PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση ψυγειου CANDY CFD 330



teo24
12-05-13, 10:48
Kαλημεριζω την ομορφη παρεα σας.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την συντηρηση του συγκεκριμενου ψυγειου.Ενω δουλευε κανονικα σταματησε να λειτουργει η συντηρηση του.Το προβλημα δημιουργηθηκε πριν 2 χρονια αλλα τωρα το χρειαστηκα και ειπα να το δω μπας και γινει κατι.Το εχω στην αποθηκη και πηγα το εβαλα στο ρευμα εδω και 2 μερες.Η καταψυξη σε 30 λεπτα εχει γινει Σιβηρια και οταν κλεινει την πορτα της ακουγεται ενα χαμηλο σφυριγμα και την τραβαει προς τα μεσα(μηπως βοηθαει αυτο).Η συντηρηση μ'ενα θερμομετρο χωρου που εχω ειναι σταθερα στους 10 βαθμους.Το μονο που παρατηρω ειναι οτι ιδρωνει η πλατη της ψηλα κοντα στην καταψυξη.Δεν εχει ουτε ανεμιστηρακι ουτε αεραγωγο για την μεταφορα της ψυξης.Ειναι ελαφρος σκισμενο 3-4 ποντους κατα μηκος το λαστιχο της χαμηλα.Το ψυγειο δεν εχει πολλα ηλεκτρικα πραγματα πανω του.καλωδιο πριζας,καλωδιο προς θερμοστατη,ενα ρελε που τ'ακουω και ενα θερμικο?Ειναι βραζιλιανικο το μοτερ και R 134.Επισης ακουω συνεχεια τα υγρα του μοτερ,ειναι φυσιολογικο?Το αναφερω μηπως βοηθαει κι αυτο.Να ηξερα οτι φταιει το λαστιχο να επερνα ενα,αλλα κι αυτο δυσκολο ειναι γιατι αγκαλιαζει ολη την πορτα και παταει μεσα της.

Ευχαριστω

Κυριακίδης
12-05-13, 12:47
.Το μονο που παρατηρω ειναι οτι ιδρωνει η πλατη της ψηλα κοντα στην καταψυξη


.Η συντηρηση μ'ενα θερμομετρο χωρου που εχω ειναι σταθερα στους 10 βαθμους.

Το ψυγείο "διψάει" για υγρά .. για 3-4 cm στο φθαρμένο λάστιχο θα βρεις την λύση με μπάλωμα σιλικόνης. Αλλά πρέπει να βελτιωθεί η απόδοση ψύξης και στην συντήρηση καλή η "Σιβηρία" στα βόρεια ... αλλά στα νότια έχεις "καύσωνα" .

Με επιφύλαξη για τα "υγρά" .. γιατί πρέπει να γίνει και πρώτιστα έλεγχος για διαρροή στις σωληνώσεις . Και αυτό το λέω μήπως πας σε κανέναν απλός να σε γράψει κανονικά ... προσθέτοντας μόνο υγρά (και όσο πάει ) που σκέφτονται μερικοί τεχνικοί.

teo24
12-05-13, 16:24
Το ψυγείο "διψάει" για υγρά .. για 3-4 cm στο φθαρμένο λάστιχο θα βρεις την λύση με μπάλωμα σιλικόνης. Αλλά πρέπει να βελτιωθεί η απόδοση ψύξης και στην συντήρηση καλή η "Σιβηρία" στα βόρεια ... αλλά στα νότια έχεις "καύσωνα" .

Με επιφύλαξη για τα "υγρά" .. γιατί πρέπει να γίνει και πρώτιστα έλεγχος για διαρροή στις σωληνώσεις . Και αυτό το λέω μήπως πας σε κανέναν απλός να σε γράψει κανονικά ... προσθέτοντας μόνο υγρά (και όσο πάει ) που σκέφτονται μερικοί τεχνικοί.
Εχω ηχητικο ανιχνευτη διαρροων για freon και leak detector,πιστευω ομως οτι τοσα χρονια θα το ειχε χασει ολο αν ειχε διαρροη.Γιατι αυτο ξεκινησε πριν 2 χρονια κι ετσι το παρατησαμε.Δουλευα σε κλιματισμους αυτοκινητων,και ελεγα μηπως του εβαζα λιγο Freon αλλα
δεν εχει βαλβιδα πληρωσεως freon,ειναι κολλημενο στην ακρη το σωληνακι.Μ'ενα μαστορα που μιλησα χθες μου ειπε οτι αφου εχει 1 μοτερ και η καταψυξη παγωνει για τα καλα δεν ειναι freon.Να φτιαξω την πορτα και βλεπουμε?

Κυριακίδης
12-05-13, 18:16
Μ'ενα μαστορα που μιλησα χθες μου ειπε οτι αφου εχει 1 μοτερ και η καταψυξη παγωνει για τα καλα δεν ειναι freon.Να φτιαξω την πορτα και βλεπουμε?

Φτιάξε την (προσωρινά)... για να σου φύγουν και αμφιβολίες για τους μόνο 10 βαθμούς που έχει στην συντήρηση.
Μπορεί και το θερμόμετρο σου που έβαλες να μην μετράει και σωστά ή δεν το άφησες σε κεντρικό σημείο και αρκετή ώρα.

