .. και εγώ φοβήθηκα τότε να πάρω το 6th sense γιατί πριν 8 χρόνια δεν άκουγα και καλά πράγματα τότε ... αλλά τώρα έχω φτάσει σε σημείο να τα θεωρώ ανώτερα της Miele πίστεψε το.


Υ.Γ. Το μόνο που με προβληματίζει είναι κάτι που άκουσα, ότι τα Miele μεταφέρονται-παραδίδονται όλα μόνο με γερανό (με εξαίρεση εάν μένεις ισόγειο) κι εγώ μένω στο 12ο όροφο. Επειδή είναι πολύ, πολύ βαρύ (σχεδόν 100 κιλά!!!) είχα αυτήν την απορία. Ξέρεις εάν αυτό αληθεύει;
Και που είναι το πρόβλημα? εσύ θα το μεταφέρεις? άμα πληρώνεις ... εσύ κάτσε στον καναπέ και φώναζε στους 4 + τον γερανό που θα το μεταφέρουν ... και λέγε τους ... αγαπούλες προσοχή μην το γραντζουνίσετε ... θα σας το στείλω πίσω για μικροέλεγχο!!

Είναι όντως βαριά ... και επειδή έχω "ζήσει" και τα Miele από κοντά ... το 6th Sense μου φάνηκε βαρύτερο με διαφορά από του Miele .

konman
18-06-13, 10:16
Το Σαββατο ειδα ενα πλυντηριο της Miele και απελπιστηκα
με την κατασκευη του αλλα και με τον τροπο που
λειτουργει
(δεν μπορουν να ακυρωσουν το προγραμμα που επελεξαν)


Αν δεν εγραφε πανω Miele δεν θα εκανε πανω απο 400€.

Ειναι το ιδιο με το πρωτο πλυντηριο που αναφερεις.

Παρε κανενα πιο φθηνο αν δεν εχει σκοπο να πετας τα χρηματα σου.

rafa1919
18-06-13, 11:09
Το Σαββατο ειδα ενα πλυντηριο της Miele και απελπιστηκα
με την κατασκευη του αλλα και με τον τροπο που
λειτουργει
(δεν μπορουν να ακυρωσουν το προγραμμα που επελεξαν)


Αν δεν εγραφε πανω Miele δεν θα εκανε πανω απο 400€.

Ειναι το ιδιο με το πρωτο πλυντηριο που αναφερεις.

Παρε κανενα πιο φθηνο αν δεν εχει σκοπο να πετας τα χρηματα σου.
Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ για την απάντηση. Παρ'όλα αυτά, επειδή κι εγώ έχω δει και τα δύο μοντέλα από κοντά αλλά και ως εκθεσιακά (διαφανή στο εσωτερικό) κομμάτια στο Miele house, θα έλεγα ότι μπορεί να μην έχουν τη θρυλικά κατασκευή των παλαιών Miele, αλλά και πάλι είναι κορυφαία. Οι καινοτομίες και τα χαρακτηριστικά που ενσωματώνουν δεν τα έχουν τα άλλα πλυντήρια.

Υ.Γ. Όσον αφορά τη μηνιαία πλύση χωρίς φορτίο για τον καθαρισμό του πλυντηρίου, τι υλικά προτείνετε να χρησιμοποιήσω; Κιτρικό οξύ, το καθαριστικό της Miele, μαγειρική σόδα & λευκό ξύδι ή τη σκόνη απορρυπαντικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
18-06-13, 11:13
Αν δεν εγραφε πανω Miele δεν θα εκανε πανω απο 400€.

Κόψε και άλλο ένα μηδενικό .. και 40 Ευρώ πολλά είναι...

Το να μην μπορείς να ακυρώσεις ένα πρόγραμμα σαν "κύριος" της συσκευής που κατέχεις .. για μένα θεωρείται επάξια "μπακατέλα" ή π.χ. μερικά πλυντήρια αν επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα και ενδιάμεσα σου έτυχε κάτι ή θέλεις να αλλάξεις την επιλογή του προγράμματος .. δεν σου το επιτρέπει ! και πρέπει να περιμένεις να ολοκληρωθεί το προηγούμενο πρόγραμμα ! Αυτό σημαίνει καθαρά ανευθυνότητα και αδιαφορία "εξελιγμένου" σχεδιασμού από την εταιρία

rafa1919
18-06-13, 11:36
Κόψε και άλλο ένα μηδενικό .. και 40 Ευρώ πολλά είναι...

