PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Sensor προβλημα σε iphone 4 λευκο



maiko21
24-05-13, 21:51
Θα θελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα σε ένα iphone 4 λευκο. Άλλαξα την οθόνη καθώς είχε σπάσει και με την νέα οθόνη δεν δούλευε ο αισθητήρας σβησίματος όταν το βάζεις στο αυτί. Εκανα διάφορα που διάβασα ιντερνετ δούλευε για ένα διάστημα αλλά πάλι τα ίδια. Ο αισθητήρας δεν έχει πρόβλημα καθώς βάζω την original σπασμένη και όλα καλά. Φταίει το ανταλλακτικό? Η οθόνη δεν είχε product code και την πήρα υποτίθεται για OEM. Πως αναγνωρίζω μία OEM απο μία "μαϊμού"?

leosedf
25-05-13, 07:29
Λογικό, αν απ' όλα τα καλάμια φτιάχνανε σφυρίχτρα από το δικό μου θα κάνανε κλαρίνο.
Γύρω από τον αισθητήρα έχει έναν αφρό, τον ξερίζωσες και αυτόν υποθέτω με την παλιά οθόνη ε?
Όταν τον αποκαταστήσεις πες μας αν λειτουργεί μετά ο αισθητήρας.

rep
25-05-13, 10:38
Κατά πασα πιθανοτητα το κομματι που είναι η τρυπα για το εσθητηριο είναι διαφορετικης διαφανειας από το γνησιο ‘η τα καλα ιμιτασιον.

rep
25-05-13, 11:13
οσο για το θεμα αν αναγνωριζεις ευκολα γνησια ανταλακτικα απο μαιμου ειναι μια μεγαλη ιστορια....τα καλα μαιμου δεν τα καταλαβενεις ευκολα.υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες...εχω δει τουλαχιστων 5 διαφορετικες οθονες iphone 4 οι καλες δεν ξεχωριζουν ουτε στον χρωματισμο ουτε στη αφη,δυστοιχως οι εισαγωγεις ανταλακτικων 'οχι ολοι' εχουν εξελιχθει σε απατεωνες πουλανε καλης ποιοτητας μαιμου για γνησια πουλανε ανταλακτικα απο τεμμαχισμενα τηλεφωνα για καινουργια( η βιομηχανια τεμαχισμου κινητων ειναι στα φορτε τις) και οι νεοι στον χωρο την πατανε λογο αγνοιας.εγω προσωπικα εχω σταματισει να συνεργαζομαι με 3-4 προμηθευτες για αυτον τον λογο.εχω ακουσει απιστευτα ψεματα απο αυτα τα ατομα, του τυπου εγω το αγορασα για γνησιο απο την νοκια δεν το ειδα οτι δεν ειναι γνησιο ,ασε για τις τιμες δεν μιλαμε αγοραζα απο την sonyericsson κονεκτορα φορτισης 17 λεπτα και τον ειχε γνωστος χοντρεμπορας στη αθηνα 2,90.....Για καποια ανταλακτικα δεν εχει μεγαλη σημασια αν ειναι γνησιο 'η οχι αλλα σε καποια καλο ειναι να τα αποφευγουμε.κονεκτορες φορτισης διακοπτες ακουστικα κουδουνια sim readers δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα αντιθετα flex και οθονες εχουν τεραστια διαφορα ειδικα τα flex....θα σας γραψω ενα πληρες αρθρο σχετικο.

maiko21
25-05-13, 21:08
Βασικά το γνώριζα οτι στον sensor πρέπει να έχει το σφουγγαράκι αλλά δεν είχε και έβαλα κομμάτι μονωτικής περιμετρικά του αισθητήρα. Δούλεψε για λίγο διάστημα αλλά μετά το ίδιο. Αυτό από ότι έψαξα δεν είναι υπαιτιότητα του φωτός αλλά έχει να κάνει με τις υπέρυθρες που στέλνει ο αισθητήρας. Για να σβήσει πρέπει οι υπερηθρες που θα στείλει να γίνουν αντανάκλαση στο αυτί και να επιστρέψει πίσω όλη η ακτινοβολία για να σβήσει

alejandros1967
26-05-13, 13:51
Δες εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=pTVPrxkNWhk



http://img407.imageshack.us/img407/1087/010zc.jpg
http://img515.imageshack.us/img515/5779/009om.jpg

kalhaz
27-05-13, 09:55
Καλημερα

Εαν εχεις βγαλει το σφουγγαρακι που βρισκεται στο αισθητηρα τοτε θα πρεπει να φτιαξεις κατι αντιστοιχο ωστε να λειτουργει σωστα ο αισθητηρας.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα μικρο κομματι μαυρης μονωτικης ταινιας που θα εχεις κανει πρωτα μια τρυπα στη μεση με το κολητιρι.
Ισως χρειαστεις 2-3 προσπαθειες για να πετυχεις το μεγεθος της τρυπας ωστοσο θα λειτουργησει κανονικα μολις το πετυχεις.

Δοκιμασε το και περιμενω αποτελεσματα.

leosedf
27-05-13, 10:24
H απλά βάλε καινούριο σφουγγαράκι.

maiko21
28-05-13, 13:38
Στον αισθητήρα δεξιά χρειάζεται και εκεί περιμετρικά το κομμάτι καοτσούκ να το πω που έχει? Γιατί σε εμένα δεν το είχε

maiko21
30-05-13, 00:08
Τελικά όλα οκ!!! Έβαλα μονωτική ταινία όχι όμως μόνο περιμετρικά των αισθητήρων αλλά και ελάχιστα να τους καλύπτει. Το είδα στο Ebay ένα κομμάτι καοτσούκ με δύο τρύπες για τους αισθητήρες

maiko21
30-05-13, 00:16
Μόλις όμως διαπίστωσα νέο πρόβλημα... Μάλλον κάποια πατάτα έκανα στο άνοιξε κλείσε εκατό φορές. Στο 4 πάνω εικονίδια και 4 κάτω δεν πιέζονται, δεν ανταποκρίνεται. Δέχεται σύρσιμο στα 4 κάτω (αφού πατήσω 2 φορες home button)αλλά πάλι όχι πάτημα. Έβαλα άλλη οθόνη και πάλι τα ίδια. Ξήλωσα κανένα smd???