PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] Πλυντηριο ρούχων - αλλαγη ρουλεμαν



corpus
12-06-13, 18:03
Καλησπέρα στο forum
έχω ενα πλυντηριο whirpool FL5040-400. Είχε πρόβλημα με τα ρουλεμαν. Τα παρήγγειλα (30 ευρω 2 ρουλεμαν και η ταπα η πλαστική (τσιμούχα). Άνοιξα το πλυντήριο και έβγαλα το τύμπανο, ευτυχώς είχε καπάκι ο κάδος πίσω και δεν χρειάστηκε να το λύσω ολόκληρο. (αμορτισερ, μηχανη κτλ), έπλυνα σχολαστικά τα πάντα, έβγαλα τα ρουλεμάν και τη τσιμούχα και πήγα να βάλω το μεγάλο ρουλεμαν. Μπήκε λίγο και μετα άρχισα να το κοπανάω με ένα κατσαβίδι στα πλάγια. Έλα όμως που απο σημάδι γιοκ! του τραβάω μια χτυπάει προς το κέντρο και πάει. Τώρα μαγκώνει ελάχιστα κατα την περιστροφή. Φυσικά σταμάτησα την διαδικασία γιατι ειμαι σίγουρος πως αν το έβαζα έτσι να δουλέψει θα είχα σοβαρό πρόβλημα σε λίγο καιρό.

Θέλω να μου πείτε ένα e-shop να παραγγείλω το ένα το ρουλεμαν είναι NSK 6203ZZ 45.5x16.5x45.5 (12) ώστε να είναι ποιο οικονομικό. Επίσης να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος ποιο πρακτικός τρόπος ή εργαλείο να "μπει" το ρουλεμαν όμορφα και γλύκα χωρίς να κοπανάω σαν τον βάρβαρο γιατί είμαι σίγουρος πως και το 2o θα έχει την ίδια τύχη.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

sinos13
12-06-13, 19:28
Τα ρουλεμαν τα κτιπας με καπιο σωληνοτο κλιδι η με καποιο καρυδακι που να τεριαζει με το εξωτερικο δακτιλιδι τους. Ποτε ομως με κατσαβιδι

Κυριακίδης
12-06-13, 20:19
Θέλω να μου πείτε ένα e-shop να παραγγείλω το ένα το ρουλεμαν είναι NSK 6203ZZ 45.5x16.5x45.5 (12) ώστε να είναι ποιο οικονομικό.
Σε καταστήματα ανταλλακτικών αυτοκινήτων βρίσκεις τέτοια ρουλεμάν ή σε σιδηρικά. Οι τιμές δεν διαφέρουν πολύ και δεν έχεις έξοδα (μεταφορικά).


Επίσης να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος ποιο πρακτικός τρόπος ή εργαλείο να "μπει" το ρουλεμαν όμορφα και γλύκα χωρίς να κοπανάω σαν τον βάρβαρο γιατί είμαι σίγουρος πως και το 2o θα έχει την ίδια τύχη.

Την απάντηση την έδωσαν στο #2 . Αλλά μεγάλο σωληνωτό και με μεγάλο πάχος μετάλλου π.χ. 4 - 5 mm και διάμετρο όση σχεδόν είναι η εξωτερική διάμετρος του δακτυλίου του ρουλεμάν ... εγώ έχω 2 - 3 είδη τέτοιων σωληνωτών (απλές σωλήνες γαλβανιζέ και σίδερου) με διαφορετικές διαμέτρους ανάλογα το κάθε διαμέτρου ρουλεμάν.
Χτυπάς πάντα με βαριοπούλα και όχι με ελαφρό σφυρί και πάντα εναλλάξ την μια απέναντι πλευρά (π.χ. 2 - 3 σφυριές) .. και το ίδιο στην απέναντι πλευρά πάλι του εξωτερικού δακτυλίου του ρουλεμάν (άλλες 2 - 3 σφυριές) .. όχι δυνατές σφυριές με την βαριοπούλα ... ίσα το βάρος που λέει ο λόγος. Θα πρέπει να έχει γρασαριστεί καλά από πριν το εσωτερικό μέρος της θήκης των ρουλεμάν , αλλά και το ίδιο το ρουλεμάν ... χτυπάμε εναλλάξ συνεχώς μέχρι να τερματιστούν .. φροντίζουμε το σωληνωτό να μην βρει την εσωτερική λαμαρίνα του ρουλεμάν σε καμιά περίπτωση .... και η φωλιά των ρουλεμάν (κατά προτίμηση και αν είναι τέτοια η κατασκευή ) να βρίσκεται εκτός κάδου και σε σταθερό σημείο προτού τα χτυπήσουμε τα ρουλεμάν για να μπουν.

Απαιτείται συνήθως τρίποδος εξολκέας κατάλληλος με λεπτά δόντια για τέτοιες δουλειές.

Θα πρέπει προτού να περάσεις μόνιμα τα καινούρια ρουλεμάν στην θήκη τους . να κάνεις και έναν έλεγχο εφαρμογής των ρουλεμάν πάνω στον άξονα του τυμπάνου του πλυντηρίου (έλεγχος εφαρμογής της εσωτερικής ή του εσωτερικού δακτυλίου του ρουλεμάν πάνω στον άξονα) .. πρέπει να μπει αρκετά "σφικτά" .. (πάλι με χτυπηματάκια με σωληνωτό/βαριοπούλα) και στην συνέχεια τα ξαναβγάζουμε με τον εξολκέα ... είτε το μεγάλο ρουλεμάν . είτε το μικρό. Σε περίπτωση τέτοιου τύπου έλεγχο για εφαρμογή εσωτερικού δακτυλίου ρουλεμάν πάνω στον άξονα τυμπάνου , ΔΕΝ μπει "σφικτά" όσο πρέπει ... είναι ακατάλληλη η συνέχιση της επισκευής .
Έλεγχος του ειδικού δακτυλίου (τσιμούχας) του άξονα + εφαρμογής προς εσωτερική διάμετρο τσιμούχας για φθορές (στον δακτύλιο) ... και δοκιμή εφαρμοσιμότητας ... απανταχού όλα τα μέρη γρασάρισμα ... είτε άξονας... είτε θήκη ρουλεμάν... είτε τσιμούχας

corpus
18-06-13, 23:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά τα ρουλεμάν σε κατάστημα ανταλλάκτικων αυτοκινήτων ήταν μακράν φθηνότερα. η επιχείτηση πέτυχε απόλυτα χάρις τις συμβουλές του φίλου κυριακίδη. Ευχαριστώ και πάλι