Το να μην μπορείς να ακυρώσεις ένα πρόγραμμα σαν "κύριος" της συσκευής που κατέχεις .. για μένα θεωρείται επάξια "μπακατέλα" ή π.χ. μερικά πλυντήρια αν επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα και ενδιάμεσα σου έτυχε κάτι ή θέλεις να αλλάξεις την επιλογή του προγράμματος .. δεν σου το επιτρέπει ! και πρέπει να περιμένεις να ολοκληρωθεί το προηγούμενο πρόγραμμα ! Αυτό σημαίνει καθαρά ανευθυνότητα και αδιαφορία "εξελιγμένου" σχεδιασμού από την εταιρία

Τα έχω δοκιμάσει εν λειτουργία και τα δύο μοντέλα και το πρόγραμμα διακόπτεται κρατώντας πατημένο το πλήκτρο start-stop για 5 δευτερόλεπτα.

konman
18-06-13, 16:42
Τα έχω δοκιμάσει εν λειτουργία και τα δύο μοντέλα και το πρόγραμμα διακόπτεται κρατώντας πατημένο το πλήκτρο start-stop για 5 δευτερόλεπτα.


Και ομως το πλυντηριο που ειδα ειναι 2,5 ετων και δεν ακυρωνει το
προγραμμα με τιποτα οτι και να του εκανα.


Οι καινοτομίες και τα χαρακτηριστικά που ενσωματώνουν δεν τα έχουν τα άλλα πλυντήρια.

Και παλι κανεις λαθος γιατι η Miele αγοραζει τις πατεντες απο αλλες εταιριες και της
λανσαρει σαν δικες της.

Εγω παντως δεν θα αγοραζα ποτε πλυντηριο το οποιο να μην εχει
ψεκασμο νερου απο το πανω μερος.


Αν εχεις καποιον γνωστο που εχει miele κατω απο 6 ετων ρωτησε των,
αν παλι δεν εχεις θα ρωτανε εσενα.

Και θα εισαι καπως ετσι: :sneaky2: ](*,) :hammer:

rafa1919
18-06-13, 20:39
Και ομως το πλυντηριο που ειδα ειναι 2,5 ετων και δεν ακυρωνει το
προγραμμα με τιποτα οτι και να του εκανα.



Και παλι κανεις λαθος γιατι η Miele αγοραζει τις πατεντες απο αλλες εταιριες και της
λανσαρει σαν δικες της.

Εγω παντως δεν θα αγοραζα ποτε πλυντηριο το οποιο να μην εχει
ψεκασμο νερου απο το πανω μερος.


Αν εχεις καποιον γνωστο που εχει miele κατω απο 6 ετων ρωτησε των,
αν παλι δεν εχεις θα ρωτανε εσενα.

Και θα εισαι καπως ετσι: :sneaky2: ](*,) :hammer:

Δηλαδή, αντί για κάποιο από τα μοντέλα που ανέφερα αρχικά θα πρότεινες αυτό: http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/116139-korting-kw9665k#prettyPhoto ή κάποιο άλλο;

Κυριακίδης
19-06-13, 00:09
Δηλαδή, αντί για κάποιο από τα μοντέλα που ανέφερα αρχικά θα πρότεινες αυτό:http://www.kotsovolos.gr/site/househ...5k#prettyPhoto (http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/washing-machines/116139-korting-kw9665k#prettyPhoto) ή κάποιο άλλο;

Ουυυυ με την μια !!! ... στην θέση σου (και σε σύγκριση με τα λεφτά που έχει το 1 Miele) θα έπαιρνα 2 τέτοια και το άλλο θα το είχα αβάντα σε περίπτωση που χαλάσει το ένα ... και ας κάνει μήνες να το φτιάξουν :001_tt2:

rafa1919
19-06-13, 00:15
Ουυυυ με την μια !!! ... στην θέση σου (και σε σύγκριση με τα λεφτά που έχει το 1 Miele) θα έπαιρνα 2 τέτοια και το άλλο θα το είχα αβάντα σε περίπτωση που χαλάσει το ένα ... και ας κάνει μήνες να το φτιάξουν :001_tt2:

Πολύ ωραία. Αύριο κιόλας θα το παραγγείλω μαζί με το αντίστοιχο στεγνωτήριο (αν και δεν νομίζω ότι θα μου χρειαστεί ιδιαίτερα με τις 1600 στροφές!!!). Πράγματι, συνδυάζει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά με τη καλύτερη ενεργειακή κατηγορία που έχω δει ποτέ σε πλυντήριο (Α+++++ ή Α+++-20%). Πραγματικά φοβερό. Ευχαριστώ Πέτρο! ;)

Κυριακίδης
19-06-13, 08:43
1600 στροφές για 9 κιλο .. ( και στις πληροφορίες κατασκευαστή ) λέει ότι ζυγίζει

η συσκευή 80 κιλά .... θα κάνω πίσω για το Korting (μάλλον για μούφα μου μυρίζει)
δεν είμαι ειδικός ... αλλά το 6τh Sense ζυγίζει κοντά 140 - 150 κιλά (για να καταφέρνει να μην κουνιέται ρούπι στο στίψιμο με κουβέρτες) ... τώρα για 80 κιλά που λέει για το Korting ... δεν ξέρω δεν μου αρέσει (δεν το γνωρίζω το μοντέλο από κοντά)

80 κιλά συσκευή σηκώνεται σίγουρα με 2 άτομα .. ενώ το άλλο θέλει γερανό !!

Ας ακούσουμε και άλλες απόψεις ...

rafa1919
19-06-13, 09:12
αλλά το 6τh Sense ζυγίζει κοντά 140 - 150 κιλά (για να καταφέρνει να μην κουνιέται ρούπι στο στίψιμο με κουβέρτες)

Δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να υπάρχει περίπτωση να ζυγίζει το πλυντήριο σου 140-150 κιλά (Απ'ότι ξέρω τα πιο βαριά είναι τα Miele στα 98 κιλά), εκτός κι αν μιλάμε για επαγγελματικό μοντέλο σαν κι αυτό: http://www.appliancesonline.co.uk/product/PROW0614II-Whirlpool-Washing-Machine-Stainless-Steel-22187.aspx

Η σταθερότητα κατά την πλύση και το στύψιμο δεν εξαρτάται μόνο από το βάρος του πλυντηρίου, αλλά κυρίως από το σωστό leveling και την ποιότητα των αντιβάρων-shock absorbers. Παρ'όλα αυτά, και το δικό μου whirlpool που ζύγιζε μόνο 72 κιλά (6κιλο) δεν κουνιώταν καθόλου ούτε όταν έκανα ένα hard test βάζοντάς το να ξεβγάλει και να πλύνει ένα jean παντελόνι.


1600 στροφές για 9 κιλο .. ( και στις πληροφορίες κατασκευαστή ) λέει ότι ζυγίζει

η συσκευή 80 κιλά ....

Μπορεί να ζυγίζει μόνο 80 κιλά, αλλά πήγα μία βόλτα σήμερα το πρωί από την αντιπροσωπεία και μόλις τους είπα ότι ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, με πήγαν στο χώρο που τα εκθέτουν και μου έδειξαν το ίδιο μοντέλο χωρίς τα πλαϊνά και το επάνω καλύμματα. Είχε 6 ελατήρια (τρία σε κάθε μεριά), 4 shock absorbers (2 σε κάθε μεριά) και 4 ξεχωριστά χαλύβδινα (όχι τσιμεντένια) αντίβαρα, γεγονός το οποίο μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. Μάλιστα, μου έκαναν κι ένα γρήγορο test στο στύψιμο και με ένα μόνο βαρύ ρούχο αλλά και με γεμάτο τον κάδο: 1ον δεν κουνήθηκε καν από τη θέση του με μηδενικές αναταράξεις (μπορώ να πω καλύτερα κι από Miele) και 2ον το μοτέρ (inverter brushless) ήταν τόσο, τόσο μα τόσο αθόρυβο. Πραγματικά καταπληκτικό πλυντήριο. Βέβαια θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις-προτάσεις μόνο και μόνο για να έχω μία πιο γενική εικόνα, μιας και δεν αγοράζεις πλυντήριο κάθε μέρα.

Κυριακίδης
19-06-13, 11:09
Δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να υπάρχει περίπτωση να ζυγίζει το πλυντήριο σου 140-150 κιλά (Απ'ότι ξέρω τα πιο βαριά είναι τα Miele στα 98 κιλά), εκτός κι αν μιλάμε για επαγγελματικό μοντέλο σαν κι αυτό:

Και όμως για να το πλαγιάσω ή να το μετακινήσω το 6th Sense αναγκάζομαι να πατήσω με τα πόδια στην γωνία ενός τοίχου (στο μπάνιο που το έχω) ... να σταθώ σχεδόν οριζόντια για να το πλαγιάσω !! .. έχω μετακινήσει και Miele και αυτό το κάνω ότι θέλω στηριζόμενος όρθια . από εκεί βγάζω και το συμπέρασμα ότι πρέπει να είναι 140 κιλά (αν λες ότι το Miele είναι στα 98).
Θα το ψάξω για το βάρος πόσο ακριβώς είναι για το δικό μου ... δεν το βρίσκω γιατί έχει παρόμοια μοντέλα 9κιλών αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια.