Η μάλλον θα σου έλεγα για ποιο σωστά ... άσε το να δουλέψει όλο το βράδυ (χωρίς να ανοίγεις πόρτες) και βγάλε συμπεράσματα.
Επίσης αν κόβει περιστασιακά από τον θερμοστάτη του

Το περίεργο είναι το παρακάτω

Η καταψυξη σε 30 λεπτα εχει γινει Σιβηρια
Γιατί αν τόσο γρήγορα το πάνω μέρος κατάψυξης αποδίδει τόσο καλά ... μου φαίνεται περίεργο αντίστοιχα για συντήρηση.
Αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα διαρροής από πόρτα . θα λέγαμε για κανένα λαμπάκι μόνιμα αναμμένο (δεν σβήνει με το κλείσιμο της πόρτας ) .. κανένα ελάττωμα στο κομπρεσέρ.

teo24
12-05-13, 19:43
Σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Το λαμπακι σβηνει σιγουρα,το βλεπω.Εχει μακρυ μπουτον στην πλευρα του μεντεσε και κλεινει σχετικα νωρις.Το θερμομετρο το εχω στο μεσαιο ραφι 2 μερες χωρις να ανοιξω πορτες(δεν ειναι και το καλυτερο θερμομετρο).Οσο για την καταξυψη και μενα με παραξενευει,ανοιγω την πορτα και μου ερχετε στο προσωπο ενα συννεφο ψυχους χωρις υπερβολες και μολις αγγιζω τα τοιχωματα κολλαει το χερι μου.Θα μπαλωσω αυριο την πορτα και θα δω πως θα παει.

Κυριακίδης
12-05-13, 21:51
Οκ μπάλωσε . και πες μας αν στην πλάτη της συντήρησης την καλύπτει με πάγο/χιόνι όλην. (δεν φαίνεται η πλάτη αλλά λίγο πολύ το καταλαβαίνεις.

teo24
12-05-13, 22:49
Εβαλα το μεσημερι ενα σιλικονουχο φυλλο που ειχα προχειρα στο σκισιμο και μια κοντρα στην πορτα να ειναι ερμητικα κλειστη.Πριν λιγο που πηγα να το δω ειχε παγο στο πανω μερος της καταψυξης.Η συντηρηση εχει τρεξιμο απο νερα σε ολη την πλατη σαν να κανει αποψυξη και ειναι παγωμενη(το καταλαβαινω ακουμπωντας το χερι) στο 1/4 της ψηλα προς την καταψυξη.Το βλεπω τελικα να το πεταω.Κοιταξα και το λαστιχο και ειδα οτι τραβωντας το να βγει παει να ξεκολλησει και ολο το εσωτερικο πανελ με τις μποτιλιερες της πορτας.

Κυριακίδης
13-05-13, 08:41
δεν χρειάζονται επιπλέον έρευνες υγρά θέλει. και φυσικά επισκευή η πόρτα ... αλλά σε μάστορα? δεν σε συμφέρει.


Εχω ηχητικο ανιχνευτη διαρροων για freon και leak detector,πιστευω ομως οτι τοσα χρονια θα το ειχε χασει ολο αν ειχε διαρροη.


Δουλευα σε κλιματισμους αυτοκινητων,και ελεγα μηπως του εβαζα λιγο Freon αλλα
δεν εχει βαλβιδα πληρωσεως freon,ειναι κολλημενο στην ακρη το σωληνακι.

Παρατηρώ ότι έχεις ιδέα από 2 πράγματα και επειδή μπορεί και να μην το ξέρεις επειδή έγραψες το παραπάνω. Υπάρχουν κάτι ειδικά βανάκια (δεν θυμάμαι την εμπορική ονομασία τους) Νομίζω βανάκι διάτρησης "κλέφτης" πρέπει να το λέγανε ... βάζεις εκείνα σαν δακτυλίδι γύρω από την χαλκοσωλήνα και μπορείς να προσθέσεις υγρά από εκεί χωρίς να χρειαστεί να κόψεις την "τάπα" του κομπρεσέρ .... γιατί δεν δοκιμάζεις? εννοείται θα έχεις και μανόμετρα και υγρά.

Από εκεί και πέρα επισκευάζεις και την πόρτα. Και μια που έχεις και ανιχνευτή είσαι αρκετά κοντά να το φτιάξεις . Άσε που μπορεί τα υγρά να χάθηκαν λόγω "αποθήκης και στασιμότητας". Τι είχες τι έχασες

http://www.panagiotou.gr/shop/product_thumb.php?img=images/JB%20O%20RING.jpg&w=90&h=90

teo24
13-05-13, 09:14
Καλημερα και καλη εβδομαδα.Θα κανω μια βολτα σημερα απ γνωστους μου με ειδη κλιματισμου και οποιον αλλο βρω στον δρομο μου και θα δω τι θα κανω τελικα.Εχω μηχανημα πληρωσης FREON της DIAVIA.Σ'ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες.