PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] HTC Desire X



cyclone
28-05-13, 01:23
Γεία σας,

Έχω το HTC Desire X, το οποίο μετά απο πέσιμο στο πάτωμα, δεν αναγνωρίζει την κάρτα SIM ("No SIM Card!").
Πέρα απ'αυτό (και το καπάκι που στράβωσε στην γωνία), δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Πιάνει wifi και συνδέεται κανονικά. Σε ένα servis που ρώτησα, μου είπαν οτι μπορεί να έχει σπάσει κρύσταλλο στο κύκλωμα της κάρτας??!!
Αξίζει να το πάω σε servis? Επειδή έχω ακούσει πως υπάρχουν διάφορα ανταλλακτικά, αλλα πρώτη φορά ακούω για κρύσταλλο. Δεν θέλω να μου πούν οτι τελικά χρειάζεται καινούργια motherboard και να μου μείνει το κινητό στο servis!!!
Αυτό το κρύσταλλο ξέρει κανείς τι κάνει? Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου?
Επειδή βρήκα ανταλλακτικό γι'αυτό (http://www.etradesupply.com/oem-htc-desire-x-sim-card-and-sd-card-reader.html)
αλλα δεν ξέρω τι παίζει με το κρύσταλλο.
Βασίζομαι στην γνώση σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

agis68
28-05-13, 03:08
μετά από πτώση και βίαια πρόσκορουση όλα είναι πιθανά και σίγουρα δεν χαλάει καπου στοχευμένα αλλά είναι αλυσιδωτά τα προβλήματα. Το εξάρτημα που λες δεν είναι κατι ακριβό. Aν ξέρεις εσύ ή καποιος να στο αλλάξει μικρό το κακό και επανελέχγεις το τηλέφωνο. Κρύσταλλος ώντος υπάρχει και χρονίσζει το κύκλωμα αυτό σαν γενική έννοια. Είναι πάντως λεπτεπίλεπτη δουλειά η επισκευή (και το ανοιγμα ακόμη) μιας τετοιας πολυλειτουργικής συσκευής....σκέψου οτι εγώ που κάνω αυτή τη δουλειά σε λαπτοπ και υπολογιστες έχω άγχος. Προχθές αλλαξα μια οθόνη αφής και ενα audio jack απο το σασι μιας μηχανής Iphone 4S ενός πελάτη και είχα τρομερό αγχος μεχρι να δω οτι δουλεύει άψογα....η δουλειά γίνεται με τσιμπιδάκι και μεγεθυντικό φακό και με εξαιρετικά λεπτή μύτη κολλητηριού.....αν τα διαθέτεις όλα αυτά και την εμπειρία καντο μόνος σου......αλλιώς πήγαινε σε καποιο ειδικό και καλύτερα στην ίδια την HTC. Κόστος? απορόβλεπτο!

Εdit: Πριν κάνεις οτιδήποτε ή πας οπουδήποτε πάρε μια καρτούλα ΝΕΑ με 5 ευρώ και περασε τη στο κινητό. Ελεγξε αν δουλεύει σωστά τοτε δεν εχεις προβλημα με cardholder

φιλικά

Αγις

leosedf
28-05-13, 07:59
Άντε πάλι με τον κρύσταλλο.
Βάλε κανένα σβαρόφσκι μέσα πες στο service, καλύτερης ποιότητας.

rep
28-05-13, 10:13
κατεβασε απο το νετ το service manual level 3&4 διαβασε το κομματι που αναφερεται στην σιμ, μετρα τις γραμμες στα ποιο κοντινα εξαρτηματα (smd) αν δεν ταιριαζουν με το service manual και ειναι κοντινες ενωσε τες με αξιοπιστο τροπο αν ειναι οκ πας στο ολοκληρωμενο (οχι κρυσταλλο) το ξεκολας αν ειναι bga μετρας απο κατω τις επαφες αν ειναι οκ αλλαζεις το bga αν οχι αλλαζεις πλακετα....τοσο απλα!

cyclone
28-05-13, 19:36
κατεβασε απο το νετ το service manual level 3&4 διαβασε το κομματι που αναφερεται στην σιμ, μετρα τις γραμμες στα ποιο κοντινα εξαρτηματα (smd) αν δεν ταιριαζουν με το service manual και ειναι κοντινες ενωσε τες με αξιοπιστο τροπο αν ειναι οκ πας στο ολοκληρωμενο (οχι κρυσταλλο) το ξεκολας αν ειναι bga μετρας απο κατω τις επαφες αν ειναι οκ αλλαζεις το bga αν οχι αλλαζεις πλακετα....τοσο απλα!

Έψαξα αλλά δεν βρήκα το service manual για HTC. Βρήκα για όλα σχεδόν τα κινητά της Νόκια, απο 101 μέχρι Lumia 900, αλλά για ΗΤC Desire X δεν υπήρχε. Παρ'ολα αυτά κατάλαβα αρκετά απο ένα service manual του Νοκια Ν8 που είχα πριν λίγο καιρό.


η δουλειά γίνεται με τσιμπιδάκι και μεγεθυντικό φακό και με εξαιρετικά λεπτή μύτη κολλητηριού.....

Ο αδερφός μου έχει ένα κολλητήρι Antex XS-25 που παίρνει ανταλλακτικές μύτες. Τι μύτη πρέπει να του βάλω? Επειδή έψαξα και βρήκα μύτες απο 0,12mm. Απο μόνο του έχει μία πλακωτή μύτη.
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.

rep
28-05-13, 22:13
φιλε χρηστο θα σε απογοητευσω.μην ασχολησε αστω.το προβλημα δεν ειναι οτι ο αδερφος σου εχει ενα antex.... αλλα οτι μαλλον εσυ δεν εχεις σχεση με αυτο οποτε το ποιο πιθανο ειναι να τα κανεις μανταρα.δες για παραδειγμα μια σχετικη επισκευη http://www.youtube.com/watch?v=Z5yG69bukEU

cyclone
28-05-13, 22:33
φιλε χρηστο θα σε απογοητευσω.μην ασχολησε αστω.το προβλημα δεν ειναι οτι ο αδερφος σου εχει ενα antex.... αλλα οτι μαλλον εσυ δεν εχεις σχεση με αυτο οποτε το ποιο πιθανο ειναι να τα κανεις μανταρα.δες για παραδειγμα μια σχετικη επισκευη http://www.youtube.com/watch?v=Z5yG69bukEU

Μάλλον έχεις δίκιο. Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.