συμφωνώ επίσης ότι δεν είναι μόνο το βάρος που προσφέρει εγγύηση σταθερότητας ... όπως λες με ελατήρια και άλλες τεχνικές , αλλά π.χ. και 100 ελατήρια να βάλουμε αν το συνολικό βάρος υποθέσουμε ότι είναι "χαρτοκούτα" . κάτι δεν θα πάει καλά ή θα ζορίζει ή θα πιέζει αυτά τα τεχνητά μέσα ... όπως αν θυμάμαι καλά η "τακτική" της Gorenjie /korting (στα παλιά μοντέλα της) έβαζε πολύ μαλακά αμορτισέρ και βασίζονταν εκεί στην "σταθερότητα" .. μέχρι που έβαζε και πολύ μακριές και ελαστικές φυσούνες κάτω από τον κάδο για να μην κόβονται από την "τεχνητή ελαστικότητα" (... αλλά πολλές φορές και σύντομα χαλούσε σε αυτά τα μοντέλα η σταθερότητα και τα έβλεπες να "φεύγουν" από τα σπίτια !!

Ενώ στα βαριά πλυντήρια δεν έχουν τόση ανάγκη για πολλά "τεχνητά" μέσα ... αρκεί το βάρος τους τα 2 μοναδικά αλλά "σκληρά" ελατήρια / αμορτισέρ (Νιούτον) και φυσικά η "έξυπνη" τεχνική στο μοτέρ αύξησης στροφών.

rafa1919
19-06-13, 11:18
Και όμως για να το πλαγιάσω ή να το μετακινήσω το 6th Sense αναγκάζομαι να πατήσω με τα πόδια στην γωνία ενός τοίχου (στο μπάνιο που το έχω) ... να σταθώ σχεδόν οριζόντια για να το πλαγιάσω !! .. έχω μετακινήσει και Miele και αυτό το κάνω ότι θέλω στηριζόμενος όρθια . από εκεί βγάζω και το συμπέρασμα ότι πρέπει να είναι 140 κιλά (αν λες ότι το Miele είναι στα 98).
Θα το ψάξω για το βάρος πόσο ακριβώς είναι για το δικό μου ... δεν το βρίσκω γιατί έχει παρόμοια μοντέλα 9κιλών αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια.

συμφωνώ επίσης ότι δεν είναι μόνο το βάρος που προσφέρει εγγύηση σταθερότητας ... όπως λες με ελατήρια και άλλες τεχνικές , αλλά π.χ. και 100 ελατήρια να βάλουμε αν το συνολικό βάρος υποθέσουμε ότι είναι "χαρτοκούτα" . κάτι δεν θα πάει καλά ή θα ζορίζει ή θα πιέζει αυτά τα τεχνητά μέσα ... όπως αν θυμάμαι καλά η "τακτική" της Gorenjie /korting (στα παλιά μοντέλα της) έβαζε πολύ μαλακά αμορτισέρ και βασίζονταν εκεί στην "σταθερότητα" .. μέχρι που έβαζε και πολύ μακριές και ελαστικές φυσούνες κάτω από τον κάδο για να μην κόβονται από την "τεχνητή ελαστικότητα" (... αλλά πολλές φορές και σύντομα χαλούσε σε αυτά τα μοντέλα η σταθερότητα και τα έβλεπες να "φεύγουν" από τα σπίτια !!

Ενώ στα βαριά πλυντήρια δεν έχουν τόση ανάγκη για πολλά "τεχνητά" μέσα ... αρκεί το βάρος τους τα 2 μοναδικά αλλά "σκληρά" ελατήρια / αμορτισέρ (Νιούτον) και φυσικά η "έξυπνη" τεχνική στο μοτέρ αύξησης στροφών.

Συμφωνώ. Απλώς φαίνεται ότι η Gorenje έχει αλλάξει πολλά πράγματα στην κατασκευή των πλυντηρίων της από παλιά προς το καλύτερο, κι αυτό μόνο ως θετικό μπορώ να το περιλάβω. Και αλήθεια σου λέω, όταν μου έκαναν την επίδειξη του εν λόγω μοντέλου, συνειδητοποίησα ότι δεν έχω δει πιο σταθερό και αποτελεσματικό στο στύψιμο πλυντήριο. Μου έκανε τεράστια εντύπωση. Φυσικά δεν έχω τη δική σου πείρα, αλλά νομίζω ότι μπορώ να διακρίνω το καλό και ποιοτικό από το κακό και το ευτελές.