PDA

Επιστροφή στο Forum : [Neff] Πλυντήριο Neff δεν ζεσταίνει το νερό



savatage
21-05-13, 01:56
Το πλυντήριο πιάτων είναι περίπου 2 ετών. Ξαφνικά σταμάτησε να ζεσταίνει το νερό για το πλύσιμο.

Τι μπορεί να φταίει??Μήπως κάηκε η αντίσταση και θέλει αλλαγή? Καίγονται τόσο εύκολα οι αντιστάσεις ή να ψάξω για καμία ασφάλεια ή κανένα ρελε??

Υ.Γ Ρωτάω για να έχω μια εικόνα πριν το ανοίξω γιατί ακόμα δεν έχω ασχοληθεί μαζί του.

Κυριακίδης
21-05-13, 08:37
1η δουλειά έλεγχος αντίστασης ... (προσοχή το ρεύμα δεν πίνεται)
http://www.youtube.com/watch?v=lZCP55aScvI

Δεν ήταν από αυτό? ... δώσε αναλυτικότερα στοιχεία συμπεριφοράς του πλυντηρίου (από την ώρα που το ξεκινάς και τι ακριβώς κάνει) μοντέλο κτλ

savatage
21-05-13, 21:09
1η δουλειά έλεγχος αντίστασης ... (προσοχή το ρεύμα δεν πίνεται)
http://www.youtube.com/watch?v=lZCP55aScvI

Δεν ήταν από αυτό? ... δώσε αναλυτικότερα στοιχεία συμπεριφοράς του πλυντηρίου (από την ώρα που το ξεκινάς και τι ακριβώς κάνει) μοντέλο κτλ

Προσπάθησα να βρω την αντίσταση άλλα δεν μπόρεσα γιατί δεν είναι σαν τα παλιά συμβατικά πλυντήρια που είχαν αντίσταση που φαινόταν με το μάτι. Κάπου είναι κρυμένη στο κάτω μέρος σε κάποιο μικρό πλαστικό κουτάκι.

Το πλυντήριο είναι το NEFF sd6p1f E-Nr S41M69N1EU/01 και επειδή είναι σύγχρονο έχει παντού αισθητήρες και ενημερώνει για τυχόν προβλήματα. Αν είχε πρόβλημα η αντίσταση δεν θα έβγαζε error code ??? Αυτό δεν βγάζει error code απλώς η μάνα μου παρατήρησε ότι δεν ζεσταίνει καθόλου το νερό με αποτέλεσμα να μην πλένονται καλά τα πιάτα!!

Υ.Γ Η αντίσταση πρέπει να είναι κάπως έτσι.. http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=36&pcatid=12&m=&partid=21493&cpi=2&s=&l=1
και πρέπει να αλλάζει κάπως έτσι.. http://www.youtube.com/watch?v=pnoXDPlXC6g

Κυριακίδης
21-05-13, 22:59
Δώσε στοιχεία συμπεριφοράς (πως λειτουργεί δηλαδή) . Άσε που δεν δείχνει error code η εταιρία είναι αρπακόλες που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο.
Πες π.χ. έβαλα το πρόγραμμα να ξεκινήσει ... πήρε νερό ... άρχισε να "χτυπάει" το νερό .. κτλ .. κτλ

Την αντίσταση για έλεγχο μπορεί να μην την βλέπεις εσύ από μέσα εσωτερικά ... αλλά είναι εύκολο να την βρεις και από έξω από τα καλώδια και τα χαρακτηριστικά ποδαράκια της αντίστασης ... για να την μετρήσεις.

savatage
21-05-13, 23:41
Δώσε στοιχεία συμπεριφοράς (πως λειτουργεί δηλαδή) . Άσε που δεν δείχνει error code η εταιρία είναι αρπακόλες που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο.
Πες π.χ. έβαλα το πρόγραμμα να ξεκινήσει ... πήρε νερό ... άρχισε να "χτυπάει" το νερό .. κτλ .. κτλ

Την αντίσταση για έλεγχο μπορεί να μην την βλέπεις εσύ από μέσα εσωτερικά ... αλλά είναι εύκολο να την βρεις και από έξω από τα καλώδια και τα χαρακτηριστικά ποδαράκια της αντίστασης ... για να την μετρήσεις.

Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.

Βρήκα 4 χοντρά καλώδια τα οποία μάλλον πηγαίνουν στην αντλία και την αντίσταση. Είναι 3 κόκκινα καλώδια και ένα κιτρινοπράσσινο(γείωση). Μέτρησα την αντίσταση μεταξύ τους και μου δείχνει 11,2 , 21,4 και 11,2 ohm. Είναι κανονικές τιμές??

konman
22-05-13, 00:50
Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.

Βρήκα 4 χοντρά καλώδια τα οποία μάλλον πηγαίνουν στην αντλία και την αντίσταση. Είναι 3 κόκκινα καλώδια και ένα κιτρινοπράσσινο(γείωση). Μέτρησα την αντίσταση μεταξύ τους και μου δείχνει 11,2 , 21,4 και 11,2 ohm. Είναι κανονικές τιμές??


Συνηθως αυτα τα πλυντηρια δεν εχουν προβλημα
με την αντισταση αλλα με τις πλακετες.



