PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Μετρήσεις στοιχείων SMD



maiko21
08-06-13, 23:09
Προσπαθώ να κάνω μετρήσεις σε πλακέτες στοιχείων SMD και θα ήθελα να ρωτήσω αν οι μετρήσεις πρέπει να γίνουν χωρίς μπαταρία ή με την μπαταρία(ή τάση απο τροφοδοτικό)? Αν ναι απλά την βάζουμε ή πατάμε και το power button να είναι αναμμένο κανονικά? Μήπως χρειάζεται να αποκοληθούν απο την πλακέτα? Απο ηλεκτρολογίκά και ηλεκτρονικά που έκανα στην σχολή ξέρω πως δεν πρέπει να είναι υπο τάση. ισχύει???

rep
09-06-13, 10:44
καλημερα Μιχαλη.νομιζω πας στα βαθια χωρις να ξερεις κολυμπι...

JOUN
09-06-13, 11:05
^^ Σωστος..

vasilimertzani
09-06-13, 13:38
καλημερα Μιχαλη.νομιζω πας στα βαθια χωρις να ξερεις κολυμπι...

ξεχασες και τους καρχαριες.. :lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool:

johnnyb
09-06-13, 20:17
Eχεις παλμογράφο ?

toni31
09-06-13, 20:59
πένα για να ανοίγεις τα κινητά?

maiko21
10-06-13, 01:06
Έχω όλα τα εξαρτήματα για άνοιγμα και επειδή έχω γνώσεις πάνω σε ηλεκτρονικά απο σχολή και εμπερία απο βλάβες ηλεκτρολογικές έχω την λογική να μπω στο νόημα και να προβληματιστό αν κάποιος με καθοδηγήσει. Όπως όλοι δεν ξεκινήσαμε απο ένα ικανοπ[οιητικό επίπεδο γνώσεων. απλά ζήτησα πληροφορίες για να μετρήσω και να ασχοληθώ

maiko21
10-06-13, 01:09
Για να μετρήσω μία αντίσταση και έναν πυκνωτή νομίζω πως ένα πολύμετρο αρκεί. Δεν ζήτησα να δω καμία γραφική παράσταση στοιχέιου

nestoras
10-06-13, 01:45
Για να μετρήσεις μία αντίσταση με πολύμετρο μέσα στο κύκλωμα πρέπει:
α) το κύκλωμα να μην είναι υπό τάση
β) να ξεκολλήσεις τουλάχιστον το ένα "ποδαράκι" για να την απομονώσεις από το υπόλοιπο κύκλωμα

Παρόμοια και για μετρήσεις ρεύματος μόνο που θες και τροφοδοσία.

Το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εύκολα είναι οι τάσεις πάνω στα στοιχεία επειδή δε χρειάζεται να βγουν από το κύκλωμα και εννοείται ότι το κύκλωμα σου θα πρέπει να τροφοδοτείται όπως και στην κανονική λειτουργία του.

Γνώμη μου είναι ότι για αρχή καλά θα ήταν να εξοικειωθείς με μετρήσεις σε κανένα raster και μετά να προχωρήσεις στα βαθιά που ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

johnnyb
10-06-13, 02:15
Για κλασικα ηλεκτρονικα πολυ σωστα , για smd κινητων ουτε το κολλα - ξεκολλα ειναι απλο ουτε μετρησεις υπο ταση σε τοσο μικρα smd με ασφαλεια ειναι ευκολες.
Δε νομιζω μετρωντας μεμονωμενα smd στοιχεια αντιστασεις πυκνωτες κλπ θα βγαλει καποιος ακρη με συχρονα τηλεφωνα , το πολυ να τσεκαρεις καμια ασφαλεια , συνεχεια κλπ (επισης βλεπω πληθωρα ανταλλακτικων για προχωρημενο σερβις ολοκληρωμενα κλπ μεχρι μοντελα οπως Κ750 κλπ πενταετιας + δηλαδη (εκει μου ειπαν αρκετοι οτι τελειωσε το προχωρημενο σερβις) ενω ελαχιστα για σημερινα τηλεφωνα ) Αν εχω λαθος εντυπωση ας με διορθωσει καποιος

maiko21
10-06-13, 10:44
Αφού στα service manual δίνουν κάποιες τάσεις σε συγκεκριμένα σημεία για με δεις τι γίνεται. Απο εκεί δεν βγάζεις κάποια συμπεράσματα; Εκεί έχεις την μπαταρία μέσα κΙ έχεις ανάψει και το κινητο για με μετρήσεις ;

toni31
10-06-13, 15:25
Για την πένα το είπα για πλάκα και συγνώμη.
Νομίζω ότι η συζήτηση δεν θα βγάλει πουθενά και η καλύτερη απάντηση δόθηκε αμέσως από τον Χρυσόστομο.

Καλή η δίψα για γνώση αλλά με μία σειρά.

maiko21
10-06-13, 18:34
Για να μετρήσεις μία αντίσταση με πολύμετρο μέσα στο κύκλωμα πρέπει:
α) το κύκλωμα να μην είναι υπό τάση
β) να ξεκολλήσεις τουλάχιστον το ένα "ποδαράκι" για να την απομονώσεις από το υπόλοιπο κύκλωμα

Παρόμοια και για μετρήσεις ρεύματος μόνο που θες και τροφοδοσία.

Το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εύκολα είναι οι τάσεις πάνω στα στοιχεία επειδή δε χρειάζεται να βγουν από το κύκλωμα και εννοείται ότι το κύκλωμα σου θα πρέπει να τροφοδοτείται όπως και στην κανονική λειτουργία του.

Γνώμη μου είναι ότι για αρχή καλά θα ήταν να εξοικειωθείς με μετρήσεις σε κανένα raster και μετά να προχωρήσεις στα βαθιά που ανέφεραν και οι συνάδελφοι.

raster εχω ασχοληθει στην σχολή επι 3 εξάμηνα. απλά έλεγα να μπω πιο βαθιά μπας και μάθω κάτι παραπάνω έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο