PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτέρ ψυγείου 220V~AC για μετατροπή σε 12V-24V-48V DC



Κυριακίδης
03-05-13, 16:32
Γεια σας , και καλό Πάσχα .
Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει γνώσεις άριστες από περιελίξεις μοτέρ . στο να μου πει την γνώμη του , αν σε περίπτωση βρω κάποια κομπρεσέρ ψυγείου (μικρά π.χ. 60W - 120W AC ) .

Του δώσω τον στάτη του μοτέρ στα χέρια του . θα μπορούσε μέσα στον ίδιο στάτη να "φορέσει" περιέλιξη για 12V - 24V - 48V (ανάλογα) .. για να γίνει DC? ... Επίσης αν η ιπποδύναμη που είχε εξ αρχής το μοτέρ (όταν ήταν εναλλασσόμενο στα 220V και π.χ. ) 1/8 του ίππου ... και ζητήσω να γίνει π.χ. για 24V DC . θα διατηρήσει την ίδια ιδιότητα του 1/8 του ίππου? ή είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ? ... ευχαριστώ.

konman
03-05-13, 17:31
Του δώσω τον στάτη του μοτέρ στα χέρια του . θα μπορούσε μέσα στον ίδιο στάτη να "φορέσει" περιέλιξη για 12V - 24V - 48V (ανάλογα) .. για να γίνει DC? ... Επίσης αν η ιπποδύναμη που είχε εξ αρχής το μοτέρ (όταν ήταν εναλλασσόμενο στα 220V και π.χ. ) 1/8 του ίππου ... και ζητήσω να γίνει π.χ. για 24V DC . θα διατηρήσει την ίδια ιδιότητα του 1/8 του ίππου? ή είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ? ... ευχαριστώ.


Δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις το μοτερ.Για μοτερ εδω (http://www.tepse.gr/35651B60.el.aspx).

Εχω κανει ψυγειο να δουλευει με δυο μοτερ στο ιδιο κυκλωμα ενα μοτερ στα 12v και το δικο του 220v
για σκαφος.

Κυριακίδης
03-05-13, 18:35
Αααα Μάνο με έσωσες ! μόνο 400 ευρωπουλάκια ? τίποτα δηλαδή .. κάτσε να ψάξω στο παντελόνι να δω για ψιλά μήπως μου φτάνουν (εννοείται μόνο για το μοτέρ ) χώρια για το πλήρες ψυγείο! Αυτό που γράφει ότι .... (για να λειτουργήσει απαιτείται και πλακέτα ) εννοεί ότι είναι εκτός τιμής των 400 ? Οοοεεεεοοο! Θεωρώ ήδη ότι Δεν υπάρχει και ούτε βλέπεται !

Ξέρω Μάνο τα έχω δει αυτά (που έχουν και πλακέτες κτλ και πλεονεκτήματα με αυξομείωση στροφών ανάλογα την κατάσταση) ... αλλά αργότερα θα βάλω και φωτογραφία όταν βρω χρόνο από ένα μοντελάκι που έχω παρατήσει κατά δω 12V . πανάρχαιο μίνι για τροχόσπιτο 75Litr .

Ήταν με φρέον 12 . και δεν είχε ηλεκτρονικά ... (είμαι φανατικά αντίθετος στα πάσης φύσεως ηλεκτρονικά πάνω σε οικιακές συσκευές , κυρίως σε υπερβολές όπου πραγματικά δεν χρειάζονται) και όσοι δεν το κατάλαβαν... ή πλούσιοι πολύ είναι και δεν τους νοιάζει, ή τους αρέσει κάθε τόσο να τρέχουν να βρουν πλακέτες που δεν υπάρχουν. (και αν υπάρχουν το ίδιο είναι !! λόγω κόστους).

Στα παλιά ένδοξα ψυγειάκια αυτού του τύπου λοιπόν ... (τα απλά) λειτουργούσαν με έναν απλό θερμοστάτη ! (μηχανικό) χωρίς πλακέτα . Και όλο το μυστικό ήταν σε ένα "φίλτρο" αμπούλα "εξομάλυνσης πίεσης " που τοποθετούνταν μέσα στην κατάψυξη και στην επιστροφή.

Όσοι έχουν κότερα και βαθιές τσέπες ας πάρουν το παραπάνω στο Link ... αλλά εγώ κάνω ερώτηση για το κατά πόσο μπορούμε τα πεταμένα και καμμένα από περιέλιξη μοτέρ ψυγείου (και όχι άλλο μηχανικό πρόβλημα κολλημένο πιστόνι / σπασμένη βαλβίδα κτλ) . Μπορούμε αυτά τα εναλλασομένου ρεύματος μοτέρ να τα κάνουμε σε συνεχές (και για την απουσία ινβέρτερ) . Και για να αποφύγουμε την "μαφία" που πουλάνε "προστασία " με αυτές τις πλακέτες + μοτέρ (αμφιβόλου σταθερότητας) και ρίσκου.

Αυτό το ψυγειάκι που έχω (το απλό) . το είχα βρει πεταμένο και έλεγα κάποτε να το φτιάξω . έλειπαν όμως τα δικά του ρελέ και το θερμικό. είχε και διαρροή και χρόνια τώρα έλεγα .. όταν θα ξαδειάσω θα το κάνω κτλ . Όμως τότε δεν μπορούσα να βρω πληροφορίες για το ρελέ που είχε και τι θερμικό έπαιρνε κτλ. και το είχα παρατήσει. Γιατί έλεγα και να το έφτιαχνα που θα το χρησιμοποιούσα.

Κυριακίδης
03-05-13, 20:11
Παραθέτω και φωτογραφίες .. αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μας για τον αν γίνεται μετατροπή σε μοτέρ συμβατικά για 12V

3597035971359723597335974