Το πλυντήριο είναι το NEFF sd6p1f E-Nr S41M69N1EU/01

Δες σωστα το e-nr γιατι δεν την βρισκω.

savatage
22-05-13, 01:07
Συνηθως αυτα τα πλυντηρια δεν εχουν προβλημα
με την αντισταση αλλα με τις πλακετες.




Δες σωστα το e-nr γιατι δεν την βρισκω.

Το E-Nr που έδωσα είναι σωστό.

Στην σελίδα της neff βρήκα αυτό..

http://www.neff.co.uk/neff-owners.html

πάτα το εκεί που λέει neff owners μετά download product manuals και μετά βάλε το νούμερο να δεις τι θα σου βγάλει

konman
22-05-13, 01:41
Μαλλον εχει προβλημα το site της BSH και δεν μπορω να δω τiς συσκευες.

Κυριακίδης
22-05-13, 09:29
Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.

Αν κάνει όλο το πρόγραμμα πλύσης μέχρι και το τέλος .
Λογικά αν είχε βλάβη με αντίσταση (Ή με θέρμανση γενικά) και είχαμε υποθέτω επιλέξει κάποιο πρόγραμμα για ζεστά δεν θα ολοκλήρωνε την πλύση. Αυτό πιστεύω . Άρα κάτι στις επιλογές (πρόσθετα κουμπιά) βρίσκω την πιθανότερη αιτία. π.χ κάποιο κουμπί ECO . τίποτα για κρύα πλύση κτλ
Εννοείται ότι έχουμε διαβάσει και έχουμε γνώση του εγχειρίδιου χρήσης,

konman
22-05-13, 10:01
Δες την πλακετα του πλυντηριου αν εχει προβλημα με ψυχρη κολληση
στα ρελε.
Αυτη ειναι η πλακετα.
36074


Λογικά αν είχε βλάβη με αντίσταση (Ή με θέρμανση γενικά) και είχαμε υποθέτω επιλέξει κάποιο πρόγραμμα για ζεστά δεν θα ολοκλήρωνε την πλύση

Το ολοκληρωνει κανονικα το προγραμμα.

savatage
22-05-13, 16:22
Δες την πλακετα του πλυντηριου αν εχει προβλημα με ψυχρη κολληση
στα ρελε.
Αυτη ειναι η πλακετα.
36074



Το ολοκληρωνει κανονικα το προγραμμα.

Έχω στα χέρια μου την πλακέτα και είναι ακριβώς ίδια με αυτήν που ανέβασες στην φωτογραφία. Δεν φαίνεται να έχει κάτι. Φαίνεται ολοκαίνουργια. Και οι κολλήσεις φαίνονται οκ.

Που άλλου να ψάξω??

savatage
22-05-13, 20:34
Λοιπόν μετά από αρκετή ταλαιπωρία και ψάξιμο δεν βρήκα κάτι χαλασμένο και το ξανασυναρμολόγησα όπως ακριβώς το αποσυναρμολόγησα. Είχα πάρει την απόφαση να το πάμε σε μάστορα.

Όμως μετά την επαναλειτουργία του το πλυντήριο ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικά και ζεσταίνει το νερό σε όλα τα προγράμματα(πριν δεν ζέσταινε σε κανένα). Ποιος ξέρει τώρα τι μπορεί να έγινε. Μήπως είχε φύγει καμία καλωδίωση??Διότι έβγαλα πολλά καλώδια και τα ξαναέβαλα. Ίσως είχε κολλήσει κανένα ρελε και με το κούνημα ξεκόλλησε?

Όπως και να χει ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας. Μπορεί να μην έκανα κάτι άλλα έμαθα πολλά από την αποσυναρμολόγηση του πλυντηρίου.

Υ.Γ Τώρα απομένει να φτιάξω μόνο το ψυγείο..

konman
22-05-13, 21:39
Αν εισαι σιγουρος για τις κολλησης της πλακετα αστο οπως ειναι.

savatage
22-05-13, 23:02
Αν εισαι σιγουρος για τις κολλησης της πλακετα αστο οπως ειναι.

Έλεγξα τις κολλήσεις με το μάτι και με ένα κατσαβιδάκι(προσπαθούσα να δω αν κουνιούνται) άλλα φάνηκαν να είναι εντάξει. Τώρα αν έχει κάποια ψυχρή κόλληση και δεν μπορεσα να την εντοπίσω θα φανεί στο μέλλον...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

ezizu
22-05-13, 23:07
Υπάρχει περίπτωση να είχαν κάποιου είδους οξείδωση ή βρώμας οι επαφές στις φίσες τις πλακέτας, και να καθάρισαν με το βάλε - βάλε .

savatage
22-05-13, 23:10
Υπάρχει περίπτωση να είχαν κάποιου είδους οξείδωση ή βρώμας οι επαφές στις φίσες τις πλακέτας, και να καθάρισαν με το βάλε - βάλε .

Α μιας και το ανέφερες, τις καθάρισα με μια οδοντόβουρτσα(έχω 2-3 για τέτοιες δουλειές) και με ένα πανάκι. Μπορεί να ήταν και αυτό...